ستریمونیوم کلراید

Cetrimonium chloride

از {{model.count}}
محصول مورد نظر موجود نمی‌باشد.

ستریمونیوم کلراید جذاب‌ترین ماده نیست، اما یک ترکیب موجود در فرمولاسیون محصولات بهداشتی است.ستریمونیوم کلراید یک ماده ضد استاتیک است که نقش حالت دهندگی مو  و نرم کننده  را در فراورده های مو دارد.

جالب توجه است که این ماده یک ترکیب شیمیایی آمونیوم چهارتایی بوده است، که در بسیاری از ترکیبات ماده های ضد عفونی کننده ستریمید استفاده میشود. امروزه ستریمید یک ترکیب از نمک های آمونیوم کواترنر گوناگون همچون کلرید ستریمونیوم (CTAC) میباشد. در سالهای پیش، این ماده برای بار اول به اسم یک پاک کننده ترکیبی و ضد عفونی کننده پوست به وسیله ی بارنز در سال 1942 شناخته شد.

میتوان گفت ستریمونیوم کلراید یا ستریمونیوم کلراید یک سورفکتانت یک کاتیون بوده که دارای نام ستیل تری متیل آمونیوم کلراید هم میباشد. قابل توجه است که این ماده دارای فرمول شیمیایی C۱۹H۴۲ClN یک ترکیب شیمیایی همراه با شناسه پاب‌کم ۸۱۵۴ است. ستریمید حاوی خاصیت ضد عفونی کننده‌ای مفید، از مواد شوینده عالی و همراه با کمترین سمیت به کار میرود. ستریمید بر نفوذپذیری غشاء و فرآیندهای غشایی موثر بوده است که برای درماتیت سبوروئیک و پاکسازی زخم تجویز می‌گردد.

ویژگی های ستریمونیوم کلراید:

شکل ظاهری این ترکیب
به صورت یک مایع شفاف بی رنگ تا کمی زرد رنگ
جرم مولکولی
 ۳۲۰٫۰۰ گرم بر مول
درجه خلوص
30% و 50% و 70%
PH
5_9

این ماده نوعی نمک آمونیوم چهارگانه است که تحت عنوان سورفکتانت کاتیونی در ماده اولیه صنایع آرایشی و بهداشتی کاربرد مهمی داشته است، ستریمونیوم کلراید به اسم نرم کننده در تولید کننده انواع شوینده موی سر استفاده میشود. این ماده با انواع متنوعی از سورفاکتانت‌های غیر یونی، سورفاکتانت‌های کاتیونی و بعضی از حلال‌های قطبی سازگار میباشد.

خاصیت های این ماده:

  • ستریمونیوم کلراید باعث درخشندگی موها میشود.
  • ستریمونیوم کلراید الکتریسته ساکن موها را دفع میکند.
  • ستریمونیوم کلراید منجر به حالت دهندگی موها می شود.
  • ستریمونیوم کلراید به عنوان ماده شیمیایی تاثیر گذار در نرم کننده ی موی سر مورد کاربرد قرار می گیرد.
  • ستریمونیوم کلراید خاصیتضد عفونی کنندگی در صنایع شوینده دارد.
  • ستریمونیوم کلراید بارالکتریک منفی روی سطوح پارچه و همچنین موی سر را خنثی میگرداند.

 کاربرد ستریمونیوم کلراید

  • همانطور که گفتیم ستریمونیوم کلراید یک ترکیب شیمیایی آمونیوم چهارتایی است، که در ترکیب انواع ماده ضد عفونی کننده‌ ستریمید استفاده میشود. ستریمید یک ترکیب شیمیایی از نمک های آمونیوم کواترنر گوناگون همچون ستریمونیوم کلراید (CTAC) میباشد.
  • جالب توجه است که این ماده شیمیایی همراه با نرم کردن کوتیکول‌های مو، آن‌ها را صاف میکند و به  آن‌ها اجازه می‌دهد تا به آسانی باز بشوند و ظاهری مشابه ابریشمی به مو بدهد.
  • بطور معمول ستریمید بر نفوذپذیری غشاء و همینطور فرآیندهای غشایی موثر بوده است که برای درماتیت سبوروئیک و پاکسازی زخم تجویز می‌گردد. کرم های دارای  Cetrimonium chloride دارای عملکرد ضد باکتریایی بوده است. در مقابل باکتری ‌های گرم مثبت و همراه با صابون‌ها و بقیه ی سورفکتانت‌های آنیونی ناسازگار میباشد.

از جمله نکات ایمنی اینست که، براساس پنل تخصصی CIR، آن‌ها نتیجه گرفته شده که، این مواد شیمیایی” برای کاربرد در محصولات شستشو ایمن  بوده و در غلظت‌های زیاد 0.25 برای استفاده مطمئن هستند.

اسپیناس شیمی

مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی

شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...