متیل اتیل کتون را به اختصار MEK نامیده می شود و به آن بوتانون نیز گفته می شود. این ماده دارای فرمول شیمیایی C4H8O میباشد.

این ماده درحالت طبیعی به وسیله ی اغلب از درختان تولید می شود و در بعضی از میوه ها و سبزیجات نیز در مقادیر اندک یافت می شود. متیل اتیل کتون ترکیب طبیعی برخی از خوراکیها مانند آب سیب، لوبیا، مرغ، عسل وانواع پنیر است و از طریق اگزوز اتومبیل ها و کامیون ها وارد هوا می شود. 

درواقع سرعت تبخیرمتیل اتیل کتون سریع است اگرچه به سرعت تبخیر استون نمیباشد همچنین MEK در محصولاتی مانند مارکر های خشک dry-erase markers  مفید است ، چون تبخیر کندی دارد. به همین دلیل نباید از استون استفاده کرد ، زیرا سریع خشک می شود. این ماده یک مایع بی رنگ با بویی شیرین شبیه ترکیب نعنا با استون میباشد.  در آب حل می شود و به عنوان یک حلال صنعتی کاربرد وسیعی دارد . ازجمله ویژگیهای متیل اتیل کتون میتوان به موارد زیراشاره کرد:

  • دارای جرم مولی 11/72 است.
  • دارای دانسیته کمتری از آب معادل،805/0گرم بر سانتی متر مکعب میباشد.
  • دارای دمای جوش 64/79 درجه سانتی گراد است.

کاربردهای متیل اتیل کتون:

  • این ماده به عنوان یک حلال، برای ساخت مواد شیمیایی دیگر و تولید موم از نفت کاربرد دارد.
  • از متیل اتیل کتون به عنوان حلال پلاستیک‌ها و رزین‌ها ازجمله: رزین‌های استری نیتروسلولزها، سلولز استات‌ها با وزن مولکولی پایین، متیل سلولز، رزین‌های سیکلوهگزان ، اپوکسی رزین پلی وینیل استات، پلی وینیل کلراید، رزین‌های سولفون آمید، رزین‌های آکریلیک، پلی استایرن و پلی یورتان استفاده میشود.
  • این ماده به دلیل توانایی تبخیر سریع در سیستم تولید رنگ‌ها و الکل‌ها استفاده میشود.
  • این ماده به عنوان حلال در فرایند پلیمریزاسیون پلی استایرن بکارمیرود.
  •  MEKدر تولید روکش های سطحی، جوهرهای چاپی، واسطه های شیمیایی، نوارهای مغناطیسی و به عنوان ماده پایه جهت استخراج روغن ها، موم ها و رزین ها کاربرد دارد.

ازجمله نکات ایمنی متیل اتیل کتون این میباشد که :

از طرف FDA ، به عنوان یک ماده غذایی غیرمستقیم تایید شده است. این ماده یک ماده ی اشتعال زا میباشد و با اکثر مواد اکسید کننده واکنش می دهد. در نهایت موجب آتش سوزی و انفجار می شود.  قابل توجه میباشد که بخارات حاصل از MEK ، باعث تحریک و سوزش چشم و سیستم عصبی می شود و همچنین این ماده دردود سیگار وجود دارد و باعث تحریک شدن چشم ها و بینی می شود.

اسپیناس شیمی

مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی

شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...