زئولیت چیست؟زئولیت Zeolite یکی از کانی‌ها با قدرت جذب بالا در طبیعت می‌باشد که برای اولین بار در سال 1756 توسط اکسل فردریک کرونستد که از کانی شناسان روس بود شناسایی و معرفی شد.

در حالت کلی زئولیت معروف به سنگ جوشان بوده است، به دلیل اینکه بعد از قرار گرفتن در مقابل فوتک کانی شناسی آبی که در آن وجود دارد، بخار می‌شود. امروزه زئولیت که در دسته آلومینوسیلیکات ها قرار میگیرد و به دو روش‌ طبیعی و مصنوعی تولید می‌گردد.

این ترکیبات شیمیایی شامل منابع فراوان و ارزان قیمتی بوده است و ساخته شده از کریستال‌های آلومینا سیلیکات هیدراته میباشد. این ماده تشکیل شده از خاک‌هایی که ویژگی  قلیایی بسیار بالا بوده و همچنین رسوباتی که در اعماق دریاها و دریاچه‌های نمکی به وجود آمده اند از جمله محیط‌هایی میباشند که در حالت طبیعی زئولیت تولید کرده و در حال حاضر در کشور نمونه‌هایی از زئولیت‌های رشته ای را به آسانی می‌توان استخراج کرد.

 افزون بر این مورد، این کانی کاربردی را در بسیاری از آزمایشگاه نیز می توان تولید کرد. برای انجام دادن این کار شما نیاز به سه مولکول آب و یک مولکول آلومینیوم اکسید دارید. در مرحله اول باید این ترکیب را در محلول سدیم هیدروکسید با درجه حرارتی بالا ترکیب کنید و در مرحله بعدی لازم است، با سیلیکات سدیم مخلوط گردد. در نهایت شما برای تشکیل دادن بلور‌های زئولیت، باید محلول به وجود آمده را انتقال به بلورهای مخصوص با دمای 97 درجه سانتی گراد دهید.

خرید زئولیت

زنولیت یکی از کاربردی‌ترین مواد شیمیایی است که از نظر عملکرد در بسیاری از صنایع مورد توجه می‌باشد. اکنون برای خرید زئولیت شما در گام نخست باید با تمامی ویژگی‌ها و حتی کاربرد این محصول آشنا باشید. البته در راهنمای خرید نیز به شناخت محصول اشاره می‌شود و چه بسا اینکه امکان بررسی قیمت زئولیت نیز از طریق سایت‌های فروشگاهی آنلاین وجود دارد. پس بر اساس راهنمای خرید ابتدا به بررسی مشخصات و شناخت محصول بپردازید.

زئولیت یک نوع ماده معدنی است که از آلومینو سیلیکات به وجود می‌آید. این سنگ جوشان قدرت جذب سطحی عالی دارد و همچنین سطح کاربرد آن نیز بسیار زیاد می‌باشد. همین قدرت جذب سطحی عالی باعث شده تا در تبادل یونی، کشاورزی، تصفیه آب و فاضلاب و همچنین مواد غذایی دام و طیور از آن استفاده کنند‌. زئولیت دارای ساختاری متخلخل است و این ماده در رنگ‌های قهوه‌ای مایل به قرمز، سفید، زرد و حتی گاهی به صورت بی‌رنگ یافت می‌شود. زئولیت دارای انواع مختلفی است که ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی هر یک نیز با دیگری تفاوت دارد.

زئولیت خاصیت اسیدی بالایی دارد و معمولاً به صورت چهار ضلعی هستند. در سطح زئولیت بار وجود دارد و به همین سبب تبادل یونی با سرعت بالایی در آنها صورت می‌گیرد. لازم به ذکر است که این ماده قابلیت جذب سطحی بالا، خاصیت کاتالیزوری و تبادل یونی زیادی داشته و همین مسئله باعث می‌شود برای مصارف زیادی کاربرد داشته باشد. این کانی‌ها به راحتی آلومینیوم خود را از دست داده و سایر فلزات سنگین را جایگزین آن خواهند کرد.

این مواد دارای ویژگی‌های فیزیکی چون تبادل کاتیونی، غربال مولکولی، کاتالیزور و جاذب هستند. از این رو ساختار آنها متخلخل بوده و در این تخلخل‌ها آب و مواد قلیایی وجود دارد.

قیمت زئولیت

بررسی عوامل تعیین کننده قیمت زئولیت یکی از فاکتورهای مهمی است که باید به هنگام خرید آن را بررسی کرد. یکی از مهمترین پارامترها مرکز فروش و روش خریدی است که برای خرید زئولیت باید به آنها توجه داشت. در راهنمای خرید به بررسی قیمت اشاره می‌شود و چه بسا اینکه از فاکتورهای مهم خرید است. با توجه به اوضاع نابسامان کنونی کشور و نوسانات قیمت‌ها، انتخاب مرکز فروش مناسب اهمیت بسیار زیادی دارد. البته برای خرید اقتصادی می‌توانید از مجموعه اسپیناس شیمی محصول مورد نظر را تهیه کنید. در این مجموعه هم دسترسی راحتی دارید و هم محصولاتی با کیفیت و قیمت مناسب تهیه می‌کنید.

زئولیت از نظر ساختار و شکل ظاهری به انواع رشته‌ای و ستونی تقسیم می‌شود. هر یک از انواع این زئولیت‌ها دارای ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی مختلفی هستند ،پس با این حساب قیمت زئولیت در هر نوع آن متفاوت است.

زئولیت به دو روش طبیعی و مصنوعی تولید می‌شود. همچنین روش تولید آن با استفاده از روش آلتراسیون کائولین می‌باشد که بدون شک روی قیمت ماده تاثیر می‌گذارد. تحت تاثیر هر یک از این روش‌ها قطعاً سطح کیفیت زئولیت و دیگر مشخصات آن با یکدیگر متفاوت خواهد بود.

زئولیت در مدل‌های مختلف دارای خاصیت اسیدی و قلیایی است. بدون شک زئولیت با خاصیت اسیدی با زئولیت با خاصیت قلیایی دارای مشخصات متفاوتی هستند. از این رو قیمت زئولیت با خاصیت قلیایی و اسیدی با یکدیگر متفاوت است.

زئولیت به صورت پودری عرضه می‌شود از این رو بر اساس وزن یا حجم خرید قیمت آن را تعیین می‌کنند. باید مشخص شود که برای چه کاربرد یا صنعتی قصد تهیه زئولیت دارید، درنتیجه درصد خرید را مشخص کرده و بر اساس وزن به بررسی قیمت بپردازید.

ویژگی زئولیت

  • این ترکیبات دارای مزایای فیزیکی شیمیایی با ارزشی همچون تبادل کاتیونی، غربال ملکولی، کاتالیزور و جاذب میباشد.
  • زئولیت ها دارای ساختار هایی به شکل متخلخل هستند.
  •  بیشتر اوقات این تخلخل‌ها تشکیل شده از آب و کاتیون‌های قلیایی و  قلیایی خاکی بوده است.
  • لازم به ذکر است که این ماده بسیار مقرون به صرفه است.
جالب توجه که به در حالت عمومی تولید زئولیت‌ها به روش طبیعی، مصنوعی و همچنین با استفاده از روش آلتراسیون کائولین میباشد. اضافه براین، مطابق ساختار و شکل کلی می‌توان آنها را به دو گروه زئولیت رشته‌ای و ستونی دسته بندی کنید.

کاربرد زئولیت ها

  • دنیای امروز با مشکل کمبود آب آشامیدنی روبه رو است.  بسیاری از پساب ها دارای آلودگی و آلاینده هستند که حذف اینها نیاز به یک تکنولوژی‌ بسیار پیچیده و حتی کمی گران قیمت داشته است. جدیدا دانشمندان معتقد اند که از این ماده به اسم یک تکنولوژی ساده و موثر برای تصفیه آب و پساب کاربرد بسیاری دارد.
  • همچنین زئولیت نقش مهمی در جذب، کاتالیز، صنایع ساختمانی، کشاورزی، اصلاح خاک و انرژی داشته است.
  • از جمله کاربرد های دیگر زئولیت ‌های طبیعی گوناگون در سراسر دنیا داشتن ظرفیت تبادلات یونی گوناگونی برای بسیاری از کاتیون‌های متفاوت همچون آمونیوم و فلزات  سنگین میباشد.
  • اضافه بر این موارد بعضی از موارد دارای توانایی جذب کردن انواع آنیون‌ها و ترکیبات آلی هستند. همچنین به روش های گوناگونی مانند اسیدشویی و تبادل یونی بسیاری از اصلاحات زئولیت‌ ها به روش‌های مختلفی اتفاق می افتد. و در نهایت باعث بیشتر شدن ظرفیت جذب این مواد  برای جذب آنیون‌ها و ترکیبات آلی میشود.
  • علاوه براین، خاصیت کاتالیزوری و جذب سطحی و تبادل یونی آن باعث می‌شود تا  کاربردهای زیادی داشته باشد. به عنوان مثال، این کانی در بسیاری از  واکنش‌های شیمیایی به عنوان کاتالیزور و شتاب دهنده عمل می‌کند.
 در زئولیت آلومینیوم و سیلیسیم موجود می‌باشد، در یک تقسیم بندی دیگر می‌توان آنها را بر اساس نسبت این دو عنصر گروه بندی کرد. توجه داشته ‌ باشید که هر چه نسبت این دو عنصر بیشتر باشد، زئولیت خاصیت اسیدی خواهد داشت و به عنوان مثال، 0.8 به معنای اسیدی بودن این کانی می‌ باشد

اسپیناس شیمی

مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی، فلورین، کارنوباواکس ، اسید سیتریک خشک
شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.


دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...