آب اکسیژنه صنعتی چیست آب اکسیژنه یا هیدروژن پراکسید با فرم H2O2 ترکیبی از هیدروژن و اکسیژن بوده و از جمله ویژگی فیزیکی آن اینست که یک مایع بی رنگ و شفاف هست. آب اکسیژنه ترکیبی بسیار مهم و بسیار پرکاربرد در صنایع مختلف از جمله  بهداشتی و دارویی، صنایع غذایی، صنایع شیمی و پتروشیمی، صنایع نساجی و رنگرزی، کاغذسازی، متالوژی و… میباشد.

کاربرد‌ های صنعتی آب اکسیژنه

برای تولید کارو اسید (Caro’s acid) در صنعت متالوژی آب اکسیژنه کاربرد دارد.

استخراج اورانیوم

به وسیله شست‌شو با کارو اسید اورانیوم استخراج می‌شود و در این روش اورانیومی که نامحلول است به یک اورانیوم محلول تبدیل می‌شود. همچنین هیدروژن پراکسید درمحیط اسیدی با محلول اورانیوم (VI) واکنش داده و تولید رسوبات اورانیم پراکسید میکند که برای خالص کردن اختصاصی اورانیوم از این روش استفاده می‌شود.

جالب است بدانید که تجزیه شدن این ماده باعث ایجاد شدن رادیکالهایOH  شده که بیشتر از چند ثانیه در دسترس نمی‌باشند و در این مدت کم با خاصیت اکسیدکنندگی شدید خود، باعث اکسید شدن مواد آلی و معدنی می‌ شود. در حدود دو قرن پیش آب اکسیژنه به وسیله ی مطالعات و تحقیقات علمی بسیار زیاد و  زحمت های فراوان یک شیمی دان فرانسوی به نام ژاک تانارد کشف شده است. این ترکیب بسیار کاربردی همان طور که از نامش مشخص است دارای بوی تند و  زننده می باشد.

اکسیداسیون یون‌های فلزی

یون‌های فلزی زیادی از جمله Mo, V, Cr, Fe, Mn, Se, As  می‌توانند به وسیله اسید کارو به بالاترین ظرفیت اکی والانی خود اکسید شود.

خالص سازی یون کبالت

کبالت (II) در حضور یون‌های نیکل و منگنز در محلولهای اسیدی و با کنترل pH  با کمکاسید کارو و با کنترل pH ، به کبالت (III) اکسید شده  و ترکیب شدن آن به صورت انتخابی است. پس از آن در حضور محلول اسیدی آب اکسیژنه هیدروکسید کبالت (III) تبدیل به یون‌های کبالت (III)  می‌گردد.

 استخراج طلا

آب اکسیژنه به عنوان یک منبع اکسیدان در زمان استخراج طلا،  سرعت استخراج و مقدار طلای استخراجی را افزایش می‌دهد به علاوه برای لیچینگ طلا به شکل کلسیم پراکسید و همچنین از این ماده برای حذف کردن یون‌های سانید که در پساب صنعتی استخراج طلا وجود دارد و می توان از آن استفاده می‌شود.

در صنایع کاغذ و سلولزی آب اکسیژن کاربرد دارد. برای مثال در پروسه بازیافت کاغذ برای پاک کردن رنگ جوهر و همچنین برای تولید کردن کاغذ از چوب برای از بین بردن رنگ زرد چوب آب اکسیژنه کاربرد دارد.

ویژگی‌های آب اکسیژنه صنعتی

هیدروژن پراکسید دارای ویژگی‌های خاصی میباشد که این ماده دارای کابرد بسیاری در صنایع متفاوت و همچنین پزشکی کرده است. در ادامه به ویژگی‌های مهمی درمورد آب اکسیژنه اشاره می‌ کنیم:

اکسیدکننده بسیار قوی

این ترکیب دارای خاصیت ضدعفونی کنندگی بوده و برای ضدعفونی کردن بسیاری از تخت‌ها و لحاف بیمارستانی بکار میرود.

سفیدکنندگی: خاصیت سفیدکنندگی مانند وایتکس(آب ژاول) دارد.

قابل توجه است که این ترکیب در اثر نور و گرما تجزیه می‌شود. (به همین دلیل لازم است در ظروف تیره رنگ و در بسته حفظ و نگهداری بشود).

اسپیناس شیمی
مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی
شما می توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.
برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.


دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...