تری اتانول آمین را با علامت اختصاری TEA می شناسند. این ماده یک ترکیب آلی چسبناک است که هم آمین سوم است و هم تریول. تریول یک مولکول با سه گروه الکل است. این ماده، یک ترکیب بی رنگ است.

تری اتانول آمین (TEA) یک مایع ویسکوز و نمگیر بوده است از جمله ویژگیهای مهم این ترکیب شیمیایی داشتن بوی آمونیاک میاشد و همچنین یک آمین نوع سوم است که محلول در کلروفرم،  آب و الکل میباشد و همینطور یک تری ال (یک مولکول به سه گروه الکل) و یک باز قدرتمند میباشد . این ترکیب شیمیایی  به دلیل  ناخالصی احتمال دارد زرد رنگ باشد. TEA باعث خنثی شدن اسیدهای چرب  و همچنین در تنظیم کردن pH میشود و باعث بافری شدن محلول هم می شود. همینطور نمک های تری اتانول آمین در  بعضی از موارد محلول تر از  نمک های فلزات بازی که  میباشد در تولید محصولات خاص ارجحیت دارد.جدول مشخصات فنی تری اتانول آمین:

فرمول شیمیایی تری اتانول آمین
C6H15NO3
شکل ظاهری
مایع بی رنگ
جرم مولکولی
 149.188 g/mol
نقطه ذوب
21.60 °C
نقطه جوش
335.4 °C
انحلال پذیری
توانایی اختلاط با آب، اتانول و استون دشته است، کمی در اتر، بنزن و تتراکلرید کربن محلول میباشد.
دانسیته
1.13 g/cm³

کاربرد های این ماده شامل موارد زیر است:

  • تری اتانول آمین یک آمینو الکل است. این ماده در واکنش های گرمازا، اسیدها را خنثی کرده و نمک به همراه آب تشکیل می دهد. آمین ها ممکن است با ایزوسیانات ها، مواد آلی هالوژنه، پراکسیدها، فنل ها (اسیدی)، اپوکسیدها، انیدریدها و اسید هالیدها ناسازگار باشند. هیدروژن گازی قابل اشتعال در ترکیب با عوامل احیا کننده قوی مانند هیدریدها تولید می شود. با اکسیدان های قوی به شدت برخورد می کند.
  • از کاربردهای مهم و اصلی TEA تولید کردن سورفکتانت ها و امولسیفایر ها بوده است. این یک ماده ی رواج پیدا کرده در فرمولاسیون های بکار قرار گرفته شده در محصولات صنعتی و مصرفی میباشد. همینطور تری اتانول آمین نقش مهمی در صنایع بهداشتی از جمله در صابون های خشک  شویی، مایعات ظرفشویی، مواد شوینده مایع،  ضد عفونی  کننده های دست، پاک کننده های عمومی، در صنعت هایی مثل: فلز کاری، جوهر چاپ، رنگ، تولید سیمان،  عکاسی، داروسازی، شستشوی پارچه و پشم و به جهت بازدارنده خوردگی کاربرد دارد.
  • در صنایعی مثل لاستیک سازی، در مدت زمان پلیمریزاسیون لاستیک نیتریل، می توان آن  را به عنوان یک فعال کننده بکار ببرد، که یک فعال کننده ولکانیزاسیون لاستیک  طبیعی و لاستیک مصنوعی میباشد.
  • همچنین می توانید به جهت امولسیون  کننده های روغن و موم ، سم های دفع کننده آفات، نرم کننده های پارچه و مرطوب کننده و تثبیت کننده مواد  آرایشی و همچنین مواد افزودنی های ضد خوردگی روان کننده ها کاربرد دارد.
  • تری اتانول آمین همینطور میتواند جذب دی اکسید کربن و  سولفید هیدروژن و سایر گازها را انجام دهد. در طی پاک کردن گاز کک و بقیه ی گازهای صنعتی، می توانید از آن برای پاک کردن گازهای اسیدی استفاده فرمایید.

اسپیناس شیمی
مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی
شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.
برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...