زئولیت چیست؟زئولیت Zeolite یکی از کانی‌ها با قدرت جذب بالا در طبیعت می‌باشد که برای اولین بار در سال 1756 توسط اکسل فردریک کرونستد که از کانی شناسان روس بود شناسایی و معرفی شد.

 این کانی به سنگ جوشان نیز معروف می‌باشد، چون آب موجود در آن پس از قرار گرفتن در برابر فوتک کانی شناسی بخار می‌گردد. زئولیت که در خانواده آلومینوسیلیکات ها قرار دارد، به روش‌های طبیعی و مصنوعی تولید می‌شود.

خاک‌هایی که خاصیت قلیایی بسیار بالا دارند و همچنین رسوبات ایجاد شده در اعماق دریاها و دریاچه‌های نمکی از جمله محیط‌هایی هستند که به صورت طبیعی زئولیت تولید نموده و نمونه‌هایی از زئولیت‌های رشته ای را در طبیعت ایران می‌توان استخراج نمود. علاوه براین، در آزمایشگاه نیز می توان این کانی را تولید نمود که برای انجام این کار به سه مولکول آب و یک مولکول آلومینیوم اکسید نیاز می‌باشد. این ترکیب را در محلول سدیم هیدروکسید با درجه حرارتی بالا ترکیب نموده و در نهایت با سیلیکات سدیم مخلوط می‌شود. در نهایت برای تشکیل بلور‌های زئولیت، محلول بدست آمده به بلوئرهای مخصوص با دمای 97 درجه سانتی گراد انتقال پیدا می‌کنند.

انواع زئولیت


زئولیت‌های مورد استفاده در صنایع مختلف را می‌توان بر اساس ویژگی‌های مختلفی تقسیم بندی نمود که از جمله آنها روش تولید این کانی می‌باشد. بر این اساس می‌توان به زئولیت‌های تولید شده به روش طبیعی، مصنوعی و همچنین استفاده از روش آلتراسیون کائولین اشاره نمود. علاوه براین، بر اساس ساختار و شکل کلی می‌توان آنها را به انواع زئولیت رشته‌ای و ستونی تقسیم بندی کرد.
 در زئولیت آلومینیوم و سیلیسیم موجود می‌باشد، در یک تقسیم بندی دیگر می‌توان آنها را بر اساس نسبت این دو عنصر گروه بندی کرد. توجه داشته ‌ باشید که هر چه نسبت این دو عنصر بیشتر باشد، زئولیت خاصیت اسیدی خواهد داشت و به عنوان مثال، 0.8 به معنای اسیدی بودن این کانی می‌ باشد.


ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی زئولیت


ساختار کلی زئولیت‌ها چهار ضلعی می‌باشد و سطح آنها سرشار از بار بوده و به همین دلیل تبادل یونی در آنها با سرعت بالا صورت می‌گیرد. علاوه براین، خاصیت کاتالیزوری و جذب سطحی و تبادل یونی آن باعث می‌شود تا کاربردهای زیادی داشته باشد. به عنوان مثال، این کانی در بسیاری از واکنش‌های شیمیایی به عنوان کاتالیزور و شتاب دهنده عمل می‌کند. علاوه براین، متخلخل بودن سطح آن باعث می‌شود تا قدرت جذب بالایی داشته و به همین دلیل مواد آلی فرار در هوا را به آسانی جذب می‌کنند.

از مهم‌ترین ویژگی‌های این کانی می‌توان به قدرت تبادل یونی بالای آن اشاره نمود که به دلیل وجود کاتیون‌های هیدراته بر روی سطح متخلخل آن، به آسانی آلومینیوم خود را از دست داده و با سایر فلزات سنگین را با آن جایگزین می‌کند.


کاربرد زئولیت در تصفیه آب

با توجه به ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی و مشخصاتی که از این کانی بیان شد، از آن در صنایع مختلفی استفاده می‌شود که از مهم‌ترین آنها تصفیه آب است. وجود یون‌های فلزات سنگین از قبیل منیزیم و کلسیم و همچنین آلومینیوم یکی از مشکلات و چالش‌های موجود در تصفیه آب می‌باشد که منجر به افزایش سختی می‌شوند. با توجه به قدرت تبادل یونی بالای زئولیت می‌توان از این کانی در فیلترهای شنی استفاده نمود تا یون‌های فلزات را جذب نموده و منجر به کاهش درجه سختی آب شود.

اسپیناس شیمی

مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی

شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.


دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...