سولفات مس یا کات کبود یک ترکیب معدنی است که از ترکیب گوگرد و مس تشکیل یافته است. این ترکیب شگفت انگیز می تواند باکتری ها، جلبک ها، ریشه ها، گیاهان و علف های هرز، حلزون ها و قارچ ها را از بین ببرد.

سمیت سولفات مس بستگی به میزان مس به کار رفته در آن دارد. این ماده در محیط زیست، غذاها و آب یافت می شود. سولفات مس از سال 1956 برای استفاده در محصولات سموم دفع آفات در ایالات متحده به ثبت رسیده است. امروزه در جهان بیش از 100 تولیدکننده سولفات مس وجود دارد و میزان مصرف جهانی این ماده شیمیایی در حدود 275000 تن در سال است. تخمین زده می شود که تقریباً سه چهارم از این میزان در کشاورزی به عنوان قارچ کش و برای درمان خاک هایی که کمبود مس دارند استفاده می شود

خواص سولفات مس

می توان خاطرنشان کرد که خواص CuSO4 بدون آب و CuSO4.5H2O که ترکیب آبدار سولفات مس می باشد، بسیار متفاوت است و به طور جداگانه مورد بحث قرار می گیرد.

مشخصات فیزیکی سولفات  

توده مولی فرم های بی آب و پنتا هیدرات سولفات مس به ترتیب 159.609 گرم بر مول و 249.685 گرم بر مول می باشد.

CuSO4 بدون آب دارای ظاهری خاکستری مایل به سفید و در حالت پودری است در حالی که پنتا هیدرات (سولفات مس آبدار) به رنگ آبی روشن است. چگالی فرم های بی آب و پنتا هیدرات سولفات مس 3.6 گرم در سانتی متر مکعب و 2.286 گرم در سانتی متر مکعب است سولفات مس هیدراته و بی آب هر دو بر اثر گرم شدن از بین می روند و از این رو نقاط جوش دقیقی ندارند. CuSO4 بدون آب دارای یک ساختار بلوری اورتورمبیک است در حالی که بلورهای CuSO4.5H2O دارای ساختارهای سه قلو هستند.

 

مواد تشکیل دهنده سولفات مس

 


بلورهای آبی رنگ سولفات مس پنج آبه (CuSO4•5H2O)

مس (II) سولفات که به عنوان سولفات مس نیز شناخته می شود، شامل ترکیبات معدنی با فرمول شیمیایی CuSO4 (H2O) x است، جایی که x می تواند از 0 تا 5 متغیر باشد. پنتا هیدرات (x = 5) رایج ترین شکل سولفات مس می باشد. نام های قدیمی تر این ترکیب عبارتند از: ویتریول آبی، بلوستون ویتریول مس و ویتریول رومی. پنتا هیدرات (CuSO4 • 5H2O) که بیشترین نمک را در ساختار خود دارد نیز به رنگ آبی روشن است. این ماده به صورت گرمایشی در آب حل می شود و دارای هندسه مولکولی هشت ضلعی است. ساختار پنتا هیدرات جامد یک ساختار پلیمری را نشان می دهد که در آن مس هشت ضلعی است اما به چهار لیگاند آب متصل است. مراكز CU(II) (H2O) 4 توسط آنيون هاي سولفات بهم وصل شده اند تا زنجيرها را تشكيل دهند. سولفات مس بی آب نیز یک پودر خاکستری رنگ است.

سولفات مس با تصفیه فلز مس با اسید سولفوریک غلیظ یا اکسیدهای آن با اسید سولفوریک رقیق بصورت صنعتی تولید می شود. سولفات مس همچنین با فرسایش آهسته سنگ معدن مس با درجه خلوص پایین در هوا می تواند تولید شود. 

اندازه های گوناگون بلورهای سولفات مس (از حالت پودری در سمت چپ تا بلورهای درشت در سمت راست تصویر)

سولفات مس تجاری معمولاً از حدود 98٪ سولفات مس خالص تشکیل شده است و میتواند حاوی مولکول آب در ساختار خود باشد. سولفات مس بی آب از نظر جرم 39.81 درصد مس و 60.19 درصد سولفات است و به فرم آبی و سولفات مس آبدار دارای 47/25 درصد مس، 47/38 درصد سولفات (12.82 درصد گوگرد) و 36/6 درصد آب می باشد. از لحاظ اندازه، چهار نوع کریستال بر اساس کاربرد آن ارائه می شود: کریستال های بزرگ (10 الی40 میلی متر)، کریستال های کوچک (2 الی10 میلی متر)، کریستال های برفی (کمتر از 2 میلی متر) و پودر بادگیر (کمتر از 0.15 میلی متر)

مس به طور طبیعی در محیط یافت می شود. این منابع طبیعی ممکن است شامل معدن، صنایع گوناگون، مواد و مصالح باشد. مس عمدتا در سطح خاک جمع می شود، جایی که محکم به آن می چسبد و حفظ می گردد. سولفات مس به راحتی در آب حل می شود و می تواند به رسوبات مختلف متصل شود. مس توسط گیاهان نیز مصرف می شود زیرا یک ماده معدنی اساسی است. مس بسیار زیاد می تواند برای گیاهان سمی باشد زیرا باعث مهار فتوسنتز می شود.

 کاربرد سولفات مس چیست؟

سولفات مس به عنوان قارچ کش، جلبک کش، قاتل ریشه و علف کش در هر دو بخش کشاورزی و غیر کشاورزی استفاده می شود. همچنین از این ماده به عنوان ضد میکروب و ضد قارچ استفاده می شود. بعضی از محصولات حاوی سولفات مس همچنین می توانند در محصولات آلی کشاورزی نیز استفاده شوند. از سولفات مس در کشاورزی به منظور کنترل بیماری های ویروسی-باکتریایی و قارچی محصولات کشاورزی استفاده می گردد. محصولات حاوی این ماده ارزشمند می توانند در درمان و پیشگیری از لکه های برگ های گیاهان گوناگون، بروز آفات گوناگون در گیاهان و آفات میوه هایی از جمله سیب که باعث بروز زائده هایی بر روی پوست آن می شود، موثر باشند. استفاده از محصولات جداگانه حاوی سولفات مس به طور گسترده ای متفاوت است. سولفات مس به عنوان ماده خشک کننده به صورت بدون آب، به عنوان ماده افزودنی کود و مواد غذایی و چندین کاربرد صنعتی از قبیل پارچه، چرم، چوب، باتری، جوهر، نفت، رنگ و فلز مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین به عنوان یک مکمل تغذیه ای حیوانات مصرف می شود.

اسپیناس شیمی
مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی
شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...