آهک هیدراته چیست و چه کاربرد و ویگی‌هایی دارد؟آهک هیدراته (limewater) در واقع نام دیگر محلول اشباع هیدروکسید کلسیم با فرمول شیمیایی ۲(OH)Ca است که پودری سفید رنگ و بی بوست. آهک هیدراته کاربردهای زیادی در تصفیه آب و فاضلاب و پزشکی و دندانپزشکی  دارد، مثلا در دندانپزشکی برای پرکردن ریشه دندان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این ترکیب در آب نسبتاً نامحلول است و در دمای محیط در آب خالص حل می‌شود تا محلولی قلیایی با pH حدود ۱۲.۴ تولید کند. در pH بالا حلالیت این ماده به شدت کاهش می‌یابد و محلولهای هیدروکسید کلسیم می توانند باعث سوختگی شیمیایی شوند.

ویژگی های فیزیکی و شیمیایی آهک هیدراته

آهک هیدراته یک ترکیب معدنی است و در آن کاتیون کلسیم به دو آنیون هیدروکسید پیوند شده است. در فرم جامد این ترکیب یک ساختار پلیمری دارد که با اتصال هیدروژن بین لایه ها شکل گیری آن تسهیل می‌شود.

آهک هیدراته به طور طبیعی نیز وجود دارد اما به ندرت به شکل معدنی آن یعنی پرتلندیت دیده می‌شود که در برخی از سنگ های آتشفشانی و دگرگونی یافت می‌شود

محلول های آبی هیدروکسید کلسیم  که به عنوان آهک هیدراته نامیده می‌شوند بازهایی با قدرت متوسط هستند که با اسیدها واکنش نشان می‌دهند و می توانند به برخی فلزات مانند آلومینیوم حمله کرده و برخی دیگر از فلزاتمانند آهن و فولاد را در برابر خوردگی محافظت می‌کنند

این ترکیب به دلیل تشکیل کربنات کلسیم  در حضور دی اکسید کربن به حالت شیری تبدیل می‌شود. وقتی که این ماده تا دمای ۵۱۲ درجه سانتیگراد گرم می‌شود ، فشار جزئی آب در تعادل با هیدروکسید کلسیم به ۱۰۱ کیلو پاسکال (فشار اتمسفر طبیعی) می‌رسد ، که هیدروکسید کلسیم را به اکسید کلسیم و آب تجزیه می‌کند.

این ترکیب کاربردهای صنعتی فراوانی دارد و در صنعت تولید کاغذ، به عنوان منعقد کننده در تصفیه فاضلاب ، در تولید آمونیاک و همچنین اصلاح کننده pH مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در واقع مهمترین کاربرد این ترکیب شیمیایی به عنوان منعقد کننده در تصفیه آب و فاضلاب است. آهک هیدراته یک ماده نرم باردار در آب ایجاد می‌کند که به حذف ذرات کوچکتر از آب کمک کرده و محصول شفاف تری تولید می‌کند.

این روش به دلیل هزینه پایین و سمیت کم هیدروکسید کلسیم کاربردپذیری بالایی دارد. این ترکیب همچنین در تصفیه آب شیرین برای بالا بردن pH آب مورد استفاده قرار می‌گیرد تا لوله ها در جایی که آب اسیدی است ، دچار خوردگی نشوند زیرا این ماده تنظیم کننده pH است و مانع افزایش اسیدیته می‌شود.

آهک هیدراته یک ماده مهم در تولید سیمان ، گچ و ملات است و به عنوان یک ماده نسبتاً غیر سمی و با خاصیت بازی ملایم  در صنایع غذایی جهت تنظیم  پی اچ pH ، غنی سازی کلسیم ، کمک هضم و جایگزین جوش شیرین کاربردهای بسیاری دارد.

در صنایع غذایی از این ترکیب برای تولید قند از نیشکر استفاده می‌کنند. همچنین در تولید خوراک دام و کودها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اسپیناس شیمی
مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی
شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...