متا سیلیکات سدیم یک نمک معدنی است که به دلیل داشتن خواص ویژه به کاربرد گسترده ای در زمینه های مختلف از جمله تهیه سیلیکاژل، سیمان و بتن، شوینده ها و…. دارد.

این ترکیب نمکی پلیمری از آنیون SiO32- و دو کاتیون Na+ است و در آب سرد محلول است. یک نوعی از کریستال های بی رنگ یا سفید بوده است و به شدت جاذب رطوبت است. این ماده شیمیایی به صورت عمده به دو شکل بدون آب (خشک) و آب دار (5 آبه)  وجود داشته است. 

لازم به دقت است که، این محلول شیمیایی به شدت داری خاصیت قلیایی است و در واکنش دادن با اسیدها بسیار  فعال میباشد. لازم به دقت است که این ماده شیمیایی دارای فرمول مولکولی آن Ni2SiO3 بوده است و در الکل، اسید و در محلول های نمکی نامحلول میباشد.

نام ماده
Sodium metasilicate
وزن مولکولی
122.062 گرم بر مول
چگالی
2.61 گرم بر لیتر
نقطه ذوب
1.088 درجه سانتیگراد
حلالیت در آب (25 درجه)
22.2 گرم/100 میلی لیتر

در حال حاضر این ترکیب شیمیایی به عنوان یک نمک با داشتن مقدار قلیایی کنندگی بسیار زیاد بوده که به عنوان یک بافر هم مورد استفاده قرار می گیرد. در حالت کلی متاسیلیکات سدیم کریستالی دارای یک وزن مولکولی پایین بوده که از واکنش حرارتی بین آلکالین کف کننده و سود سوز آور تولید میگردد و محصولات این ماده تشکیل شده از ترکیباتی مانند انهیدرات، پنتا هیدرات و همینطور غیرهیدراته میباشد.

کاربرد متاسیلیکات سدیم:

  •  این ماده شیمیایی در صنعت استفاده بسیاری میشود همچون تولید کردن سرامیک و آبکاری.
  • از این ترکیب شیمیایی برای تولید کردن مواد شیمیایی خاص و تولید کردن مواد نسوز و دارای مقاومت در مقابل آتش به کار میرود.
  • از این ماده کاربردی و پر استفاده در تولید کردن انواع گونگونی از حشره کش ها، قارچ کش ها و همینطور بسیاری از مواد ضدمیکروبی استفاده بسیاری میشود.
  • جالب توجه است که در صنایع گوناگونی مانند صنایع تولیدات انواع پارچه، چاپ و کاغذ سازی، ساختمان سازی و بتن و سیمان این ماده را به کار میبرند.
  • امروزه این ترکیب به اسم یک ماده افزودنی در محلول های ضدعفونی کننده و پاک کننده برای شستشوی انواع میوه ها و سبزیجات نقش ویژه و مهمی دارد.
  • از رایج ترین کاربرد های متاسیلیکات سدیم میتوانیم به مواردی همچون: مواد نسوز، روغن، چسب و مهر و موم فرآوری چرم و… اشاره کرد.
  • این نمک پلیمری به اسم یک بازدارنده های خوردگی استفاده میشود همچنین بعضی از اوقات نیز به اسم یک ترکیب افزودنی و مواد پوششی مورد کاربرد قرار می گیرد.
  • توجه نمایید که، در محصولات صابونی و مواد شوینده از هیدرات های گوناگون متاسیلیکات سدیم استفاده میشود.

نکات ایمنی:

هرگونه بلع، استنشاق و تماس مستقیم با متاسیلیکات سدیم میتواند برای انسان ها خطرناک باشد و به طبع به شدت تحریک  کننده هم باشد. لازم است حتما برای کار کردن با متاسیلیکات سدیم از دستکش، ماسک و عینک  های مخصوص آزمایشگاه استفاده نمایید. قابل توجه است که در صورت تماس پوست با این ماده شیمیایی فورا به محل تماس را با  آب فراوان شستشو بدهید و در هنگامی که بلع اتفاق افتاد، باید با مراکز درمانی تماس بگیرید.

اسپیناس شیمی

مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی

شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...