بنتونیت (Bentonite) نوعی رس ریزدانه است که حداقل ۸۵ درصد رس مونت‌موری‌لونیت داشته باشد. اصطلاح «بنتونیت» معمولاً برای خاک‌های کلوئیدالی که در اصل با رگه‌های شیل بنتون کرتاسه که در نزدیکی قلعه نظامی بنتون و منطقه رودخانه سنگی وایومینگ در هم آمیخته‌اند، به کار برده می‌شود. بنتونیت یک ماده از دسته رس‌ها و از کانی‌های متورم شونده تشکیل شده است که عمدتاً مونتموریلونیت و به مقدار کمی بیدلیت هستند.

جالبه بدانید که بنتونیت دارای یک ساختمان آلومینوسیلیکاتی بوده است که در گروه سیلیکات‌های سه لایه جای دارد. بنتونیت تشکیل شده از دو لایه چهار وجهی و یک لایه هشت وجهی می‌باشد. این ماده را با فرمول مولکولی (Na, CaO)(Al, Mg)(Si4O10)3 (OH)6 nH2O میشناسند.

به صورت کلی میتوان بنتونیت را یک رس متورم جاذب دانست که بیشتر از مونت موریلونیت به وجود آمده است. به طور معمول این ماده تشکیل شده از هوازدگی خاکسترهای آتشفشانی در آب دریا میباشد.  تبدیل شیشه هابه همین دلیل منجر به تبدیل آتشفشانی موجود در خاکستر به مینرال های رسی  می شود. این ماده دارای بسترهای بنتونیت سفید یا سبز یا آبی کمرنگ هست و در گذر زمان به علت تماس بیشتر با هوا به رنگ کرم و سپس زرد، قرمز یا قهوه ای تبدیل میشود.

خرید بنتونیت

آیا قصد خرید بنتونیت دارید؟ پس در رابطه با این ماده شیمیایی باید اطلاعات کاملی کسب کنید. بنتونیت به عنوان یکی از مواد شیمیایی کاربردی است که برای صنایع مختلفی از آن استفاده می‌شود. چه بسا اینکه برای دسترسی به موادی با کیفیت باید به راهنمای خرید توجه داشت. در راهنمای خرید به بررسی قیمت بنتونیت اشاره شده است. حال با در نظر قرار دادن فاکتورهای مهم خرید و در صورت آشنایی با محصول و کاربرد آن می‌توانید سفارش خرید خود را نهایی کنید.

بنتونیت به عنوان یک نوع خاک معدنی آتشفشانی برای مصارف بسیار زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ماده از ۸۵ درصد خاک رس تشکیل می‌شود و در صورت تماس با آب متورم خواهد شد. این ماده دانه بندی مختلفی دارد و بدون بو است.

این ماده را در رنگ‌های سفید و مایل به کرم می‌توان در طبیعت یافت. معمولا ناخالصی‌هایی چون کلسیم، سدیم، آلومینیوم و پتاسیم در آن وجود دارد. این ماده را برای چاه ارت، حفاری چاه نفت‌، گندله سازی، ریخته‌گری فلزات، صنعت کشاورزی و مواد اولیه کود، صنعت رنگبری، مصارف ساختمانی، خوراک دام و غیره مورد استفاده قرار می‌دهند.

معمولاً بنتونیت را در مدل‌های مختلف فله‌ای، کیسه‌ای یا جانبوبگ می‌توان تهیه کرد. از این رو بر اساس نوع خرید قیمت آن متفاوت خواهد بود.

بنتونیت در دو نوع سدیمی و کلسیمی عرضه می‌شود که هر یک ویژگی‌های خاصی دارند. بنتونیت سدیمی قدرت جذب آب بسیار بالایی داشته و برای مصارفی مورد استفاده قرار می‌گیرد که نیاز به چنین قابلیت یا ویژگی داشته باشد. بنتونیت کلسیم‌دار جاذب چربی و برخی از یون‌ها است و بهتر است کاربرد آن نیز بر اساس نوع ویژگی ماده تعیین شود.

بنتونیت در رنگ‌های مختلفی است که بر اساس نوع کاربرد باید به رنگ آن توجه شود. به عنوان مثال، برای جلوگیری از تغییر رنگ روغن باید از بنتونیت سفید استفاده کرد.

قیمت بنتونیت

با بررسی قیمت بنتونیت قطعاً به ارزش واقعی آن پی برده و با خیالی آسوده سفارش خرید را ثبت می‌کنید. زمانی که با فاکتورهای تعیین کننده قیمت آشنا شوید، مطمئن خواهید شد که ارزش واقعی بنتونیت چقدر است.چه بسا اینکه در مراکز فروش مختلف این مواد با قیمت‌های مختلفی توزیع می‌شود. در بین تمامی مراکز فروشگاهی اینترنتی مجموعه اسپیناس شیمی یکی از معتبرترین شرکت‌هایی است که می‌توانید بنتونیت را با قیمت باورنکردنی از آن تهیه کنید. چه بسا اینکه خرید بنتونیت از مراکز فروشگاهی آنلاین نظیر اسپیناس شیمی راحت‌تر است.

از مهمترین پارامترهای تاثیرگذار روی قیمت بنتونیت، میزان ناخالصی‌های موجود در آن است. زمانی که این ماده را در طبیعت می‌یابید قطعاً ناخالصی‌هایی چون آلومینیوم، سدیم، پتاسیم و کلسیم در آن وجود دارد. این درصد ناخالصی موجود در ماده تحت شرایط مختلف ممکن است متفاوت باشد.

بنتونیت دارای انواع مختلفی است که البته بر اساس ناخالصی‌های موجود در آن به دو دسته تقسیم می‌شود. بنتونیت‌های سدیمی برای ناخالصی از نوع عنصر سدیم هستند که جاذب رطوبت می‌باشند. این مواد تحت تاثیر جذب آب منبسط شده و بیشتر برای حفاری چاه نفت و گاز مورد استفاده قرار می‌گیرند. نوع دیگر آن بنتونیت کلسیومی است که برای یون زدایی از آن استفاده می‌کنند. این ماده جاذب چربی و روغن است و به عنوان یک شوینده صنعتی در صنایع تولیدی می‌توان آن را به کار برد.

بر اساس نوع بنتونیت جذب آب و چسبندگی ماده نیز متفاوت خواهد بود. قطعاً قدرت جذب آب و چسبندگی ماده از پارامترهای تاثیرگذار روی قیمت آن است.

رنگ بندی محصول نیز روی قیمت تاثیر می‌گذارد و چه بسا اینکه در دو رنگ سفید و مایل به کرم عرضه می‌شود.

از دیگر عوامل تاثیرگذار روی قیمت می‌توان به دانه بندی یا مش بندی آن اشاره کرد که باعث تقسیم بندی بنتونیت می‌شود.

ویژگی بنتونیت

 • این ماده دارای شکل ظاهری پودر معدنی میباشد.
 • بنتونیت دارای اسامی همچون گل سرشوی، رس صابونی و یا تیلوریت است.
 • جالب توجه که این ترکیب کاملا طبیعی میباشد.
 • بدون هرگونه مواد مضر است.
 • قدرت جذب آب در بنتونیت در حدود ۲۵۰- ۶۰۰- ۸۰۰ هست.
 • رنگ خاک بنتونیت دارای رنگ های سفید، طوسی، سبزه و قهوه ای میباشد.

خوب است بدانید به علت متصل شدن سیلیس به صورت مداوم به یکدیگر به صورت  صفحه‌ای و با شکل دادن یک پیوند قوی بین اکسیژن‌های پایه لایه سیلیکات یا  همان صفحه فیلوسیلیکات تشکیل می‌شود، اتصال واحدهای چهار وجهی به یکدیگر به  صورت مسطح تشکیل ساختار شش وجهی را می‌دهد و در بین این ساختار شش وجهی،  حفره‌هایی شکل می‌گیرد که در صورت تأمین بار الکتریکی کافی روی سطح اکسیژن،  محل مناسبی جهت تثبیت یون‌های بین لایه‌ای برای سطح رس می‌باشند.

کاربرد بنتونیت

 • امروزه دوغاب بنونیت به علت داشتن مقاومت کم در بسیاری از چاه ارت استفاده می‌شود که الکترود زمین در آن قرار می‌گیرد. بنونیت باعث پر شدن حفره‌های اطراف میلهٔ زمین شده تا مقاومت آن را پایین بیاید.
 • بنتونیت به علت داشتن خاصیت های نرم بودن تورم پذیری ،کلوئیدی و خوب مخلوط شدن با آب ،خمیری شدن ،پلاستیک بودن ،چسبندگی و چسبانندگی ،جاذب بودن و غیره دارای کاربرد های گسترده ای در صنایع کوناگون دارد.
 • این ماده نقش مهمی در گل حفاری، عامل چسباننده در ماسه های ریخته گری، جلوگیری کردن از نفوذ آب از سدها و کانال ها و استخرهای آب داشته است.
 •  از بنونیت به عنوان یک عامل شفاف کننده مایعات به ویژه آبمیوه ها، زلال کردن آب و صاف کردن مایعات از جمله پارافین، گندله کردن مواد معدنی از جمله سنگ آهن استفاده میشود.
 • یکی از کاربرد های مهم این ترکیب گلوله  کردن غذای دام و حیوانات اهلی، ناقل در رنگ ها و بقیه ی مواد اسپری شدنی چون سموم گیاهی و حیوانی بوده است.
 • در حال حاضر به عنوان یک پرکننده در بسیاری از صنایع از جمله کاغذ و رنگ و غیره صنایع پاک کننده از جمله صابون سازی، تهیه بعضی از انواع سرامیک جهت تکمیل فرمول بدنه یا لعاب به طور وسیعی به کار میرود.
 • از جمله دیگر کاربرد های این ماده معدنی میتوان به تهیه سموم کشاورزی و دفع آفات نباتی، صنایع دارو سازی، به عنوان فیلتر، به عنوان کاتالیزور، رنگبری روغن های صنعتی، نفتی و خوراکی، جدا کردن صمغ از بنزین و لجن های اسیدی از روغن ها، آتش نشانی، صنعت کرم ابریشم در معادن ذغال سنگ جهت فرونشاندن آتش و.... اشاره کرد.

نکات ایمنی بنتونیت

 • توجه داشته باشید که، انبار محلی که بنتونیت را نگهداری می کنید حتما از یک تهویه مناسب برخوردار باشد.
 • لازم است از قرار دادن بسته بندی‌های این ترکیب معدنی در مجاورت یا تماس با رطوبت جلوگیری نمایید.
 • همچنین از نگهداری کیسه‌های دارای بنتونیت در کنار عوامل اکسید کننده قوی و اسیدهای قوی خودداری نمایید.

اسپیناس شیمی
مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی،
گوگرد، کارنوباواکس ، اسید آسکوربیک
شما می‌‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

 • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...