سولفات مس یا کات کبود یک ترکیب معدنی است که از ترکیب گوگرد و مس تشکیل یافته است. این ترکیب شگفت انگیز می تواند باکتری ها، جلبک ها، ریشه ها، گیاهان و علف های هرز، حلزون ها و قارچ ها را از بین ببرد.

می توان خاطرنشان کرد که خواص CuSO4 بدون آب و CuSO4.5H2O که ترکیب آبدار سولفات مس می باشد، بسیار متفاوت است. مس (II) سولفات که به نام سولفات مس هم معروف میباشد، تشکیل شده از ترکیبات  معدنی با فرمول شیمیایی CuSO4 (H2O) x میباشد. پنتا هیدرات (x = 5) یکی از متداول ترین شکل سولفات مس می باشد. نام های  قدیمی تر این ترکیب عبارتند از: ویتریول آبی، بلوستون ویتریول مس و  ویتریول رومی. پنتا هیدرات (CuSO4 • 5H2O) که بیشترین نمک را در ساختار خود  دارد نیز به رنگ آبی روشن است.

حل شدن این ماده در آب به صورت گرمایشی است و دارای هندسه مولکولی هشت ضلعی میباشد. این ماده یک ساختار پنتا هیدرات جامد یک ساختار پلیمری را نمایش داده که همانطور که گفتیم ساختار  مس هشت ضلعی بوده ولی به چهار لیگاند آب وصل میباشد.

 مراكز CU(II) (H2O) 4 به وسیله ی آنيون هاي سولفات بهم وصل گردیده تا تشکیل زنجيرها را بدهند. همچنین سولفات  مس بی آب هم یک پودر خاکستری رنگ بوده و به طور معمول سولفات مس تجاری از حدود 98٪ سولفات مس خالص تشکیل گردیده و  میتواند دارای مولکول آب در ساختار خود میباشد. 

خرید سولفات مس

خرید سولفات مس این ترکیب مس و گوگرد به سبب خاصیت آن است. آیا می‌دانستید که سولفات مس به عنوان یک ترکیب معدنی و غیرعالی که قابل انحلال در آب می‌باشد. این محصول به رنگ آبی است. زمانی که برای خرید مراجعه می‌کنید اگر برای بار نخستکار را انجام می‌دهید بهتر است با رنگ آن آشنا شوید و همچنین بدانید که قابل حل در آب می‌باشد.

 البته در رنگ‌های خاکستری، سبز کمرنگ و سفید نیز می‌توانید سولفات مس را تهیه کنید و این پارامترها به عنوان نکات مهم خرید هستند. قیمت سولفات مس نیز در هر یک از این رنگ‌ها با مشخصات و قدرت انحلال پذیری کمتر یا بیشتر متفاوت است. معمولاً برای مصارف صنعتی و آزمایشگاهی از این ترکیبات شیمیایی استفاده می‌کنند. اما می‌دانید که سولفات مس در دو نوع سولفات مس ۵ آبه و نوع بدون آب وجود دارد؟ نمی‌توان بدون اطلاع از چنین مباحث و ویژگی‌هایی اقدام به خرید کرد.

اگر به یک مجموعه فروشی مراجعه نمودید و دو نوع سولفات مس با رنگ‌های متنوع را پیش روی شما قرار داد، بایستی بدانید که یکی از آنها بدون آب و یکی از آنها سولفات مس ۵ آبه است. معمولاً سولفات‌های بدون آب پودری و بی‌رنگ هستند که در دمای ۱۵۰ درجه تولید می‌شوند. اما می‌دانستید که سولفات‌های مس ۵ آبه آبی رنگ هستند و در ساختار آنها ۵ مولکول آب وجود دارد و به همین منظور نامگذاری شده‌اند.

اگر به دنبال سولفات مسی هستید که در اتانول، متانول و گلیسترول نیز قابل انحلال باشد، بایستی حتماً سولفات مس پنتا هیدرات را انتخاب کنید که شامل سولفات ۵ آبه است. افرادی که به دنبال خرید سولفات مس هستند، قطعاً باید قیمت سولفات مس را نیز بررسی کنند. بد نیست بدانید قیمت در هر یک از این سولفات‌ها متفاوت است و به حجم خرید نیز بستگی دارد. خرید عمده سولفات مس نیز برای حوزه‌های کاری مختلف است.

قیمت سولفات مس

برای خرید سولفات مس نکات بسیار متعددی بررسی می‌شوند. اما قطعاً شما هم به دنبال قیمت سولفات مس هستید. قبل از هر چیزی باید بدانید که سولفات‌ها در دو نوع تولید می‌شوند و قیمت نیز در هر یک از این سولفات‌ها به ترکیبات آنها، قدرت انحلال و دیگر مشخصات محصول وابسته است. اگر هدف شما خرید عمده سولفات مس می‌باشد، پس بی‌شک در مقایسه با خرید این محصول در بسته‌های یک کیلوگرمی و کمتر یا بیشتر متفاوت است و البته به حجم خرید شما نیز بستگی دارد. 

اما تمامی مشخصات فیزیکی این ترکیب شیمیایی قیمت آن را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد. فرمول شیمیایی، جرم مولکولی، شکل ظاهری و... همگی جز مشخصات سولفات‌های مس هستند و قطعاً قیمت به آنها بستگی دارد. آنچه که قیمت را بیش از هر چیزی تحت تاثیر قرار می‌دهد، دانسیته و نقطه ذوب چنین محصولاتی است. معمولاً با دانسته ۳ و ۶۰ نقطه ذوب ۱۱۰ درجه سانتیگراد تجزیه می‌شوند.‌

حتماً حلالیت در آب را نیز توجه کنید که معمولاً به دماهای مختلف بستگی دارد. این قدرت حلالیت نیز به فرمول شیمیایی و قدرت محلول بستگی دارد که قیمت را تغییر می‌دهد. معمولاً حلالیت آنها در دمای ۱۰ درجه سانتیگراد ۱.۵۵ هزارم مولاال است. برخی از این محصولات با ساختار کریستالی، قابل حلالیت در برخی دیگر از مواد نیز هستند، پس قطعاً چنین شیمیایی در ساختار آنها از ترکیبات خاص‌تری استفاده می‌شود ‌که می‌تواند قیمت را تغییر دهد.

 میزان آهن، سولفات، منگنز، نیکل و روی مورد استفاده در ساختار چنین ترکیباتی نیز تعیین کننده قیمت خواهند بود. پس افرادی که اقدام به خرید می‌کنند قطعاً شناخت کافی بایستی با این محصول داشته باشند تا به خوبی مشخصات ظاهری و حتی ساختار و ترکیبات این محصول را بررسی و به ارزش واقعی آن پی ببرند. در سایت اسپیناس شیمی، این مجموعه معتبر و بزرگ انواع سولفات مس با قوی‌ترین ترکیبات و مناسب‌ترین قیمت توزیع می‌شوند.

مشخصات فیزیکی سولفات  

 • بیشتر اوقات سولفات مس تجاری تقریبا از 98٪ سولفات مس خالص تشکیل شده است و  میتواند دارای مولکول آب در ساختار خود بوده باشد. 
 • سولفات مس بدون آب دارای جرم  39.81 درصد مس و همچنین 60.19 درصد سولفات بوده است و به صورت آبی و سولفات مس آبدار  دارای 47/25 درصد مس، 47/38 درصد سولفات و همینطور دارای 12.82 درصد گوگرد و 36/6 درصد آب  بوده است. 
 • همچنین این ماده از لحاظ اندازه، چهار نوع کریستال پر استفاده تقسیم میشود: کریستال های بزرگ 10 الی40 میلی متر، کریستال های کوچک 2 الی10  میلی متر، کریستال های برفی، کمتر از 2 میلی متر و در نهایت پودر بادگیر کمتر از  0.15 میلی متر
 • CuSO4 یک ترکیب شیمیایی بدون آب و همراه با شکل خاکستری مایل به سفید و دارای حالت پودری است، این در حالتی است که، پنتا هیدرات یک سولفات مس آبدار به رنگ آبی روشن بوده است.
 • لازم به توجه است که چگالی شکل های بدون آب و  همینطور پنتا هیدرات سولفات مس 3.6 گرم در سانتی متر مکعب و همچنین 2.286 گرم در سانتی متر مکعب داشته است.
 • سولفات مس هیدراته و بدون آب هر دو در شرایط گرم شدن دفع میگردد و به همین علت نقاط جوش دقیقی ندارد.

 کاربرد سولفات مس

 • سولفات مس به اسم یک قارچ کش مهم، یک قاتل ریشه و همینطور علف کش در هر دو بخش کشاورزی و غیر کشاورزی استفاده بسیار مهمی دارد.
 • همچنین از این ماده شیمیایی به عنوان یک ضد میکروب و ضد قارچ استفاده می گردد.
 • از جمله کاربرد مهم بعضی از محصولات دارای سولفات مس میتوان به محصولات آلی کشاورزی اشاره کرد.
 • از سولفات مس در صنایع کشاورزی به دلیل کنترل کردن انواع بیماری های ویروسی-باکتریایی و قارچی محصولات کشاورزی به کار میرود.
 • محصولات دارای این ماده ارزشمند هستند، میتوانند در درمان کردن و پیشگیری از لکه های برگ های گیاهان مختلف، به وجود آمدن آفات گوناگون در گیاهان و آفات میوه هایی همچون سیب که منجر به پیدایش زائده هایی بر روی پوست آن می گردد، تاثیر گذار است.

از جمله نکته ایمنی اینست که سمیت سولفات مس بستگی به مقدار مس موجود در آن داشته است. توجه کنید که سولفات مس از سال 1956 برای بکار بردن در  محصولات سموم دفع آفات در ایالات متحده به ثبت رسیده میباشد. 

اسپیناس شیمی
مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی، زاج نباتی، اسید سیتریک خشک، روغن نارگیل
شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

 • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...