پتاسیم سوربات(Potassium sorbate) با فرمول شیمیایی C6H7KO2 میباشد. این  ماده یک نمک سوربیک اسید بوده و به طور طبیعی در برخی از میوه ها یافت  میشود.

این ترکیب  برای محافظت از غذا در برابر فساد و در نتیجه افزایش ماندگاری مواد غذایی با كاهش رشد كپك ها و مخمرها استفاده می شود. ماده دارای پایدار میباشد و همچنین دانشمندان دریافته اند اگر این ترکیب شیمیایی تا دمای 210 درجه سانتیگراد به مدت 90 دقیقه حرارت دهیم رنگ آن و ساختارش تغییری نخواهد کرد واگر در کنار مواد اکسید کننده قوی قرار بگیرد ساختارش تغییر می کند و در دماهای بالاتر از 270 درجه هم ازبین میرود.

روش تولید این ترکیب با خنثی سازی اسید سوربیک به وسیله ی هیدروکسید پتاسیم به صورت تجاری در مقیاس بالا میباشد. همانطور که گفته شد این ماده درمیوه های طبیعی از جمله بعضی از توت ها وجود دارد.

از ویژگیهای این ماده میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • این ماده دارای ظاهرپودری و گرانول سفید رنگ میباشد.
  • دارای جرم مولی 22/150 گرم برمول میباشد.
  • دمای ذوب پتاسیم سوربات 270 درجه سلسیوس است.
  • چگالی این ماده 363/1 گرم برسانتی متر مکعب میباشد.

پتاسیم سوربات در صنایع غذایی به عنوان نگهدارنده نقش دارد . ازکاربردهای دیگر این ماده میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • این محصول درصنایع آرایشی و بهداشتی به عنوان عامل ضد میکروبی و نگهدارنده در مواردی مانند شامپوها و مرطوب کننده ها و ترکیبات آرایشی مثل سایه چشم و…  کاربرد دارد.
  • سوربات پتاسیم درصنایع غذایی بیشتر به عنوان یک ترکیب نگهدارنده به نوشابه های رژیمی و نوشیدنی غیر الکلی اضافه می شود. به عنوان مثال ماده نگهدارنده معمول کوکاکولا سوربات پتاسیم میباشد.
  • این ترکیب معدنی فقط در مواد غذایی کاربرد ندارد و در صنایع دارویی نیز از آن باعث افزایش ماندگاری و حفظ ونگهداری مواد دارویی میشود.
  • سوربات پتاسیم حتی یک ماده نگهدارنده برای خوراک های دامی همچون: غذای مرغ ، غذای گربه و سگو حتی غذای خوک ها ،  استفاده میشود. 

لازم به ذکر میباشد که سوربات پتاسیم توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) و سازمان ایمنی غذایی اروپا (EFSA) و همچنین کمیته مشترک مواد افزودنی غذایی FAO / WHO (JECFA) یک ماده ایمن نامگذاری شده است. همچنین این ماده باعث تحریک دستگاه تنفسی و همینطور پوست بدن میشود.

اسپیناس شیمی

مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی

شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.


دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...