صمغ عربی یک فیبر محلول در آب بوده است که از درخت آکاسیای سودانی  به وجود می آید. صمغ عربی به دلیل داشتن خاصیت های آنتی اکسیدانی، هیپوگلایسمیک و آنتی باکتریال استفاده ی بسیاری در صنایع دارویی و غذایی دارد.

این ماده دارای زنجیره های پلی ساکاریدی و انشعابات بسیار زیاد بوده همچنین این ترکیب حاوی وزن مولکولی و ویسکوزیته کمی میباشد و در زمان حل شدن در آب می تواند یک ژل نرم را به وجود آورد. جالب است بدانید که این ماده از درختی به نام صمغ سنگالی بوجود می‌آید، رنگ آن به رنگ برخی از صمغ‌های  معمولی زرد مایل به قرمز بوده است و در آب محلول میباشد و بیشتر اوقات تشکیل شده از هیدرات‌های  کربن است.صمغ عربی یا صمغ آکاسیا یک صمغی طبیعی بوده است که از دو گونه آکاسیا با اسامی سنگالیا سنگال (Acasia (senegal و واچلیا سیال (Acasia seyal)  استخراج می‌شوند.

از دیگر ویژگی این ماده میتوان به حلالیت بالا و ویسکوزیته پایین اشاره کرد قیمت خرید و فروش مناسب صمغ عربی آن را تبدیل به یک ترکیب ایده آل برای بکار بردن در صنعت نان و شیرینی و اسپری های طعم دهنده میباشد. قابل توجه است که صمغ عربی یک منبع طبیعی فیبر ، کربوهیدرات و نمک های معدنی بوده است. این ترکیب شیمیایی شامل منیزیم ، پتاسیم، کلسیم و گروهی از کربوهیدرات ها  به اسم آرابینوز و گالاکتوز میباشد. صمغ عربی در اصل ترکیب پیچیده ای بوده و شامل  گلیکوپروتئین ها و پلی ساکاریدها بوده و در درجه اول در صنایع غذایی به  اسم تثبیت کننده مورد کاربرد قرار می گیرد.

کاربردهای صمغ عربی

- یکی از کاربردهای مهم این ماده این بوده که بعنوان یک عنصر کلیدی در حکاکی بر روی سنگ، صنعت چاپ، تولید رنگ و چسب و لوازم آرایشی بوده و استفاده های صنعتی از جمله کنترل کردن ویسکوزیته در جوهرها و در صنایع نساجی است هرچند که ترکیبات ارزانتر در تعداد زیادی از این کاربردها با آن رقابت می کنند.
- لازم به ذکر است که این ماده در صنایع غذایی به عنوان تثبیت کننده ، امولسیفایر، ماده قوام دهنده در بستنی ها ، ماده پرکننده ، آب نبات نرم ، آدامس و شیرینی پزی و همینطور برای تهیه محصولاتی همچون آدامس، پاستیل، مارشمالو و تافی مورد استفاده قرار می گیرد. از این ماده همچنین برای مخلوط کردن شیرین کننده و طعم دهنده ها در نوشابه ها استفاده می شود.
- این ماده به محض حل شدن در آب محلولی شفاف به رنگ زرد تا نارنجی – قهوه ای با pH حدود ۴.۵ ایجاد می کند. جالب است که محلول شکر و صمغ عربی در آب بعضی از اوقات برای جلوگیری کردن از ایجاد کریستال های شکر و ایجاد شدن یک بافت نرم در کوکتل ها مورد کاربرد قرار می گیرد.

- همانطور که بالاتر گفته شد صمغ عربی حاوی فیبر بسیار زیادی بوده است و به طور معمول به عنوان یک مکمل برای جلوگیری کردن از یبوست استفاده می شود. به کسانی که به اندازه نیاز هر روز شان فیبر مصرف نمی کنند، توصیه می شود که صمغ عربی را در رژیم غذایی روزانه خود بگنجانند.

صمغ عربی در مواردی تاثیر بر سلامت بدن میگذارد از جمله:

  • باعث نرم شدن ریه ، کم شدن سرفه و گلودرد میشود.
  • منجر به انعقاد سریع خون در زمان جراحت برداشتن پوست و جلوگیری از خونریزی شدید میگردد.
  • این ماده موثر در کم شدن چربی خون میشود.
  • دارای خاصیت مرطوب کنندگی پوست میباشد.

اسپیناس شیمی
مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی
شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...