مالتودکسترین (Maltodextrin) یک نوع پودر نشاسته ای دارای فرمول شیمیایی 6nH(10n+2)O(5n+1) میباشد.

مالتودکسترین یک پلی ساکارید بوده  که به جهت یک افزودنی مواد غذایی مورد کاربرد قرار دارد. جالب توجه است که امروزه تولید کنندگان برای بهبود طعم، قوام و ماندگاری،مالتو دکسترین را به بسیاری از مواد اولیه غذایی اضافه می کنند. میتوان گفت مالتودکسترین ها با مواد جامد شربت ذرت دارای ارتباط تنگاتنگی بوده، ولی تفاوت این ترکیبات در قند آنهاست.

به صورت کلی منبع این ماده گیاهی بوده و بیشتر از گندم و جو تولید میشود. این ترکیب تشکیل شده از  مقدار 20 درصد دکستروز و مقداری مواد مغذی بوده است. تولید کردن این ماده، ارزان و مقرون به صرفه میباشد. در اصل این ترکیب شیمیایی یک ماده رایج در غذاهای بسته بندی شده همچون انواع شیرینی ها، آب نبات و بسیاری از نوشیدنی ها بوده است. 

در اصل میتوان گفت مالتو دکسترین یک نوع از شکر مصنوعی بوده، این ماده در هر گروه غذایی از شیر خشک گرفته تا کریمرهای قهوه موجود میباشد. . برای تولید کردن این ماده لازم است در مرحله اول نشاسته ها پخته بشود و بعد اسیدها یا آنزیمی هایی مثل آلفا آمیلاز باکتریایی به آن اضافه شود تا مقدار بیشتر تجزیه گردد.

 ویژگی مالتودکسترین

از جمله ویژگیهای مالتو دکسترین شامل موارد زیر است:

 • این ترکیب دارای شکل ظاهری پودر سفید رنگی و سبک میباشد.
 • جرم مولکولی این ماده در n=3 ،  مقدار 5/504 گرم بر مول است.
 • نتیجه ی این فرآوری در آب محلول بوده و دارای طعم خنثی است.
 • دارای دمای ذوب 240 درجه سانتی گراد بوده است.

 بسیاری از ورزشکاران و افرادی که می خواهند عضله یا وزن بدن خود را زیاد کنند از محصولاتی که در آن این ترکیب وجود دارد به دلیل به دلیل اینکه یک منبع سریع انرژی بوده، این ترکیب را استفاده می کنند. به طور معمول وجود مالتو دکسترین بر روی برچسب مواد غذایی درج می شود. همچنین این ترکیب برای افرادی که مبتلا به هیپوگلیسمی (قند خون پایین) هستند بسیار مفید بوده و باعث زیاد شدن انرژی مورد نیاز آن ها می گردد.

کاربرد مالتو دکسترین:

 • همانطور که گفتیم این ماده دارای انرژی و ارزش غذایی بالا بوده و به عنوان یک مکمل با توجه به موارد مصرف، براساس فرمول در جیره غذایی دام و طیور جای می‌گیرد.
 • به طور کلی مالتودکسترین را برای زیاد کردن حجم مواد غذایی فرآوری شده به عنوان یک ترکیب قوام دهنده یا پرکننده کاربرد مهمی دارد
 • لازم به ذک است این ماده یک نگهدارنده ای است که ماندگاری غذاهای بسته بندی شده را زیاد می کند.
 • منجر به قوام در صنایع آرایشی بهداشت و محصولات مراقبت شخصی همچون لوسیون و محصولات مراقبت از مو
 • جالب توجه است که بدن شما می تواند مالتودکسترین را سریع هضم کند. بنابراین در صورت نیاز به افزایش سریع کالری و انرژی می تواند برای شما مفید باشد.
 • در صنعت ازاین ماده برای بهتر کردن بافت با تشکیل دادن ژل، حفظ و نگهدارنده آب و جایگزین کردن چربی استفاده می‌کنند.

از جمله نکته مهم اینست که اداره ی غذا و داروی آمریکا (FDA) میزان سلامت به کار بردن از این ماده را تایید کرده است.

اسپیناس شیمی

مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی، وانیل، اوژنول و سوکرالوز

شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.


دیدگاه خود را بنویسید

 • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...