تری سدیم فسفات (TSP) یک ترکیب معدنی است که دارای فرمول شیمیایی Na3PO4 می باشد.

امروزه این ماده شیمیایی به صورت  یک پودر سفید رنگ خشک و  آبدار تولید میگردد که در انواع صنایع گوناگون  و صنایع خوراکی استفاده بسیار زیادی داشته است. جالب توجه است که تری سدیم فسفات یک ترکیب معدنی با فرمول شیمیایی Na3PO4 میباشد.

میتوان گفت این ترکیب فسفاته بطور عمومی از واکنش فسفریک اسید با سودا اش تولید میگردد. این ماده به عنوان یک نمک معدنی حساب میشود. بیشتر اوقات این ترکیب شیمیایی به حالت یک گرانول سفید و یا در فرم کریستال (خشک) وجود دارد. همچنین این ماده به شدت در آب محلول بوده است، به دلیل به وجود آمدن  محلول بازی با  پی اچ 12این ماده دارای انحلال بوده و در آب حل میگردد.

ویژگی های این ترکیب شیمیایی:

جرم مولی
94/163 گرم بر مول
شکل ظاهری
یک جامد پودری و یا به صورت یک گرانول سفید
دانسیته
620/1 گرم بر سانتی متر مکعب
مقدار حلالیت در آب
5/1 گرم در 100 میلی لیتر  (در 0 °C)
8/8  گرم در 100 میلی لیتر (در 0 °C)

قابل توجه است که این ترکیب دارای اسامی گوناگونی میباشد، از جمله: TSP ، E339 ، تری سدیم اورتوفسفات ، سدیم فسفات میباشد.  جالب توجه است که میتوان گفت فرآیند تولید کردن دی سدیم مونو هیدروژن فسفات ، مونو سدیم دی هیدروژن فسفات و همچنین TSP شبیه به یکدیگر میباشند به این شکل که نمک های فسفات سدیم در یک راکتور به وسیله یک واکنش با پایه اسیدی بین اسید فسفریک و سدیم هیدروکسید و یا سدیم کربنات (سودا اش)  تولید می گردند.

لازم به گفتن این نکته است که تری سدیم فسفات به وسیله ی خنثی‌سازی اسید فسفریک با به کار بردن از هیدروکسید سدیم، اغلب با کربنات سدیم تولید می‌گردد.

انواع کاربرد تری سدیم فسفات

  •  تری سدیم فسفات صنعتی
  • تری سدیم فسفات در ﺻﻨﺎﯾﻊ غذایی
  •  تری سدیم فسفات در ﺻﻨﺎﯾﻊ دارو سازی
  • تری سدیم فسفات در ﺻﻨﺎﯾﻊ ﺑﻬﺪاﺷﺘﯽ

نکات ایمنی تری سدیم فیفات:

  • قابل توجه است که این  محصول به اسم یک ترکیب اضافه شده غذایی بی خطر و  ایمن ثابت شده است و در انواع گوناگونی از کیک، نان ها و سس ها استفاده می  شود.
  • استنشاق کردن این ترکیب می تواند منجر به اتفاقاتی همچون سوزش در بینی و گلو ، سرفه های پی در پی و همچنین خس خس کردن سینه و تنگی نفس در موارد حاد می گردد.
  • تماس با چشم باعث به وجود آمدن سوزش شدید، درد در چشم و حتی منجر به ایجاد آسیب چشمی در قرنیه چشم میگردد.
  • بلع این محصول شیمیایی می تواند باعث آسیب جدی به دستگاه گوارش شود و حالت تهوع و  استفراغ را در در شما به وجود آورد.
  • یکی از موارد شایع تماس با پوست است که باعث ایجاد قرمزی، خارش و تحریک و سوزش شدید و در نهایت باعث  سوختگی پوست در شما میگردد. در نتیجه لازم بوده که در صورت تماس،  حتما پوست خود را به مدت 15 دقیقه به خوبی بشویید و درخواست کمک پزشکی کنید.

اسپیناس شیمی

مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی

شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...