بی کربنات آمونیوم

Ammonium bicarbonate

از {{model.count}}
محصول مورد نظر موجود نمی‌باشد.

بی کربنات آمونیوم  ( Ammonium bicarbonate ) یک ماده شیمیایی معدنی با فرمول شیمیایی NH4HCO3می باشد

این ماده که تشکیل شده از آنیون بی کربنات و کاتیون آمونیوم می باشد به عنوان یک بافر مناسب برای برنامه‎های کاربردی مانند لیوفیلیزاسیون و دفع لیزر به کمک ماتریس، مورد استفاده قرار گیرد.  این ماده در درمای اتاق (۲۵ درجه سانتیگراد) پایدار میباشد، در حالیکه در دماهای بالاتر از ۳۶ درجه سانتیگراد تجزیه شده و طی یک واکنش آندروتمیک، دی اکسید کربن و آب  تشکیل می‎گردد (انرژی مورد نیاز برای واکنش را از محیط اطراف جذب می‎کند.) از ویژگیهای این ترکیب میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • شکل پودر سفید رنگ و کریستالی است.جرم مولکولی این ماده  ۷۹.۶گرم بر مول می باشد 
  • در آب محلول است و محلولی نسبتاً قلیایی ایجاد می کنددارای PH  8/7 میباشد. ولی آمونیوم بی کربنات در استون و الکل ها نامحلول می باشد.
  • با افزایش دما حلالیت بی کربنات آمونیوم در آب زیاد می شود. این واکنش گرماگیر بوده و سبب کاهش دمای آب نیز می شود.

این ترکیب را با نام های آمونیاک خشک ، آمونیوم هیدروژن کربنات، آمونیوم کربنات اسید، مونو آمونیوم کربنات، نمک اسید کربنات منو آمونیوم و آمونیاک پودری نیز می شناسند. بی کربنات آمونیوم به عنوان پودر جوش شیرین، در بعضی از برنامه‎های فرآوری غذایی، در شربت‎های سرفه و حتی به عنوان  آنتی اسید هم استفاده می‎شود. این ترکیب به عنوان یک کود و تقویت کننده خاک استفاده میشود. اگرچه به عنوان یک کود قابل رقابت با سایر ترکیبات آمونیوم دار نیست. اما در گذشته این ماده به عنوان کود نیتروژن دار ارزان قیمت مورد مصرف قرار می گرفت اما به دلیل کیفیت پایین و ناپایداری با اوره جایگزین شد.

سایر کاربردهای بی کربنات آمونیوم (آمونیاک خشک)

  • این ماده در صنایع کشاورزی و در آزمایشگاه ها به عنوان یک شناساگر نیز استفاده میشود. 
  • آمونیاک خشک  همچنین به عنوان پاک کننده و پاک کننده رسوب کلسیم در لوله های مبدل های حرارتی و بویلرها استفاده می شود. 
  • همچنین آمونیاک خشک در رنگ های مصنوعی کاربرد دارد. در نوشیدنی های انرژی زا، ادویه، غلات صبحانه، بستنی و بستنی یخی، ژله، چیپس، پفیلا ، سس، محصولات کنسروشده و غیره) مورد استفاده قرار میگیرد.
  • آمونیاک خشک همچنین درصنایع مختلفی از جمله: تولید لاستیک اسفنجی ، صنایع دارویی ، سرامیک سازی و کائوچو دباغی چرم ، سنتز کاتالیست ، نمک های آمونیوم ، ترکیبات اطفا حریق، تولید مواد ضد حریق و لباس های مخصوص آتش، برای گریس زدایی محصولات و در تولید محصولات لبنی منجمد استفاده میشود.
  • استفاده از این ترکیب در هنگام تصفیه شیمیایی مانند کروماتوگرافی مایع با عملکرد بالا ، کمی قلیایی میشوند. بی کربنات آمونیوم نیز یکی از اجزای اصلی شربت سرفه خلط آور است.

اسپیناس شیمی

مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی

شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...