یک الکل مونوترپن حلقوی بوده است که دارای ویژگیهای خنک‌کننده میباشد. همچنین این ترکیب بوی نعناع باقیمانده بقایای روغنی بوده که از آن به وجود می‌آید و این ماده یک ترکیب آلی 10 کربنه میباشد که در اثر سنتز مصنوعی به وجود می آید.

این ترکیب یک ماده مومی است که دارای ساختار بلوری به رنگ روشن یا سفید و در دمای اتاق به حالت جامد میباشد. همچنین این ماده با زیاد شدن دمای اتاق شروع به ذوب شدن می کند. برای تولید کردن مواد اولیه مورد نیاز شامل برگ نعنا (Arvensis) ، کاستیک سودا و اسید بوریک میباشد. یکی از موارد مهم که باید مورد توجه قرار بگیرد کاشت نعنا در نزدیکی واحد تولیدی است .

جالب توجه است که طبق شواهدی که موجود است منتول (Menthol) تقریبا 2000 سال قبل تر در کشور ژاپن کشف شده و جداسازی شده است. در صورتی که در غرب تا سال1771 هنوز این ترکیب کشف  نشده بود. 

فرمول منتول

فرمول منتول C10H20O (وزن مولکولی 156.27) یک ترکیب طبیعی است که دارای سه اتم کربن نامتقارن است و بنابراین، دارای چهار جفت ایزومر نوری یعنی (+) و (-) ایزومنتول، (+)و (-) منتول، (+) و (-)نئومنتول، (+) و (-) نئوایزومنتول است.

خواص منتول کریستال:

این ماده که به صورت طبیعی در گیاهانی مانند نعنا، پونه و اکالیپتوس یافت می گردد کاربرد های فراوانی دارد. کاربرد این ماده چه در پزشکی و چه در صنایع دیگر بسیار مرسوم و متداول بوده است.

کاربردهای منتول:

- این ماده در بسیاری از محصولات بدون نسخه پزشک برای تسکین گلو درد های جزئی برای مثال در براق کننده های لب و داروهای تسکین سرفه استفاده ویژه ای دارد.

- این ترکیب به عنوان یک ضد خارش برای کم شدن خارش بکار میرود.

- از این ماده به عنوان یک ضد درد در اروپا به شکل کرم یا ژل و در آمریکا به صورت انواع شیاف متداول می باشد. کرم های این چنینی دارای 1 الی 16 درصد منتول می باشند.

- این مده در داروهای ضد احتقان برای سینه و سینوس مانند منتولاتوم  Mentholatum استفاده می شود.

- در انواع محصولات برای درمان کردن آفتاب سوختگی کاربرد دارند. (به دلیل اینکه قطره منتول منجر به ایجاد احساس خنکی در فرد میشود.)

- این ترکیب در ایجاد یخ معدنی برای کمکهای اولیه به عنوان یک خنک کننده ، جایگزین آب در غیاب آب و برق نقش دارد.

- یکی از کاربرد های مهم این ماده به عنوان یک شل کننده عضلانی، ضد اسپاسم در اندوسکوپی دستگاه گوارش فوقانی می باشد.

- همچنین میتوان گفت ترکیب بالا به درمان انواع متفاوتی از بیماری ها کمک بسیاری می کند. از دیگر کاربرد های این ماده می توان به کمک در کم کردن نفخ، تسکین بخشی بیماری روده ی تحریک پذیر، از بین بردن سو هاضمه و… اشاره کرد. همینطور این ماده می تواند با اثر گذاری روی ماهیچه های روده از اسپاسم آن ها جلوگیری میکند.

- این قطره در از بین بردن گرفتگی بینی هم بسیار مفید واقع می شود.

نکات ایمنی:

  • بلعیدن قطره منتول خالص به مقدار زیاد برای انسان سمی میباشد.
  • هر  ترکیبی اضافه بر مزیت های زیادی که دارد می تواند باعث به وجود آمدن حساسیت ها  و عوارضی هم میشود. بنابراین به شما توصیه می شود پیش از استفاده کردن از کرم های دارای این ماده تست حساسیت آن را انجام دهید.
  • در حالتیکه هرگونه حساسیت مشاهده شد در زمان به کاربردن این ماده حتما به پزشک مراجعه فرمایید.

اسپیناس شیمی

مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی

شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.


دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...