مواد شیمیایی اوصولاً در صنایع مختلف کاربرد فراوانی دارند. ابن کاربرد به گونه‌ایست که می‌توان در تمامی صنایع ردپایی از مواد شیمیایی را دید. مواد شیمیایی مورد استفاده در صنایع عموماً از ترکیب چند عنصر به وجود می‌آیند. امروز و در این مقاله ما قصد بررسی نوع خاصی از ماده شیمیایی به نام تری‌اتیل‌آمین را داریم و کاربرد آن را برای شما شرح می‌دهیم.

همانطور که میدانید مواد شیمیایی در صنایع گوناکونی به صورت گسترده استفاده می شوند. این استفاده به صورت عمومی و در تمام صنایع از خود ردپایی گذاشته است. تری اتیل آمین خم از جمله ترکیبات شیمیایی پرکاربرد است. این ماده اغلب به عنوان یک پایه برای سنتز کردن ترکیبات آلی استفاده میشود.

به صورت عمومی تری اتیل آمین به شکل یک مایع بی‌رنگ بوده که بعضی اوقات به رنگ زرد مایل به قهوه‌ای هم میشود. این ماده یک ترکیب فرار همراه با بوی ماهی بوده است. این ماده دارای  pka 10.75 بوده و میتوان گفت همچون یک باز ضعیف، باعث تنظیم کردن مقدار pH در مواد آرایشی بهداشتی مانند لوسیون، شامپو و ژل چشم میشود. جالب توجه که، بعضی از اوقات تری‌اتیل‌آمین را با نماد اختصاری TEA نشان می‌دهند. این محصول به اسم یکی از عوامل ضدخوردگی کاربرد گسترده ای در صنعت داشته و در صنایع داروسازی هم به شدت از این ماده استفاده میشود.

ویژگی تری‌ اتیل‌ آمین

شکل ظاهری
مایع بی رنگ همراه با بوی بسیار نامطبوع آمونیاک و ماهی.
جرم مولکولی
193/101 گرم بر مول
نقطه جوش
89 درجه سانتی گراد
نقطه ذوب
منفی 115 درجه سانتی گراد
انحلال پذیری
 این ماده در آب حل شده، 5/5 گرم در 100 گرم در دمای 20 درجه سانتی گراد

کاربرد تری‌ اتیل‌ آمین

  • از جمله کاربردهای مهم تری اتیل امین به اسم یک ماده پایه در واکنش‌های جایگزینی و همچنین در بسیاری از واکنش‌های اکسیداسیون همچون کوری-کیم، پاریخ-دورینگ و Swern میباشد. بعضی از مواقع این ماده با سنتز کردن ترکیباتی همچون پلی اتیلن آمینβ 600 سیکلودکسترین کاربرد بسیاری دارد.
  • تری اتیل آمین بسیار موثری در سنتز کردن اترها و آمیدها به وسیله‌ی آسیل کلراید داشته است. که در طول مدت واکنش بر اثر ترکیب این ماده با هیدروژن‌های کلرایدی نمک تری اتیل آمونیوم کلراید فرم می گیرد.
  • یکی از نقش های مهم تری‌اتیل‌آمین در تولید کردن داروهایی از جمله پنی سیلین، آموکسی سیلین، سفالکسین و سایر مشتقات این مواد، آفت‌کش‌ها و دیگر مواد شیمیایی بوده است که به عنوان یک ماده ی واسطه عمل می کند.
  • از این ماده در صنایع رنگ در بخش‌های ساخت رزین، تولید پیگمنت و تهیه‌ی الکترو رسوب رنگ استفاده میشود. همچنین در صنایع کاغذ هم مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • امروزه در تعداد زیادی از واکنش ها TEAمانند یک کاتالیزور عمل می‌کند، از این ماده بیشتر برای تشکیل ترکیبات چهارتایی امونیوم از تری اتیل امین استفاده می‌شود. در عطرسازی کاتالیزور واکنش استری کردن عطرهاست و در فرایند تقطیر با نقش کاتالیستی خود سرعت واکنش را بهبود می‌بخشد.
  • میتوان گفت این آمین آلیفاتیک می‌تواند در تهیه گلیسرول‌دی‌کربنات به اسم یک کاتالیزور همگن کاربرد دارد.
  • در حال حاضر تری‌اتیل‌آمین به عنوان یک بازدارنده خوردگی است و استفاده بسیاری برای سخت شدن پلیمرها دارد.

نکات ایمنی تری‌ اتیل‌ آمین

  • هنگامیکه این ماده در مقابل و تماس با چشم قرار بگیرد می‌تواند باعث تورم قرنیه و در نهایت تاری دید بشود. همچنین این ماده باعث آسیب به دستگاه تنفسی و به وجود آمدن تنگی نفس یا سرفه و همچنین تحریک شدن پوست و غشاهای مخاطی شده است.
  • قابل توجه که هرچه طول مدت زمان بیشتری در معرض این ماده قرار بگیرید، آسیب‌ها شدیدتر و روند بهبودی دشوارتر میباشد.

اسپیناس شیمی

مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی، بنزیل الکل، اسید آسکوربیک ، کارنوباواکس

شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...