ادتا4سدیم یکی از ترکیبات مفید در صنایع مختلفی مانند تولید شوینده ها، تصفیه آب و غیره است.

ادتا4سدیم با فرمول شیمیایی C10H12N2O8Na4 حاصل خنثی شدن اتیلن دی امین تترا استیک اسید با 4 اکی والان سدیم هیدروکسید میباشد.

جالب توجه است که این ماده یک ترکیب کلاته کننده بوده که می  تواند فلزاتی همچون کروم ، کبالت ، سرب ، جیوه ، آهن ، مس ، آلومینیوم ، نیکل ، روی  ، کلسیم ، منگنز و منیزیم را غیر فعال میکند. با کلاته کردن  عناصر فلزی این ترکیبات دیگر در بدن اثری نخواهند داشت و دفع می شوند. به  دلیل همین ویژگی است که این ترکیب یک داروی موثر برای از بین بردن مسمومیت های فلزی است و میتواند یک  عامل ضدخوردگی و تصفیه ی آب به دلیل کلاته نمودن یون های کلسیم و منیزیم محسوب می شود.

برخی از خواص ادتا4سدیم

فرمول شیمیایی
C10H12N2Na4O8
جرم مولی
 171/380گرم بر مول
ظاهر
پودر سفید رنگ
دانسیته
0.860 g/mol
ساختار شیمیایی
ساختار

کاربرد و موارد مصرف ادتا 4 سدیم

  • تصفیه آب
  • صنایع تولید شوینده
  • ضد عفونی کننده
  • تولید پلیمر به عنوان ثبت کننده
  • صنعت کاغذ سازی و خمیر کاغذ به اسم سفید کننده
  • در صنعت نساجی به اسم  تثبیت کننده ی رنگ و سفید کننده
  • جالب است بدانید که این ترکیب شیمیایی برای انحلال رسوبات آهکی به صورت وسیعی کاربرد دارد. به طور عمده  مصرف کردن این ماده در جداسازی یون های فلزی موجود در محلول های آبی میباشد.  ضمن گرفتن یون هادر  صنعت نساجی، از به وجود آمدن ناخالصی در رنگ های سنتز شده  جلوگیری میکند و مانع از تغییر رنگ در آنها میگردد. 

در صنعت خمیر و کاغذ از  عملکرد یون های فلزی به ویژه از (Mn(II جلوگیری کرده و با مهار کردن آنها  کاتالیز نامتناسب هیدروژن پر اکساید (که به اسم یک سفید کننده ی بدون کلر  شناخته شده است) را متوقف می­ کند. به دلیل شباهت به بعضی از مواد غذایی اضافه میگردد تا مدت نگهداری آنها را بالا ببرد.

یکی از کاربردهای مهم این ماده برای درمان مسمومیت به سرب و  جیوه  میباشد. همینطور برای پاک کردن آهن اضافی از بدن برای  درمان کردن عوارض ناشی از تزریق های مکرر در بیماران مبتلا به تالاسمی استفاده می شود.

این ترکیب شیمیایی در فرآیندهای تصفیه نقش مهمی دارد به اینصورت که از این نمک برای پاک  کردن رسوبات موجود در سطوح داخلی دیگ بخار و همینطور در ترکیب شدن با آب ورودی  برای جلوگیری کردن از به وجود آمدن رسوبات کلسیم و منیزیم بکار میرود.

در تولید کردن الاستومرهای بوتادین استایرن که بیشتر اوقات به وسیله ی پلیمریزاسیون امولسیونی انجام می گردد از این کلاته کننده برای  کنترل کردن یون های Fe2+ و Fe3+ استفاده زیادی می شود.

از جمله نکته ایمنی میتوان به این مورد اشاره کرد که همانطور که بالاتر گفتیم  EDTA باعث سمیت بسیار شدید  میشود(LD50 (rat) of 2.0 – 2.2 g/kg).  همچنین این ترکیب دارای ویژگی تجمع زیستی میباشد که از این نظر برای محیط زیست و موجودات آن میتواند باعث خطر  می­باشد.

اسپیناس شیمی
مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی
شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.


دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...