ماده ای است که در حالت طبیعی در بسیاری از مواد غذایی پیدا می شود. این ترکیب شیمیایی یک هیدرات اسیدی ضعیف از بوریک اکسید بوده که اولین بار به واسطه ی ویلهام همبرگ از واکنش بوراکس با اسیدهای معدنی به وجودآمد.

جالب است بدانید که اسید بوریک (boric acid) دارای فرمول مولکولی H3BO3 یک هیدرات اسیدی ضعیف میباشد. این ماده به حالت پودر سفید رنگ کریستالی بوده و بی  بو با مزه تلخ میباشد. در ساختار این پودر سفید رنگ عنصر های بور، اکسیژن و  هیدروژن دارای قابلیت مشاهده می باشند. قابل توجه است که از این اسید در تولید مهار کننده آتش، ضدعفونی کننده ها، حشره کش ها و در کشاورزی کاربرد دارند.

بیشتر اوقات اسید بوریک را از واکنش بوراکس (سدیم تترا بورات دک هیدرات) با یک اسید معدنی همچون اسید کلریدریک تهیه می شود. این ترکیب شیمیایی در  دسته اسیدهای ضعیف وجود دارد و همچنین حلالیت این ماده در آب با بالا رفتن دما افزایش پیدا  می کند. این ماده میتواند ایجاد خوردگی کند. باز مزدوج اسید بوریک را بورات می گویند. در دماهای بسیار زیاد هیدروژن خود از دست می دهد و باعث تولید متابوریک اسید می شود. جالب توجه است که هر مول بوریک اسید دارایی میزان 18% بور میباشد.

 ویژگی های اسید بوریک

فرمول مولکولی
H3BO3
جرم مولکولی
۶۱.۸۳ g/mol
چگالی (دانسیته)
۱.۴۴ g/cm³
نقطه ذوب
۱۷۰.۹ °C
نقطه جوش
۳۰۰ °C
دیگر نام ها
اورتوبوریک اسید

کاربرد اسید بوریک در صنعت

اسید بوریک در بسیاری از زمینه ها استفاده می شود. موارد زیر از کاربردهای این اسید میباشند:

 • در صنعت پزشکی و دارویی (به عنوان یک ضد عفونی کننده جهت سوختگی بریدگی، پماد، پانسمان، محلول های رقیق شست و شوی چشم و گوش، به جهت یک ماده آنتی باکتریال در درمان آکنه و عفونت ها بکار می آید.)
 • در نیروگاه های هسته ای به عنوان یک خنثی کننده و کنترل کننده شکافت هسته ای در راکتور های اتمی استفاده می شود.
 • این ماده به عنوان ذوب کننده ای قوی در صنعت جوشکاری و لحیم کاری کاربرد دارد.
 • این ترکیب شیمیایی در صنایع شیشه تولید (شیشه برای تولید کردن ال سی دی) مینا کاری برای ساخت لایه های محکم سطح شیشه ‌ها در برابر حرارت استفاده می شود.
 • این ماده به عنوان یک محلول ضد عفونی کننده واژینال جهت درمان واژینوز باکتریایی استفاده می شود.
 • از کاربرد های مهم این ماده در مواد آرایشی به علت خاصیت ضد باکتری و محلول های لنز تماس است.
 • در صنعت آتش نشانی به دلیل جلوگیری کردن از واکنش تشکیل آمید بین آلومینیوم ونیترات ها 
 • استفاده از اسید بوریک در تعادل با باز مزدوجش (یون بورات) برای یک سیستم بافر اولیه در استخرهای شنا
 • به دلیل تشخیص الکل طبی (الکل اتیلیک) از الکل صنعتی (الکل متیلیک) از روی رنگ شعله استفاده می شود.
 • این ماده یک ذوب کننده قوی در صنعت جوشکاری و لحیم کاری می باشد.
 • یکی از کاربرد های مهم این محصول اینست که از ترکیب این پودر با ایزوپروپانول برای  درمان عفونت و قارچ به وجود آمده میان انگشتان پا با تغییر pH میباشد. این موضوع اغلب برای افرادی میباشد که دارای تنش و حرکت زیادی هستند و دچار تعریق زیادی می شوند. داروی بوریک اسید بعضی اوقات حالت شیاف داشته و برای درمان عفونت های قارچی  مورد کاربرد قرار می گیرد.

از جمله نکات ایمنی این ترکیب اینست که این ماده ی معدنی دارای سمیت پایین و غیر فرار بوده است این ترکیب در آب محلول و اشتعال ناپذیر میباشد.

اسپیناس شیمی

مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی

شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعالم بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

 • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...