روش استفاده از کود سولفات منگنزاین کود باید به صورت محلول پاشی با گلیفوسیت و یا به صورت مخلوط سایر علف کش‌ها استفاده شود. اگر کمبود منگنز در تجزیه و تحلیل خاک یا بافت آن نشان داده شود، این کود می‌تواند به عنوان بخشی از محلول مغذی به صورت محلول پاشی منظم یا به تنهایی استفاده شود.


سولفات منگنز یک منبع منگنز محلول در آب و یک اسید سازگار با سولفات‌ها است. ترکیبات سولفات، نمک‌ها یا استرهای اسید سولفوریک هستند که با ‌جایگزینی یک یا هر دو هیدروژن با یک فلز تشکیل می‌شوند. اکثر ترکیبات سولفات فلز برای استفاده‌هایی مانند تصفیه آب به راحتی در آب حل می‌شوند. فرم‌های آلی فلزی در محلول‌های آلی و گاهی در محلول‌های غیر آلی محلول هستند. یون‌های فلزی همچنین می‌توانند با استفاده از نانو ذرات معلق پراکنده شوند و با استفاده از اهداف پراکندگی و مواد تبخیری برای استفاده در سلول‌های خورشیدی و سلول‌های سوختی مورد استفاده قرار گیرند.

خطرات زیست محیطی سولفات منگنز

این ماده بیشتر از طریق صنایع بطور آزادانه وارد محیط زیست می شود. این ماده در محیط هوازی وارد مجموعه ای از واکنش های پیچیده می شود که در نهایت منگنز ایجاد می کنند ولی از نظر بیولوژیکی در دسترس نیست زیرا به دی اکسید منگنز نامحلول تبدیل می شود.

خاک، رسوبات و سنگ ها منابع طبیعی مهم منگنز در محیط زیست هستند. در سطح جهانی، حدود دو سوم انتشار منگنز (اشکال دیگری به جزء سولفات منگنز) به اتمسفر از طریق منابع طبیعی این ماده صورت می گیرد.

منابع انسانی انتشار منگنز شامل تخلیه فاضلاب شهری، لجن فاضلاب، معدن و فرآوری مواد معدنی (به ویژه نیکل)، تولید گازهای گلخانه ای از تولید فولاد و آهن، احتراق سوخت های فسیلی و تا حدی انتشار گازهای گلخانه ای از وسایل نقلیه (از افزودنی سوخت) است. در این بین استفاده از سولفات منگنز به عنوان کود و خوراک دام مهمترین راه انتشار این ماده در محیط زیست است.

خطرات و عوارض سولفات منگنز

این ترکیب به عنوان یک ماده شیمیایی فعال و همچنین ضد عفونی کننده کاربرد دارد ولی اکنون در اتحادیه اروپا آنرا در دسته مواد آسیب زا طبقه بندی می‌کنند زیرا قرار گرفتن در معرض این ماده برای طولانی مدت یا به صورت مکرر می‌تواند برای آبزیان سمی باشد.

اگرچه هنوز بطور کامل ثابت نشده است اما قرارگرفتن طولانی مدت انسان‌ها در معرض این ماده که معمولا در صنایع اتفاق می‌افتد باعث آسیب چشم ها خواهد شد. در هرحال چون اشکال مختلفی از سولفات منگنز در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد نمی‌توان بطور قطعی آسیب زایی این ماده را با توجه به غلظت‌های مختلف آن مشخص کرد.

بیشترین مواجهه با این مواد از طریق استنشاق در محیط‌های کاری اتفاق می‌افتد. علاوه بر کارگران کشاورزان نیز بیش از سایر افراد در معرض این ماده شیمیایی قرار می‌گیرند.

سولفات منگنز ایرانی

سولفات منگنز ایرانی در داخل کشور ایران تولید می شود. خاک های زراعتی کشور ایران به دلیل اسیدی بودن نیاز به کودهای قلیایی دارند. ترکیبات کود سولفات منگنز ایرانی، حاوی ۳۲ درصد منگنز است. این نوع کود مناسب برای انواع خاک های اسیدی و قلیایی است.

سولفات منگنز برای پسته

کشاورزان برای پرورش پسته، به خاک غنی از مواد مغذی نیاز دارند. یکی از عناصر مهم برای پرورش پسته منگنز است. ایت ترکیب به صورت کود در صورت استفاده در باغ های پسته، باعث بهبود کیفیت محصول می شود. میزان غلظت مناسب منگنز در خاک باغات پسته حدود ۵۰ تا ۸۰ میلی گرم در هر کیلوگرم خاک است. کمبود منگنز در خاک باغات پسته، باعث پژمردگی برگ های درختان پسته و کاهش بازدهی درختان می شود.

سولفات منگنز پرینوا

سولفات منگنز پرینوا یک کود شیمیایی با کیفیت است. این کود شیمیایی علاوه بر داشتن میزان کافی عنصر منگنز، مقدار کمی نیز گوگرد دارد. این کود به راحتی در آب حل می‌شود و از این طریق به سرعت جذب گیاه می‌شود. سولفات منگنز پرینوا تولید کشور مکزیک است. گوگرد موجود در این کود شیمیایی باعث تولید اسید سولفوریک شده و به این طریق اسیدیته خاک را کاهش می‌دهد.

سولفات منگنز گرانوله

سولفات منگنز گرانول یک کود منگنز دانه بندی شده برای استفاده در خاک‌های زراعتی است. سولفات منگنز گرانوله همچنین به عنوان یک عنصر در کودهای مخلوط نیز استفاده می‌شود. سولفات منگنز دانه‌ای عمدتا برای استفاده در استرالیای جنوبی به دلیل داشتن خاک‌های آهکی در نظر گرفته ‌

منگنز در خاک بسیار فراوان یافت می‌شود. در خاک‌های قلیایی با PH بالا، منگنز به سرعت از دسترس گیاه خارج می‌شود. کود سولفات منگنز گرانوله به راحتی منگنز را در این خاک‌های قلیایی در اختیار گیاه قرار می‌دهد. به همین دلیل، توصیه می‌شود که منگنز به جای محلول پاشی در خاک‌های قلیایی به صورت گرانوله استفاده شود. مخلوط کردن گرانول سولفات منگنز با کودهایی که پس از انحلال در خاک واکنش اسیدی دارند، ممکن است اثربخشیین کودها را افزایش دهد. سولفات منگنز گرانوله برای استفاده در محلول توصیه نمی‌شود.

اسپیناس شیمی

مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی

شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...