روغن سیلیکون اصطلاحی بوده که برای توصیف کردن گروهی از ترکیبات پلیمری و مونومری آب گریز استفاده میشود که از پیوندهای سیلیکون- اکسیژن تشکیل شده و ارگانوسیلوکسان نامیده می شوند.

این ماده از جمله ابزار مهم در عمل جراحی چشم بوده به این دلیل که آنها میتواند به جابجایی مایعات آبکی سطح شبکیه و نگهداشتن یکپارچگی بین شبکیه و اپیتلیوم رنگی آن می باشد. برای بیشتر درک کردن این قابلیت، شناخت ویژگی های روغن سیلیکون بسیار مهم میباشد.

ویژگیهای این ترکیب شیمیایی شامل موارد زیر است:

  • این ماده شیمیایی با نام شیمیایی پلی متیل سیلوکسان در دمای اتاق دارای حالت مایع شفاف میباشد. 
  • این ماده دارای فرمول مولکولی C2H8O2Si بوده است.
  • جرم مولکولی این ترکیب شیمیایی 17/92 گرم بر مول می باشد.
  • این ترکیب دارای اشتعال پذیر بوده و نقطه اشتعال آن 300 درجه سانتیگراد هست. 

این  ماده ی شیمیایی به عنوان یک روان کننده در محدوده ی گسترده ای از برنامه های کاربردی از جمله:  تهیه کردن غذا، بسته بندی مواد غذایی، تولید روکش های کاغذی مواد غذایی، نگهداری  مواد غذایی، انواع بطری و کنسرو، حفظ و نگهدارنده های مواد غذایی، واشر و مهر و موم  کاربرد دارد.

روغن سیلیکون دارای گرید های متفاوت است این ماده حاوی ویسکوزیته از 50 تا 1000 Ct هستند و هر کدام دارای خاصیت هایی بوده و استفاده های ویژه ای را دارند. لازم به گفتن این نکته است که این ماده از آب سبک تر بوده و در زمینه صنعتی دارای خاصیت چسبندگی خوبی برای زوایای تماسی دارد و برای مدت زمان طولانی پایدار و مقاوم میباشد.

جالب توجه است که سیلیکون ها دارای کشش سطحی کمتری نسبت به روغن و آب بوده است و می توانند راحت تر بر  روی سطوح گسترش پیدا کنند. به همین دلیل است که باعث می شود تا از این ترکیب شیمیایی در انواع کرم  ها سبب به وجود آمدن احساس راحتی و نرمی داشته باشد. برای مو ها نیز از خشکی و زبری مو ها تا مقدار زیادی کاسته می شود. میتوان گفت بسیاری از سیلیکون ها در آب محلول نمی باشند و می توانند باعث تشکیل فیلم نازکی بر روی سطوح مو و یا پوست بشوند که موجب براقیت آن ها می شود.

کاربردهای روغن سیلیکون

- این ماده مایعی شفاف، بی بو و بی مزه است که کاربرد گسترده ای در صنایع مختلف دارد حتی روغن سیلیکون در تردمیل ورزشی و ماشین برای روغن کاری بعلت تحمل دما استفاده می شود.

-در نقاشی روغن سیلیکون در تکنیک آبستره با اکریلیک برای به وجود آمدن طرح و نقش سلولی یا آبستره سلولی) استفاده بسیار زیادی دارد.

- این ترکیب شیمیایی می تواند در تولید روکش، انواع فرآوری غذاها، بسته بندی آنها، ظروف و بطری در صنایع غذایی کاربرد دارد و به این دلیل گریدهای متفاوتی از روغن سیلیکون در دسترس میباشد.

- داروهایی که برای از بین بردن نفخ استفاده می شوند اغلب حاوی روغن سیلیکون هستند. این ترکیبات در اشک های مصنوعی و محصولاتی که برای آسیب دیدگی چشم استفاده می شوند مورد استفاده قرار می گیرند.

انواع روغن سیلیکون

از جمله انواع ترکیبات روغن سیلیکون میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • روغن وینیل سیلیکون
  • روغن آمینو سیلیکون
  • روغن هیدروکسی سیلیکون
  • روغن هیدروژن سیلیکون
  • روغن متیل فنیل سیلیکون

اسپیناس شیمی

مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی

شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...