اسید سیتریک آبدار یا اسید سیتریک مونوهیدرات یک اسید تری کربوکسیلیک  میباشد. فرمول شیمیایی این ترکیب C ۶ H ۸ O ۷ .H ۲ O است و در مرکبات و  بعضی از میوه ها یافت می شود.

اولین بار این ماده در سال 1784 میلادی توسط یک محقق سوئدی و از آب لیمو گرفته شد و تا اوایل دهه 1900 میلادی از آب لیمو تولید می‌شد.پایه اصلی اسید سیتریک، سیترات، یکی از اجزای چرخه کربس است و به طور طبیعی در طی متابولیسم در بدن تمام موجودات زنده تولید می شود. اسید سیتریک آبدار به عنوان یک اسید برای کنترل اسیدیته استفاده می شود. 

این ماده به طور طبیعی در مرکبات مانند لیمو و لیموترش یافت می شود و به عنوان ماده نگهدارنده طبیعی مورد استفاده قرار می گیرد. اسید سیتریک منوهیدرات دارای یک مولکول آب به عنوان بخشی از فرمول شیمیایی خود است. این ماده معمولاً به صورت بی آب (بدون آب) یا به صورت مونوهیدرات (با یک مولکول آب) وجود دارد. مونوهیدرات را می توان به صورت بی آب تبدیل کرد، وقتی در دمای 78 درجه سانتی گراد گرم شود. ازویژگیهای این اسید سیتریک آبدارمیتوان به موارد زیراشاره کرد:

  • چگالی این ترکیب ۱٫۵۴۲ گرم در سانتی متر مربع است. 
  • این ماده فاقد بو است و طعم اسیدی قوی دارد.
  • جرم مولی ۲۱۰٫۱۳۸ گرم بر مول شکل است. 
  • نقطه ذوب ۱۳۵ درجه سانتی گراد و نقطه جوش ۳۱۰ درجه سانتی گراد است. 
  • این ماده به صورت یک پودر سفید و کریستالی وجود دارد.

این ترکیب در هوای مرطوب کمی آب می شود. محلول های رقیق اسید سیتریک ممکن است در طول ذخیره سازی تخمیر شوند. همچنین در صورت گرم شدن تا دمای حدود ۴۰۸ درجه سانتی گراد آب تبلور خود را از دست می دهد.

کاربرد های اسید سیتریک آبدار:

  • در صنایع غذایی اغلب به عنوان اسید آلی و عامل کنترل PH ، طعم دهنده و نگهدارنده کمپوتها و نوشیدنی ها و محصولات لبنی و بستنی ها به عنوان عامل امولسیفایر وهمچنین نمک این اسید مانع جدا شدن چربی های پنیر شده و انعطاف پنیر را هنگام برش افزایش میدهد.
  • این ماده درصنایع شوینده و صنایع آرایشی از آن استفاده می‎شود. در لوازم آرایشی و محصولات مراقبت شخصی به عنوان نگهدارنده و برای تنظیم تعادل ph استفاده می‎شود. 
  • این ماده به طوروسیع درصنایع دارویی استفاده می‎شود ازجمله این ماده به طور گسترده ای در تهیه قرص های جوشان برای تنظیم pH ماتریس های قرص استفاده می شود.
  • اسیدسیتریک  می‎تواند به عنوان آنتی اکسیدان و تنظیم کننده ph در کشاورزی / خوراک دام / طیور مانند خوراک جوجه‎های گوشتی و خوراک جوجه‎ها استفاده شود. 

از نکات ایمنی این است که اسیدها خورنده و سمی میباشند و سو استفاده از آنها می تواند منجر به مسمومیت، سوختگی یا آسیب به دستگاه تنفسی میباشد. برای ایمن نگه داشتن خود و اطرافیان باید از عینک و دستکش حتما استفاده کنید.

اسپیناس شیمی

مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی

شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...