بهدامین چیست؟ این ماده که با نام تری اتانول آمین لوریل اتر سولفات (TEA-Laureth sulfate) شناخته می‌شود، به عنوان ماده اولیه شوینده‌ها، مواد آرایشی و بهداشتی، محصولات مراقبت از مو و… کاربرد دارد.

در ابتدا لازم است برای توضیح دادن چگونگی فرایند تولید این ترکیب مروری بر تولید دو ماده‌‌ی SLS و SLES داشته باشیم.

سدیم لوریل سولفات و سدیم لوریل اتر سولفات از روغن نارگیل ساخته می‌شوند. زیرا این روغن غنی از اسید چربی به نام لوریک اسید می‌‌باشد. تولید SLS با گرم کردن روغن نارگیل در آب و با حضور سدیم هیدروکسید انجام می‌شود.

در طی فرایند تولید روغن نارگیل را به اسید های چرب (لوریک اسید و گلیسیرین) تبدیل می‌کنند. سپس اسید‌های چرب طی فرایند هیدروژناسیون به الکل‌های چرب تبدیل می‌شوند. این الکل‌های چرب لوریل الکل نام دارند. در نهایت لوریل الکل طی فرایند سولفوناسیون به لوریل سولفات تبدیل می‌گردد و با سدیم هیدروکسید واکنش می‌دهد و سدیم لوریل سولفات حاصل می‌شود.

SLES نیز فرایند تولیدی همانند بالا دارد با این تفاوت که فرایند اتوکسیله کردن برای تولید این ماده افزوده می‌شود.

حال زمانی که لوریل سولفات به دست آمده و اتوکسیله شده به جای واکنش با سدیم هیدروکسید با آمونیوم وارد واکنش شود آمونیوم لوریل اتر سولفات حاصل می‌شود و زمانی که با تری اتانول آمین وارد واکنش شود، بهدامین تولید می‌گردد.

کاربرد بهدامین

SLES در محصولات آرایشی و بهداشتی و محصولات مراقبت شخصی، در فرمولاسیون انواع محصولات از جمله شامپو، محصولات حمام، رنگ و رنگ مو، کرم های موبر و محصولات پاک کننده استفاده می‌شود. محصولات گوناگونی از شرکت‌های مختلفی تولید و وارد بازار می‌گردند که هر کدام از آن‌ها ترکیبات متفاوتی دارند. در اغلب آن‌ها می‌توان نام آمونیوم لوریل سولفات، آمونیوم لورت سولفات و یا سدیم لوریل اتر سولفات (تگزاپون) را مشاهده نمود

اسپیناس شیمی
مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی
شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...