تفاوت بین روغن کرچک و روغن نارگیل اساساً در منبع استخراج و کاربردهایشان  واضح می‌شود. روغن کرچک از دانه یا میوه گیاه کرچک به دست می‌آید و به  عنوان یک روغن آشپزی با ویژگی‌هایی چون غنی بودن از اسیدهای چرب و ترانس  برای سرخ کردن و پخت مواد غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در مقابل، روغن  نارگیل از گوشت نارگیل استخراج می‌شود و با طعم و بوی ملایم نارگیل، به  عنوان یک افزودنی طعم در آشپزی و در مراقبت از پوست به دلیل خواص  مرطوب‌کننده و نرم‌کننده مشهور است.

امروزه روغن‌های گیاهی بسیار زیادی با خواص درمانی ارزشمند به فروش می‌رسد. بسیاری از افراد به جای روش‌های درمانی و مواد دارویی درمانی اقدام به خرید این روغن‌های گیاهی و کاملاً طبیعی می‌کنند. بدون شک روغن‌های گیاهی نظیر روغن کرچک و روغن نارگیل دارای خواص ارزشمند بسیار زیادی هستند. حال بسیاری از افراد برای بهره‌مندی از خواص ارزشمند این دو روغن می‌خواهند با تفاوت بین آن دو آشنا شوند. برای بررسی تفاوت بین روغن کرچک و روغن نارگیل با ما همراه باشید.

بررسی تفاوت بین روغن کرچک و روغن نارگیل

روغن کرچک و روغن نارگیل دو نوع روغن گیاهی هستند که از میوه‌های مختلف  به دست می‌آیند. در ادامه تفاوت‌های اصلی بین این دو نوع روغن را بررسی  می‌کنیم:

 1. منبع:

  • روغن کرچک: این روغن از دانه یا میوه گیاه کرچک به دست می‌آید.
  • روغن نارگیل: این روغن از گوشت نارگیل (داخل پوسته) استخراج می‌شود.
 2. ترکیبات:

  • روغن کرچک: غنی از اسیدهای چرب اشباع، اسیدهای چرب ترانس، و ویتامین E می‌باشد.
  • روغن نارگیل: حاوی اسیدهای چرب اشباع، اسیدهای چرب اشباع متوسط (مانند اسید لائوریک) و ویتامین E است.
 3. طعم و بو:

  • روغن کرچک: ممکن است طعم و بوی خاصی داشته باشد که به میزان مصرف کم و یا به صورت مخلوط با دیگر مواد غذایی استفاده می‌شود.
  • روغن نارگیل: دارای طعم و بوی ملایم و خوشایند نارگیل است که برای آشپزی و تهیه خوراکی‌ها به عنوان طعم‌دهنده استفاده می‌شود.
 4. استفاده‌ها:

  • روغن  کرچک: اغلب در آشپزی برای سرخ کردن و پخت مواد غذایی استفاده می‌شود.  همچنین ممکن است در بخش‌هایی از صنعت که نیاز به روغن با دمای بالا است،  مورد استفاده قرار گیرد.
  • روغن نارگیل: در آشپزی، تهیه شیرینی‌ها،  خوراکی‌های مختلف، و همچنین در آرایش و مراقبت از پوست به دلیل خواص  مرطوب‌کننده و نرم‌کننده‌اش استفاده می‌شود.

به طور  کلی، هر کدام از این روغن‌ها ویژگی‌ها و مزایای خود را دارند و استفاده از  آنها بسته به نیازها و ترجیحات فردی ممکن است متفاوت باشد.

روغن‌هایی نظیر روغن کرچک و روغن نارگیل خواص دارویی ارزشمند بسیار زیادی دارند. قطعاً معیارهای بسیار زیادی برای انتخاب این دو روغن خواهد بود. خواص ارزشمند دارویی این دو روغن محبوبیت آنها را بیشتر می‌کند. حال با بررسی تفاوت بین روغن کرچک و روغن نارگیل می‌توانید بسته به ویژگی‌ها و مزایای هر یک از این روغن‌ها به تناسب نوع کاربرد و نیاز خود آنها را بخرید.

از روغن کرچک به عنوان یک داروی ارزشمند برای جلوگیری از ریزش مو استفاده می‌کنند. حال در صورتی که روغن نارگیل برای درمان و پیشگیری از شوره سر اهمیت بسیار زیادی دارد.

روغن نارگیل از میوه نارگیل استخراج می‌شود. حال در صورتی که روغن کرچک را از گیاهی به نام کرچک استخراج می‌کنند. پس منشأ این دو روغن کاملاً با یکدیگر تفاوت است.

مهمترین تفاوت بین روغن کرچک و روغن نارگیل را می‌توان به نگهداری درست آنها و طول عمر آنها اشاره داشت. البته هر دو روغن تحت تاثیر دمای بالا، رطوبت، نور آفتاب و حتی اکسیژن می‌توانند فاسد شوند. به طور کلی در شرایط استاندارد روغن نارگیل تا ۴ سال می‌تواند ماندگاری داشته باشد. حال ماندگاری روغن کرچک در مقایسه با روغن نارگیل قطعاً کمتر خواهد بود.

در روغن کرچک ویتامین‌هایی نظیر امگا ۶، امگا ۹ و ویتامین e یافت می‌شود. به طور کلی یک ماده مغذی و با کیفیتی است که با توجه به این ویتامین‌های ارزشمند برای آبرسانی پوست اهمیت بسیار زیادی دارد. همچنین ضد التهاب و ضد باکتری می‌باشد. حال در صورتی که در روغن نارگیل تنها ویتامین e وجود دارد اما فاقد فیبر است. البته برخی دیگر از انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی دیگر به وفور در این نوع روغن یافت می‌شود. به طور کلی می‌توان گفت روغن نارگیل ۱۰۰ چربی است که البته چربی آن از نوع چربی اشباع شده خواهد بود.

مقاله مرتبط:  فرق روغن کرچک اصل با تقلبی

تفاوت بین روغن کرچک و روغن نارگیل

مهمترین فرق بین روغن کرچک و روغن نارگیل

در بررسی تفاوت بین روغن کرچک و روغن نارگیل به تمامی مشخصات و حتی شرایط نگهداری این دو اشاره می‌شود. چه بسا اینکه ویژگی‌ها و خواص متعددی نیز دارند. البته این دو روغن دارای ویژگی‌های یکسان بسیار زیادی هستند. حتی بسیاری از افراد با ترکیب این دو روغن یک دارو با خاصیت درمانی بهتر تولید می‌کنند.

روغن نارگیل بسیار خوش عطر و بو است و بوی آن مشابه بوی نارگیل می‌باشد که برای بسیاری از افراد آرامش بخش خواهد بود. حال در صورتی که روغن کرچک یک روغن بدون بو و البته گاهی بوی ملایم و تند و تیزی دارد. به طور کلی بوی آن برای بسیاری از افراد ناخوشایند است.

مهمترین تفاوت بین روغن کرچک و روغن نارگیل در رنگ آنها است. روغن کرچک به رنگ زرد شفاف می‌باشد؛  حال روغن نارگیل به رنگ سفید و گاهی کمی مایل به زرد خواهد بود.

روغن کرچک برای رفع یبوست و مشکلات گوارشی یک روغن با خواص دارویی ارزشمند است. همچنین برای التهاب پوستی، رفع جوش و لک نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای ریزش مو و رشد مجدد مو نیز می‌توانید از آن استفاده کنید. حال در صورتی که روغن نارگیل برای افزایش کلسترول، کنترل قند خون، کاهش استرس و حتی رفع خشکی پوست استفاده می‌شود.

یکی از ویژگی‌های مهم روغن نارگیل که روغن کرچک فاقد آن است گردش خون در پوست می‌باشد. زمانی که شما با روغن نارگیل پوست را ماساژ دهید بدون شک گردش خون در پوست و حتی سر را افزایش می‌دهید.

قیمت روغن کرچک و روغن نارگیل کاملاً با یکدیگر متفاوت است. این دو روغن بر اساس شرایط استخراج، نوع بسته‌بندی، درصد غلظت و حتی ویتامین‌ها و ویژگی‌هایی که دارند قیمت گذاری می‌شوند.

تفاوت بین روغن کرچک و روغن نارگیل

ترکیب روغن کرچک و روغن نارگیل برای مو

اکنون پس از بررسی تفاوت بین روغن کرچک و روغن نارگیل بد نیست با یک خاصیت معجزه آسای این دو روغن آشنا شوید. بسیاری از افراد از ریزش موهای خود رنج می‌برند. چه بسا اینکه شوره زدن موها یکی از دغدغه‌های مهم بسیاری از افراد شناخته می‌شود. از طرفی کدر بودن موها و حالت شکنندگی آنها نیز بسیار آزاردهنده است. شما کاربران عزیز می‌توانید برای تقویت مژه و حتی پرپشت کردن ابروهایتان از روغن نارگیل یا روغن کرچک استفاده کنید. قطعاً که روغن کرچک و روغن نارگیل هر یک به صورت جداگانه خواص ارزشمند زیادی دارند.

شما می‌توانید در صورت ترکیب این دو روغن با یکدیگر یک روغن معجزه آسا برای تقویت موهای خود تهیه کنید. البته تاثیرگذاری این ترکیب روغن و حتی مصرف این دو روغن به صورت جداگانه به طریقه مصرف آنها بستگی دارد.

هر شب هنگام خواب قبل از اینکه به رختخواب بروید این روغن غلیظ را روی قسمت سر، ابروها یا مژه‌هایتان بمالید. می‌توانید حدود چند دقیقه به ماساژ دادن پوست سر با این روغن ادامه دهید. چه بسا اینکه خونرسایی سر شما با استفاده از این روغن نیز افزایش می‌یابد. با ترکیب روغن کرچک و روغن نارگیل یک روغن فوق العاده تاثیرگذار برای تقویت موهای خود تهیه کنید.

نتیجه

با بررسی تفاوت بین روغن کرچک و روغن نارگیل متوجه می‌شویم که کدام یک از روغن‌ها چه ویژگی‌هایی دارند. در واقع با توجه به ویتامین‌ها و مواد مغذی موجود در هر یک از این روغن‌ها می‌دانیم که برای بهبود سلامتی کدام یک از مشکلات پوست و مو مفید هستند. البته روغن کرچک و روغن نارگیل هر دو خواص ارزشمند فوق العاده زیادی دارند. امروزه از این دو روغن برای تولید بسیاری از مواد آرایشی، مواد شوینده و حتی مواد دارویی زیادی استفاده می‌شود.

 هدف تنها خرید روغن کرچک و استفاده از آن نیست بلکه این روغن کرچک باید کیفیت مطلوبی داشته باشد. مطلوب بودن کیفیت یک روغن کرچک نیز به اصل بودن آن بستگی دارد. همین حالا می‌توانید از مجموعه اسپیناس شیمی روغن کرچک را با کیفیت فوق العاده عالی و قیمت ارزان تهیه کنید. توجه داشته باشید که روغن‌های کرچک این مجموعه در بسته‌بندی‌های کاملاً استانداردی عرضه می‌شوند.