آویسل 101 با نام مترادف میکرو کریستالین سلولز شناخته می شود . میکرو کریستالین سلولز سفید، بی‌بو، و بی مزه است.

این ترکیب شیمیایی مهم به عنوان یک ماده ضد انقباض، ضد کپک و همچنین به اسم یک مدل از امولسیفایرها فعالیت داشته است. در صنایع گوناگونی همچون صنعت مواد غذایی، نوشیدنی، داروسازی و محصولات آرایشی نقش مهمی داشته است.

همانطور که میدانید این ماده نتیجه ی سلولز چوب آلفا به نام تجاری آویسل میباشد. از لحاظ ساختاری میتوان گفت آویسل یک پلی ساکارید بوده که تشکیل شده از تعداد زیادی همچون چند صد تا ده هزار مونومرهای گلوکز تشکیل شده است. در ساختار این ترکیب پیوندهای بین آن ها از نوع ۱و ۴ بتا گلیکوزیدی بوده است.

به طور کلی آویسل  در آب نامحلول بوده ولی شکل ژل مانندی همراه با متورم شدن در آب را به وجئد می آورد. گریدهای آویسل یا همان میکروکریستالین سلولز تفاوت هایی در اندازه ذرات و مقدار رطوبت آنها دارد.

از جمله ویژگی های این ماده میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

شکل ظاهری این ماده به صورت پودری سفید رنگ است.
آویسل 101 دارای جرم مولکولی 370 گرم بر مول میباشد.
این ترکیب شیمیایی هیچ گونه بو و یا مزه ای ندارد.
توجه نمایید که، این ماده غیر قابل اشتعال بوده است.

کاربرد آویسل 101 در صنایع :

  • در جهان امروز خریداران آویسل 101،  صنعت علوم آزمایشگاهی و صنایع دارویی و  همینطور  بهداشتی بوده اند که میتوانیم آنها را از جمله بزرگترین  و مهمترین مصرف کنندگان مواد شیمیایی بدانیم.
  • جالب توجه است که، از این ماده به عنوان یک عامل ضد انعقاد، برای بهتر شدن احتباس آب و کم شدن کالری مواد غذایی میگردد.
  • همانطور که گفتیم از این ماده در صنعت داروسازی به صورت گسترده استفاده میشود. به عنوان مثال از این ماده به عنوان یک جاذب و جریان پذیری، در انواع قرص های ساخته شده برای ضد آب بودن و تحرک را بهتر کردن.
  • از آویسل 101 به عنوان یک عامل ژل کننده، تثبیت کننده، عامل ضد انجماد در صنایع غذایی بوده و همچنین معلق کردن ترکیبات در انواع نوشیدنی ها میشود . و به این صورت باعث فورا بهتر شدن پایداری میگردد.
  • در صنعت آرایشی و بهداشتی از این ترکیب شیمیایی به عنوان یک جایگزین و ضخیم کننده چربی استفاده ی بسیاری می شود. به این صورت که در تمامی محصولات آرایشی و مراقبت شخصی برای حفظ و نگهداری کیفیت پایدار و تازه از این ترکیب شیمیایی استفاده می شود.

قابل توجه که در ایران در انواع گوناگون آویسل ها، آویسل 101 ، آویسل 102 ، آویسل 112 ، آویسل 200 و آویسل RC591 به تمامی کشور عرضه می گردد.

نکات ایمنی:

لازم به توجه است که، امروزه آویسل 101 به وسیله ی FDA یک ماده ایمن و مطمئن لحاظ شده است. ولی با این وجود بعضی از مردم در مورد اثرات این ترکیب بر سلامتی نگران میباشند.  با توجه به تحقیقات و مطالعات  که می میتوان گفت این ماده میتواند منجر به وجود آمدن ناراحتی گوارشی و بقیه مشکلات در حیوانات گردد. همینطور شواهدی وجود داشته که نشان می دهد که این ماده احتمال دارد مرتبط با سرطان بوده باشد.

اسپیناس شیمی

مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی

شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...