تری‌اتیلن‌گلایکول

Triethylene glycol

از {{model.count}}
محصول مورد نظر موجود نمی‌باشد.

مواد شیمیایی مختلف عموماً با واکنش و سنتزهای شیمیایی گوناگون به وجود می‌آیند. امروزه مواد شیمیایی در زندگی انسان‌ها نقش مهمی ایفا می‌کنند و ردپایی از آن‌ها را می‌توان همه جا دید. هر ماده شیمیایی با خواص و ویژگی‌اش کاربرد خود را دارد. امروز و در این مقال به بررسی ویژگی و کاربرد تری‌اتیلن‌گلایکول می‌پردازیم.

تری‌اتیلن‌گلایکول یک حلال شیمیایی مایع بوده و دارای فرمول مولکولی C6H14O4 یا HOCH2CH2CH2O2CH2OH  میباشد. این ماده شیمیایی دارای سه گروه اتیلنی بوده است که از طریق اتم اکسیژن به همدیگر وصل شده‌اند. این ماده شیمیایی از سری همولوگ‌های دی‌هیدروکسی الکل‌ها بوده و به علت داشتن نوسان‌پذیری پایین‌تر و نقطه‌جوش بیشتری نسبت به مونواتیلن‌گلایکول و دی‌اتیلن‌گلایکول در رطوبت‌زدایی از گاز طبیعی به شدت کاربرد دارد. جالب توجه است که تری‌اتیلن‌گلایکول را به اختصار با TEG نشان داده میشود.

این ماده یک مایع بی‌بو و همچنین چسبناک حساب میشود. همچنین این ترکیب شیمیایی ویسکوز و بدون رنگ میباشد و دارای قابلیت جذب رطوبت از ترکیبات طراف خود را داشته است. به علت وجود داشتن توانایی جهت جذب رطوبت مایعات شناسایی میگردد. در حال حاضر  این ترکیب به عنوان یک محصول مشترک و در دمای زیاد از اکسیداسیون اتیلن در مقابل کاتالیست اکسید نقره و پس از آن هیدراسیون اتیلن اکساید برای تشکیل شدن مونو، دی و تری از خانواده ی اتیلن گلیکول ها تشکیل میشود.

ویژگی‌های تری‌اتیلن‌گلایکول

جرم مولکولی
17/150 گرم بر مول
نقطه ذوب و نقطه جوش
3/24 در جه فارنهایت و 545 درجه فارنهایت
چگالی
125/1 در 68 درجه فارنهایت
انحلال پذیری در آب
بسیار زیاد

کاربردهای تری‌اتیلن‌گلیکول

  • TEG به وسیله صنعت نفت و گاز جهت از بین بردن رطوبت و همینطور آب درون گاز طبیعی بسیار زیاد به کار میرود.
  • از این ماده شیمیایی احتمال دارد که برای از بین بردن رطوبت موجود در گازهای دیگر، همچون CO2 ، H2S و بقیه گازهای اکسیژن شده هم نقش مهمی داشته است.
  • تری‌اتیلن‌گلیکول به اسم یک ماده ضدعفونی‌کننده به نسبت خفیف تر از انواع باکتری‌ها، ویرو‌س‌های آنفلوانزا A و اسپورهای قارچ Penicillium notatum استفاده گسترده ای دارد.
  • قابل توجه است که، سمیت بسیار کم آن، داشتن سازگاری با مواد شیمیایی دیگر که در ضدعفونی‌کننده‌های دیگر به کار میرود و همینطور بوی کم همراه با خاصیت ضدمیکروبی آن نشان می‌دهد، که در بسیاری از ضدعفونی‌کننده هوا به صورت مداوم استفاده میگردد.
  •  (DEG) تری‌اتیلن‌گلیکول یک ماده حلال و ماده متداول در بسیاری از محصولات تجاری را به وجود می آورد. این ماده شیمیایی به اسم یک ماده مرطوب‌کننده به جهت فرآوری گاز طبیعی مورد استفاده گسترده ای قرار می‌گیرد.
  • به نام یک ماده شیمیایی روان‌کننده و تولید کننده پارچه ماده تشکیل‌دهنده روغن ترمز، فرمولاسیون ضد یخ، در انواع روان‌کننده‌ها، بسیاری از نوارهای کاغذ دیواری و محلول‌های مه مصنوعی نیز بکار میرود و یک حلال برای تولید کردن جوهرها و رنگ‌های نساجی و همینطور به عنوان واسطه در تولید کردن بعضی از رزینها، استرها و اترهای دی‌اتیلن‌گلیکول کاربرد بسیاری داشته است.

از جمله نکات ایمنی اینست که، این ترکیب در گروه مواد سمی قرار داشته و در زمان کار با آن، حتما از روپوش، عینک و دستکش  استفاده نمایید. توجه فرمایید که در تماس با چشم باعث قرمزی، سوزش و آبریزش میشود.  همچنین بلع آن بسیار خطرناک است و منجر به مسمومیت گوارشی شدید میگردد. در  صورت استنشاق هم احتمال دارد در شما به گیجی و تهوع رخ دهد.

اسپیناس شیمی

مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی، بوتیل آکریلات ، اسید سیتریک خشک ، اسید فسفریک خوراکی

شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...