نشادر که با نام علمی آمونیوم کلرید، Ammonium Chloride میباشد، یک ترکیب معدنی بوده ودارای فرمول شیمیایی NH4Cl  میباشد.

این ماده یک ترکیب غیرآلی و معدنی امیباشد، که فرم طبیعی و معدنی آن با نام Sal ammoniac شناخته می شود. همچنین در حدود سال 800 هجری قمری، اعراب مصر کلرید آمونیوم را در دوده ناشی از سوزاندن کودهای شتر کشف کردند و این منبع جایگزینی برای منابع آسیای مرکزی شد. نشادر، برای بار نخست  در سال 554 پس از میلاد مسیح در چین کشف شد. همچنین در زمان گذشته، نشادر از دو منبع دریچه های آتش سوزی زیرزمینی در آسیای مرکزی و کفپوش های آتشفشان کوه تفتان در جنوب شرقی ایران، تامین می شد.

از ویژگی های این ماده میتوان اشاره کرد به اینکه: این ماده به صورت یک نمک بلوری سفید رنگ است و به آسانی در آب گرم حل می شود. محلول آن خاصیت اسیدی ضعیفی داشنه و ناشی از حضور یون کلر بوده است. محلول های کلرید آمونیوم یا در واقع محلول نشادر به صورت یک ترکیب ملایم اسیدی است. در اکثر اوقات این ماده به عنوان کود و طعم دهنده در برخی از انواع شیرین بیان استفاده می شود. آمونیوم کلراید از واکنش اسید کلریدریک و آمونیاک است. همچنین در برخی آتشفشان ها آمونیوم کلرید به صورت طبیعی پیدا می شود.

کاربرد نشادر یا آمونیوم کلراید:

  • عمده کاربرد نشادر در تولید کودهای شیمیایی حاوی نیتروژن می باشد.
  • در تولید دود سفید نیز مصرف می شود.
  • آمونیوم کلرید در صنایع بسیار متنوعی کاربرد دارد. از جمله: در صنعت نساجی و .در صنعت چرم در رنگرزی استفاده می‌شود.
  • نشادر در صنعت غذایی به عنوان یک ماده غذایی مخمر در نانوایی نیز استفاده می شود وهمینطور این ماده به عنوان افزودنی غذایی E510، به کار می رود.
  • در حال حاضر بیشترین و مهمترین استفاده از آمونیوم کلرید در صنایع کشاورزی و تولید کودهای شیمیایی حاوی نیتروژن میباشد. هزینه کمتر و غلظت بالاتر آمونیوم کلرید باعث مزیت استفاده از این ترکیب محسوب می شود و تاکنون برای محصولاتی مثل: گندم، جو، نیشکر و… استفاده شده است.
  •  بالا بردن کلر در خاک که به دلیل اضافه کردن آمونیوم کلرید است، باعث جذب بیشتر کادمیم توسط گیاهان شده است.
  • این ماده به عنوان مکمل خوراک برای دام‌ها و تغذیه مخمرها و بسیاری از میکروارگانیسم‌ها استفاده می شود.
  • همچنین نشادر به عنوان الکترولیت در باتری روی کربن نیز استفاده می‌شود. همچنین برای ساختن مدارهای چاپی و حکاکی بر روی آن نیز استفاده میشود.
  • این ماده همچنین در صنعت آرایشی و بهداشتی در تولید شامپوی مو استفاده می شود. در برخی از داروها و انتی بیوتیک ها آمونیوم کلرید استفاده میشود. همینطور در تولید محصولات تمیز کننده و شوینده ها نیز به کار می رود.

نکات ایمنی ضروری: تماس این ماده با چشم و پوست باعث سوزش بسیار بالایی شده و در صورت تماس باید به سرعت با مقدار زیادی آب شسته و حتما به پزشک مراجعه شود. همچنین خوردن این ماده باعث سوزش مخاط شده و باید سریع پس از ورود به دهان مقدار زیادیی آب نوشیده و فرد وادار به استفراغ بشود.

اسپیناس شیمی


مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی

شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...