استایرن منومر (Styrene monomer) یک ترکیب آلی است که دارای فرمول شیمیایی C6H5CH = CH2 بوده و یکی از مشتقات بنزن است.

این ماده یکی از شناخته شده ترین مونومر های مورد استفاده در صنعت پلاستیک است. استایرن با همه ی روش هایی که امروزه رایج و مورد کاربرد در فناوری پلاستیک برای تولید کردن طیف وسیعی از پلیمرها و کوپلیمرها، تحت پلیمریزاسیون قرار می گیرد. جالب است بدانید که این ماده یک مایع  روغنی بی رنگ بوده هر چند نمونه های کهنه می توانند مایل به زرد باشند. همچنین این ترکیب به آسانی می تواند تبخیر شود و دارای بوی شیرینی می باشد در واقع در غلظت های زیاد  دارای بوی مطبوع کمتری می باشند.

یکی از کاربرد های حلال مونومر استایرن به عنوان یک رقیق کننده رزین پلی استر و ژل کت می باشد. تینر رزین پلی استر حلال بوده و دارای قابلیت اشتعال می باشد. زمانیکه بیشتر از حدنیاز اضافه شود، خواص رزین را می شکند. جالب توجه است که می توان استایرن را از تولوئن و متانول تولید کنید که دارای مواد اولیه ارزان تری نسبت به محصولات معمولی می باشند. مخلوطی از استایرن و اتیل بنزن در این واکنش با نسبت ۹: ۱ به وجود می آید که بازدهی استایرن بیش از ۶۰٪ است.

کاربردهای استایرن 

  • استایرن سنتیک یک ماده اولیه بسیار مهم در صنعت می باشد زیرا یک ترکیب شیمیایی اولیه برای به وجود آمدن بسیاری از پلاستیک های همه کاره و لاستیک های مصنوعی دارای ویژگیهای  مفید از جمله قدرت ، دوام ، راحتی ، وزن کم ، ایمنی  انرژی است.
  • موادی که با استایرن ساخته شده است را می توان در بسیاری از موارد آشنا از جمله ظروف غذا و نوشیدنی ، پشتی فرشی ، بسته بندی ها ،  عایق های ساختمان ، لاستیک ها ، رایانه ها و کامپوزیت های فایبرگلاس تقویت شده همچون بدنه قایق ، تخته های موج دار و میزهای آشپزخانه پیدا کرد.
  • از دیگر کاربرد های استایرن میتوان به  به تولید کردن لوله، پشم شیشه،   قطعات خودرو و قایق که نیاز به عایق‌بندی دارد، ظروف غذا و موارد دیگر  اشاره کرد.

نکات ایمنی 

  • لازم به ذکر است تماس این ماده با چشم و پوست مجاز نمی باشد .
  • بیشتر از ۵۰ سال ایمنی استایرن سنجیده شده است و تحقیقات بسیار وسیعی از ایمنی و  بهداشتی به وسیله ی تولید کنندگان ، دانشگاهیان و سازمان های دولتی انجام شده به این نتیجه رسیده اند که پلاستیک های پایه استایرن برای استفاده مصرف کننده بی خطر و ایمن  می باشند.
  • دقت فرمایید که واکنش پلیمریزاسیون واکنش گرمازا بوده و در نتیجه دارای خطر واقعی آتش سوزی و انفجار می باشد. همچنین برای کنترل واکنش اتوپلیمریزاسیون فقط با افزودن مداوم بازدارنده های پلیمریزاسیون آن را مهار کرد.
  • این ماده ی شیمیایی خالص  همانطور که بالاتر گفتیم به صورت یک مایع شفاف بیرنگ بوده و دارای قابلیت اشتعال میباشد که در دمای 145 درجه سانتی  گراد به جوش می‌آید و در دمای 30.6- درجه سانتی گراد دچار یخ زدگی می شود.
  • لازم به ذکر است از هر گونه تماس پوستی ، بلعیدن و استشمام کردن این ماده خودداری فرمایید.
  • هنگام استفاده کردن از این ماده حتما از ماسک ، دستکش و عینک آزمایشگاهی استفاده فرمایید.


اسپیناس شیمی

مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی

شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.


دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...