آنتی اسکالانت (Antiscalant) از مواد شیمیایی رسوب زدا در صنعت تصفیه آب می  باشد و بیشترین کاربرد آن در سیستم های تصفیه آب اسمز معکوس برای جلوگیری  از پوسته پوسته شدن غشای سیستم RO می باشد.

این ترکیب دارای سولفونات، فسفونات، گروه های فعال اسید کربوکسیلیک یا عوامل شلاته کننده مانند کربن یا زئولیت ها هستند. فرمول شیمیایی آنتی اسکالانت Na3PO4 میباشد. آنتی اسکالانت ها که مواد ضد رسوب در مرحله ی پیش تصفیه دستگاه تصفیه آب صنعتی نقش بسیار مهمی داشته و این دستگاه تکنولوژی اسمز معکوس بهترین  نوع فیلتر کردن و تصفیه آب میباشد. 

آنتی اسکالانت ها  بر  پایه ی شکل ظاهری، PH آنها و ترکیب های شیمیایی و ساختاری تفاوت هایی با یکدیگر دارند از نظر ساختاری اسکالانت ها به دوسته ی فسفونات وپلیمری تقسیم میشوند. فسفاته بهترین نوع آنتی اسکالانت در پیشگیری از تشکیل رسوب سولفات و کربنات میباشد . آنتی اسکالانت ها از 3 دسته میتواند ساخته شود: آنتی اسکالانت ها از پلی اکریل که به دلیل جرم مولکولی بالا و پراکنده سازی بسیار خوب آن ساخته میشود همچنین آنتی اسکالانت از سدیم هگزامتا فسفات هم میباشد این ماده پایداری بسیار کمی دارد از این رو کاربرد بالایی هم ندارد و آنتی اسکالانت های با فرمول شیمیایی ارگانو فسفونات ها میباشد که پایداری زیادی نسبت به دسته های قبل دارند ولی از نظر بازدارندگی مشابه میباشند.

این ترکیب بر اساس پایه تشکیل دهنده خود وظیفه کنترل کردن تشکیل رسوب کربنات کلسیم در شرایط LSI و S&DSI مثبت و کنترل کردن تشکیل سایر رسوبات (سولفات ها ، فلوئورید ، سیلیس و …) در شرایط SR بالاتر از ۱۰۰ % را بر روی ممبرین های اسمز معکوس به عهده دارند.

استفاده نکردن از آنتی اسکالانت در سیستم اسمز معکوس صنعتی باعث ایجاد مشکلات زیر می شود:

  • کم شدن راندمان تولید و بالا رفتن TDS خروجی
  • کم شدن میزان دبی خروجی
  • باز شدن منافذ و پارگی غشا در اثر جمع شدن رسوبات

عیب های استفاده از آنتی اسکالانت نامرغوب: بالا رفتن تعداد شسشتوی ممبران وکم شدن طول عمر ممبران،تعویض شدن زود ممبران، کم شدن ظرفیت تولید، بالارفتن فشار پمپ طبقاتی و کم شدن طول عمر آن

کاربرد آنتی اسکالانت این میباشد که هنگامی که آب ورودی به دستگاه اسمز معکوس حاوی مقداری املاح میباشد که این نمک های محلول در اثر عبور از غشاهای دستگاه اسمز معکوس با گذشت زمان رسوب میکند و این رسوب گذاری به مرور زمان باعث کاهش کارایی غشاهای سیستم RO  در حذف جامدات محلول میشود بنابراین از اسکالانت ها برای جلوگیری از رسوب گذاری استفاده میشود. بعضی از مواقع هزینه حذف رسوبات بسیار زیاد میباشد.

اسپیناس شیمی
مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی
شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...