دی سدیم استات، نمک سدیم استیکی است که فرمول شیمیایی آن به‌صورت  NaH  (C2H3O2) 2 است. دی استات سدیم با کمی طعم اسید استیک است.

این ترکیب در اکثر بافتهای گیاهی و حیوانی به مقدار کم  قابل تشخیص هستند.  جامدی بی رنگ است که در ادویه و به عنوان یک عامل ضد میکروبی (نگهدارنده) استفاده می شود. به عنوان یک ماده افزودنی و یک ماده نگهدارنده ، اسیدی کننده و طعم دهنده است که برای جلوگیری از کپک و باکتری در صنعت پخت نان استفاده می شود. به این ترکیب  به آن دی استات هیدروژن سدیم نیز گفته می شود. از ویژگی های این ترکیب به موارد زیر میتوان اشاره کرد:

  • دارای نقطه ذوب 324 درجه سانتی گراد و دمای جوش 881 درجه سانتی گراد است.
  • پودرهای آن دانه‌ای سفیدرنگ، به‌صورت بلورهای مونوکلینیک میباشد.
  • دارای جرم مولی 82 گرم بر مول است.

دی سدیم استات معمولاً بدون بو بوده اما در اثر حرارت و تا مرحله تجزیه بوی سرکه  خواهد داد. مزایای این ترکیب شامل: تقویت عملکرد مغز، کنترل فشار خون، حفظ تعادل یونی و جلوگیری از آفتاب زدگی

کاربردهای دی سدیم استات:

  • این ماده به عنوان ماده ضد میکروبی در کالاهای پخته شده و همچنین در سایر مواد غذایی و در تولید دارو و مواد آرایشی به عنوان خوشبو کننده ، طعم دهنده و تنظیم کننده PHبین 4 تا6 استفاده می شود.
  • سدیم دی استات یک قارچ کش و باکتری کش میباشد. که برای کنترل کپک ها و باکتری ها در غلات و دانه های ذخیره شده استفاده می شود.
  • این ماده به عنوان “كمك” تخمیر برای نگهداری كیفیت ذرت مزرعه ، یونجه ، سورگوم ، جو دوسر و علف های موجود در سیلو مورد استفاده قرار می گیرد.
  • این ماده در افزایش مقاومت بتن استفاده میشده و افزایش مقاومت این ماده نسبت به آب است که میتواند نسبت به پوشش‌های اپوکسی نیز ارزان‌تر باشد.
  • همچنین محققان از استات سدیم برای استخراج DNA از سلول ها بهره برده و همچنین کاتیونهای سدیم با بار مثبت به بارهای منفی فسفات موجود در DNA وصل می شوند و به رسوب DNA کمک می کنند.

استات سدیم شامل اسید استیک و استات سدیم میباشد. این ماده به استات ، یون های سدیم و هیدروژن که اجزای طبیعی در ساختار گیاهان ، بدن حیوانات و غذاهای انسانی است ، تبدیل می شود. اسید استیک مدتهاست که در غذاهای انسانی و حیوانی استفاده می شود ، بدون اینکه اثرات سوء قابل توجهی داشته باشد.

قابل توجه است که استات سدیم ماده ای بی خطر بوده، اما احتمال دارد که استنشاق آن باعث گلودرد شود و در صورت تماس با چشم، موجب قرمزی چشم میشود.

اسپیناس شیمی

مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی

شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.


دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...