استئاریل الکل یک الکل چرب با فرمول شیمیایی CH3 (CH2) 16CH2OH است که همچنین به عنوان الکل اکتادسیل یا ۱- اکتادکانول شناخته می شود. استئاریل الکل یک ترکیب آلی است که به شکل گرانول یا پولک های سفید موجود است که در آب نامحلول است.

الکل استئاریل به صورت طبیعی در بافتهای گوناگون پستانداران پیدا شده است. این ماده در بیوسنتز لیپیدها و سایر ترکیبات سلولی که به طور طبیعی وجود دارند، استفاده می شود و برای تولید انرژی وارد مسیرهای متابولیکی می شود. همچنین این ترکیب در آب نامحلول و در حلال های قطبی ، الکل و مواد نفتی محلول است و با اکسید کننده های قوی و نمک های فلزی ناسازگار است.

بیشترین کاربرد این الکل در اغلب محصولات آرایشی – بهداشتی و همینطور در بسیاری از محصولات مراقبت از پوست و مو بوده است. اضافه بر این مصارف دارویی داشته و تماس آن با پوست و مو و همچنین ناخن ها مشکلی به وجود نمی آورد. این ترکیب در تولید الیاف و لوبریکانت ها مورد استفاده قرار می گیرد و در صنایع غذایی نیز بطور مستقیم و غیر مستقیم در سیستم های آب و روغن و تولید امولسیون استفاده می شود.

این الکل به عنوان مرطوب کننده برای رفع خشکی پوست، خارش، سوختگی و تحریکات پوستی استفاده شده و با ایجاد یک لایه روغنی محافظ رطوبت پوست را حفظ کرده و مانع خشکی پوست می شود. این ترکیب در صنعت نساجی، دارویی، شیمیایی و کشاورزی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

جدول مشخصات فنی ستو استئاریل الکل:

فرمول شیمیایی ستو استئاریل الکل
 n  C34H72O2 = متغیر، به طور معمول 14-16
نقطه ذوب
 48°C – 56°C
نقطه جوش
249°C
انحلال پذیری
محلول در روغن، نامحلول در آب
شکل ظاهری
جامد سفید مومی شکل
بو
بدون بو

کاربرد این ماده

  • امروزه از استئاریل الکل در بیشتر صنایع آرایشی و بهداشتی و همینطور داروسازی، به اسم یک پایدار کننده امولسیون، غلیظ کننده، باعث کدر شدن، سورفکتانت کف کننده و به نام زیاد کننده ویسکوزیته در محلول های آبی و غیر آبی نقش بسیاری داشته است. 
  • بیشتراوقات در تولید کردن اغلب کرم های صورت و بدن و همینطور لوسیون ها و برای ساختن انواع گوناگونی از محصولات مراقبت مو همچون تقویت  کننده ها از از این ترکیب شیمیایی به کار می رود.
  • در حال حاضر مکانیزم عملکرد ستو استئاریل الکل در محصولات آرایشی به صورتی است که باعث جلوگیری کردن از جدا شدن اجزاء محصول نهایی شما می کند.
  • برای داشتن خاصیت مرطوب کننده در خشکی پوست ، خارش ، سوختگی و  تحریکات پوستی از این الکل به کار برده میشود و با تشکیل یک لایه روغنی نگهدارنده رطوبت پوست را  حفظ کرده و از هرگونه خشکی پوست جلوگیری میگردد.
  •  این ترکیب در صنایع نساجی ، دارویی ، شیمیایی و کشاورزی نیز نقش بسیار کاربردی دارد.

نکات ایمنی

قابل توجه است که، در رابطه با مصرف محصولات در صورتی که پنج مورد مبتلا به درماتیت تماسی آلرژیک دارای این ترکیب شیمیایی گزارش شده است. ولی خطر واکنش آلرژیک این ماده بسیار کم بوده و بگفته متخصصان  پوست به کاربردن از الکل سیتاریل در محصولات آرایشی بی خطر و ایمن بوده و به صورت کلی به اسم یک ماده غیر تحریک کننده شمرده میشود.

اسپیناس شیمی
مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی
شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...