مالتودکسترین (Maltodextrin) نوعی پودر نشاسته ای با فرمول شیمیایی 6nH(10n+2)O(5n+1) میباشد.

این ماده یک پلی ساکارید است که به عنوان افزودنی مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین مالتو دکسترین تولید کنندگان برای بهبود طعم، قوام و ماندگاری، آن را به بسیاری از مواد غذایی اضافه می کنند. مالتودکسترین ها با مواد جامد شربت ذرت ارتباط تنگاتنگی دارند، اما تفاوت در قند آنهاست. هر دو تحت هیدرولیز قرار می گیرند، یک فرآیند شیمیایی نیز، شامل افزودن آب برای کمک بیشتر به تجزیه است.

این ترکیب شمیایی حاوی 20 درصد دکستروز و حاوی مواد مغذی میباشد. این ماده گیاهی در واقع یک ماده رایج در غذاهای بسته بندی شده مانند شیرینی ها، آب نبات و نوشیدنی ها است. در واقع مالتو دکسترین یک نوع شکر مصنوعی میباشد. این ماده در هر گروه غذایی یافت می شود. از شیر خشک گرفته تا کریمرهای قهوه. برای تولید کردن این ماده ابتدا نشاسته ها پخته می شوند و سپس اسیدها یا آنزیمی هایی از جمله آلفا آمیلاز باکتریایی به آن اضافه می شوند تا بیشتر تجزیه شود. منبع این ماده گیاهی بوده و بیشتر از گندم وجو تولید میشود.

مالتو دکسترین شامل ویژگیهایی میباشد از جمله اینکه: 

 • شکل ظاهری این ترکیب پودر سفید رنگی و سبک میباشد
 • حاصل از این فرآوری در آب محلول است و طعم آن خنثی است.
 • وزن مولکولی این ترکیب 342/29648 میباشد.
 • دمای ذوب این ترکیب 240 درجه سانتی گراد است.

 آنجایی که این ماده یک منبع سریع انرژی هست بسیاری از ورزشکاران و افرادی که می خواهند عضله یا وزن بدن خود را افزایش دهند از محصولاتی که در آن این ترکیب وجود دارد، استفاده می کنند. وجود مالتو دکسترین معمولاً بر روی برچسب مواد غذایی درج می شود.لازم به ذکر است که سطح شاخص گلایسمیک این ترکیب بالاتر از قند معمولی بوده و حدود ۱۰۶ تا ۱۳۶ گزارش شده است. بنابراین این ماده می تواند قند خون شما را خیلی سریع بالا ببرد. اگر سعی در کاهش وزن دارید باید از مصرف آن پرهیز نمایید.

کاربرد های مالتو دکسترین:

 • دارای انرژی و ارزش غذایی بالا بوده و به عنوان مکمل با توجه به موارد مصرف، طبق فرمول در جیره غذایی دام و طیور قرار می‌گیرد.
 • مالتودکسترین به طور کلی به عنوان یک ماده قوام دهنده یا پرکننده برای افزایش حجم مواد غذایی فرآوری شده مورد استفاده قرار می گیرد. 
 • این ماده همچنین نگهدارنده ای است که ماندگاری غذاهای بسته بندی شده را افزایش می دهد.
 • باعث قوام در محصولات مراقبت شخصی مانند لوسیون و محصولات مراقبت از مو
 • بدن شما می تواند مالتودکسترین را سریع هضم کند. در نتیجه در صورت نیاز به افزایش سریع کالری و انرژی می تواند مفید باشد.
 • در صنعت ازاین ماده برای بهبود دهنده بافت با تشکیل ژل، حفظ و نگهدارنده آب و جایگزین چربی استفاده می‌کنند.

اسپیناس شیمی

مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی

شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.


دیدگاه خود را بنویسید

 • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...