متیل اتیل کتون را به اختصار MEK گفته میشود و به بوتانون نیز معروف میباشد.

متیل اتیل کتون یک حلال شیمیایی پرکاربرد در صنعت رنگ و رزین بوده است که منجر به بهتر شدن خاصیت انواع مواد رنگ های مورد استفاده در صنعت میگردد. فرمول شیمیایی متیل اتیل کتون C4H8O بوده است. از کاربرد های مهم این ماده میتوان به بهتر شدن  خاصیت آئروسل در رنگ های اسپری ای اشاره کرد. جالب است بدانید درحالت نرمال این ترکیب به وسیله ی تعدادی  از درختان تولید میگردد و در برخی از میوه ها و سبزیجات نیز در میزان کمی وجود دارد.

سرعت تبخیرمتیل اتیل کتون سریع بوده است، ولی مانند سرعت تبخیر استون نمی باشد. همچنین MEK در محصولاتی همچون مارکر های خشک dry-erase markers  مفید بوده است ، زیرا تبخیر آن کند میباشد. به همین دلیل نباید استون را بکار برد، چون سریع خشک می شود.

خرید متیل اتیل کتون

برای خرید متیل اتیل کتون توجه داشته باشید که آشنایی با این ماده شیمیایی می‌ تواند شما را برای خرید بهتر کمک کند و با خیال آسوده آن را از دیگر مواد شیمیایی تشخیص داده و خرید کنید. متیل اتیل کتن یک حلال بسیار سودمند و کارآمد است که جهت تولید کردن برخی از ترکیبات شیمیایی مانند روکش‌ های سطوح، پوشش دهنده‌ ها، باتری، آلومینیوم، لوازم آرایشی، بدنه کشتی، گرافیت، ژلاتین، حشره کش‌ ها، چسب‌ ها، ماژیک، چرم‌ های مصنوعی، جوهر چاپ، رزین‌ های بی‌ رنگ، جلادهنده‌ ها، لاستیک، لاک‌ ها، باروت بی دود، رنگ پاک کن‌ ها، نوار و غیره استفاده می‌ شود. 

یعنی این حلال نقش بسیار مهم و ارزنده‌ ای در خصوص تولید کردن موادی دارد که نمونه‌ هایی از آن ها را ذکر کردیم. در واقع متیل اتیل کتون نوعی ترکیب آلی خوبی محسوب می‌ شود. این ماده چون قابلیت امتزاج بسیار بالایی با مواد مختلف دارد در صنایع مختلف به صورت حلال استفاده می‌ شود، بنابراین می‌ توان گفت که خرید عمده متیل اتیل کتون چه اهمیت بسزایی در صنایع مختلف دارد و صاحبان صنایع و کارفرمایان خرید عمده متیل اتیل کتون را جهت تولیدات خودشان انجام می‌ دهند.

خرید متیل اتیل کتون نیز به عنوان یک ماده شیمیایی و حلال مهم در این صنایع از اهمیت بسزایی برخوردار است.

قیمت متیل اتیل کتون

قیمت صحبت متیل اتیل کتون یا هر گونه ماده شیمیایی دیگری می‌ شود، ناخودآگاه قیمت آن ماده شیمیایی به ذهن ما می‌ رسد، چون در هنگام خرید هر گونه ماده شیمیایی ما همواره به دنبال موادی هستیم که قیمت‌ های مقرون به صرفه داشته باشند و ما بتوانیم آن را به راحتی تهیه کنیم. به ویژه اگر قصد ما خرید عمده متیل اتیل کتون باشد. در این جا است که حساسیت بیش تری نسبت به قیمت آن خواهیم داشت.

البته نمی‌ توان قیمت متیل اتیل کتن را در بازار مشخص کرد، چون عوامل زیادی بر روند کاهش یا افزایش قیمت موثر خواهند بود، که از آن جمله می‌ توان مرغوبیت ماده شیمیایی مورد نظر را نام برد. چون متیل اتیل کتون نیز مانند هر نوع ماده شیمیایی دیگری در صنایع مختلف استفاده می‌ شود و در واقع به عنوان یکی از مواد اولیه بسیاری از محصولات کاربرد دارد، پس کیفیت آن نیز اهمیت بسیار زیادی پیدا می‌ کند، چون تنها در صورت داشتن یک ماده اولیه مرغوب تولید کننده می‌ تواند محصول با کیفیت و مرغوبی را عرضه کند.

 پس پیشنهاد می‌ کنیم هنگام خرید متیل اتیل کتون به برندی که آن را تولید و عرضه کرده است دقت کافی را داشته باشید. سعی نکنید به خاطر قیمت‌ های ارزان‌ تر به سراغ مواد شیمیایی بی‌ کیفیت بروید، چون نتیجه مطلوبی را در روند تولید محصولات مختلف نخواهید داشت.

ویژگی متیل اتیل کتون

 ویژگی های متیل اتیل کتون شامل موارد زیر است:

 • دارای جرم مولی 11/72 گرم بر مول میباشد.
 • این ترکیب شیمیایی یک مایع بی رنگ بوده است.
 • دارای بویی شیرین است و شبیه ترکیب نعنا با استون میباشد.
 • این ماده در آب حل شده است و به عنوان یک حلال صنعتی کاربرد گسترده ای دارد .
 • در پوشش هایی همچون رنگ خودرو استفاده ی بسیاری دارد.
 • دانسیته این ماده کمتر از آب معادل، 805/0 گرم بر سانتی متر مکعب است.
 • دمای جوش آن 64/79 درجه سانتی گراد میباشد.

جالب است بدانید متیل اتیل کتون یک ترکیب طبیعی نیز هست و در برخی از خوراکی ها مانند آب سیب، لوبیا، مرغ،  عسل وانواع پنیر می باشد و از راه اگزوز اتومبیل ها و کامیون ها وارد هوا می گردد.

کاربرد متیل اتیل کتون

ازجمله کاربردهای متیل اتیل کتون به موارد زیر اشاره کرد:

 • این ماده به عنوان یک حلال، در ساختن مواد شیمیایی دیگر و همچنین تولید موم از نفت نقش مهمی دارد.
 • متیل اتیل کتون به عنوان یک حلال پلاستیک‌ها و رزین‌ها استفاده میگردد.
 • این ماده به عنوان یک روان کننده ها و گریس ها همچون روغن ترمز استفاده می شود.
 • همانطور که بالاتر گفته شد به دلیل داشتن توانایی توانایی تبخیر سریع، این ماده ی در سیستم تولید رنگ‌ها و الکل‌ها کاربرد بسیاری دارد.
 • یکی از کاربرد های مهم این ماده به عنوان حلال در فرایند پلیمریزاسیون پلی استایرن میباشد.
 •  متیل اتیل کتون در تولید کردن روکش های سطحی، جوهرهای چاپی، نوارهای مغناطیسی، واسطه های شیمیایی و به عنوان یک ماده ی پایه برای  استخراج کردن روغن ها، موم ها و رزین ها بکار میرود.

نکات ایمنی متیل اتیل کتون

این ترکیب شیمیایی از سمت FDA ، به عنوان یک ماده غذایی به صورت غیرمستقیم تایید شده است. لازم به توجه است که این ترکیب اشتعال زا بوده و با تعداد زیادی از مواد اکسید کننده واکنش می دهد. در نهایت باعث آتش سوزی و انفجار میگردد. لازم به گفتن است که بخارات حاصل از MEK ، باعث تحریک شدن و سوزش چشم و سیستم عصبی می شود و همچنین این ماده دردود سیگار وجود داشته و سبب تحریک شدن چشم ها و بینی می شود.

همچنین میتوان گفت EPAمتیل اتیل کتون را به عنوان یک مواد گروه D طبقه بندی کرده و بر مبنای آن میتوان این ماده را جز مواد سرطان زا برای انسان طبقه بندی نمیگردد.

اسپیناس شیمی

مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی، اسانس، اسید سیتریک خشک و آبدار و پلی ونیل الکل

شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

 • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...