ایزوپروپیل الکل (IPA)، مایعی بی رنگ، فرار، و با بویی شبیه استون و اتانول است. که به طور عمده، به عنوان محلول ۷۰٪ در الکل پزشکی و ضد عفونی کننده‌های دست استفاده می شود.

این ماده ی شیمیایی، یک مایعی بی رنگ بوده، دارای قابلیت اشتعال است و در آب محلول بوده و دارای فرمول شیمیایی C3H8O  می باشد. این ماده دارای بوی شدیدی است و اسامی دیگری از جمله پروپان-2-اول،  ایزوپروپیل، ایزوپروپانول یا 2-پروپانول می باشد.

 این الکل توسط هیدرولیز  پروپیلن و اسید سولفوریک تولید می شود و بیشتر استفاده ی آن در ساخت ضد یخ و مالش الکل و  به عنوان حلال می باشد. نام تجاری آن آلکوژل بوده است و در رده ی درمانی  آن ضدعفونی کننده ها قرار می گیرد و همچنین اشکال دارویی آن بالک می باشد.

ایزو پروپیل الکل دو نوع میباشد:

 • ایزوپروپیل الکل دارای گرید NSF (مربوط به گرید صنعتی هست)
 • ایزوپروپیل الکل دارای گرید USP (مربوط به گرید خوراکی هست)

ویژگی این ترکیب شیمیایی شامل موارد زیر میباشد:

 • ایزوپروپیل الکل یک آزئوتروپ بوده و با آب تشکیل می شود و دارای  نقطه جوش 80.37 درجه  سانتیگراد معادل 67.176 درجه فارنهایت میباشد.
 • این ترکیب شیمیایی 87.7 درصد وزنی ایزوپروپیل بوده و الکل 91% را ایجاد می کند. 
 • مخلوط های آب و ایزوپروپیل الکل دارای نقاط ذوب  افسرده هستند. 
 • طعم این ماده کمی تلخ بوده ، و نوشیدن آن بی خطر نمیباشد. 
 • ایزوپروپیل  الکل با کاهش دما به طور افزایشی لزج میباشد و در دمای -89 درجه سانتیگراد  معادل -128 درجه فارنهایت، منجمد می شود.

کاربرد ایزوپروپیل الکل                                                                                                 

 1. در انواع شوینده ها مانند شیشه پاکن ها استفاده می شود.
 2. در آفت‌کش‌ – حشره‌کش‌
 3. پزشکی
 4. آزمایشگاه
 5. در محصولات آرایشی و بهداشتی
 6. صنعت ماشین سازی
 7. صنعت چاپ
 8. در مصارف خانگی

این ماده ایزومر پروپیل الکل دارای خواص ضد باکتریایی بوده است که در صابون ها و لوسیون ها به عنوان ضدعفونی کننده مورد استفاده قرار می گیرد. اگرچه مکانیسم دقیق عمل ضد عفونی کننده این ماده مشخص نیست ، اما ممکن است ارگانیسم ها را با دناتوراسیون پروتئین ها و DNA ، تداخل درمتابولیسم سلولی و حل کردن غشاء لیپوپروتئینی از بین ببرد.

جالب است بدانید به عنوان یک نمونه حفظ و نگهدارنده بیولوژیکی، الکل ایزوپروپیل  که نسبتاً غیر سمی بوده و برای فرمالدئید و سایر نگهدارنده های مصنوعی یک  جایگزین فراهم  می نماید. از محلول های الکل ایزوپروپیل 70 تا 99٪ برای حفظ کردن نمونه ها استفاده  می شود. 

همچنین ایزوپروپیل الکل بیشتر در استخراج کردن DNA کاربرد دارد. سپس یک  کارگر آزمایشگاه آن را اضافه میکند به محلول DNA  تا رسوب DNA ها تشکیل شود، سپس بعد از سانتریفیوژ گلوله ها به وجود می آید. این امکان به این دلیل وجود دارد چون DNA در  الکل ایزوپروپیل نامحلول میباشد.

از جمله نکات ایمنی این ترکیب اینست که در هنگام استفاده از این ماده باید از ماسک و دستکش و عینک استفاده نمایید. همچنین باید آن را از گرما و شعله آزاد دور نگه دارید. با توجه به گزارش هایی که شده است تقطیر  الکل ایزوپروپیل بر روی منیزیم دلیل تشکیل پراکسیدها می باشد که احتمال دارد بعد از غلظت منفجر می شود.

اسپیناس شیمی
مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی
شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.
برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

 

دیدگاه خود را بنویسید

 • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...