مونو آمونیوم فسفات MAP ترکیبی است که به صورت صنعتی کاربرد های زیادی دارد و در نقش کود نیز می تواند کمبود عناصری مانند نیتروژن و فسفر را در خاک جبران کند.

امروزه مونوآمونیوم فسفات از دو ماده متداول مورد استفاده در صنعت کود تشکیل شده و دارای بالاترین مقدار فسفر نسبت به انواع دیگر کود جامد است. به دلیل  محتویات بالای فسفر در این کود، یک کود فسفره شمرده می شود. نقش MAP به عنوان یک کود برای بالا بردن رشد گیاه و به وجود آورنده سلامتی گیاه به کار میرود.

خوب است بدانید که، مونو آمونیوم فسفات (Monoammonium phosphate) که به شکل مختصر به آن MAP گفته می شود، که به طور معمول با فرمول شیمیایی NH4H2PO4 شناخته شده است. این ترکیب دارای حلالیت بالا در آب بوده و در خاک  مرطوب سریع حل میگردد. توجه فرمایید که بهترین زمان مصرف آن بهار و پاییز میباشد.
قابل توجه است که، مقدار P2O5 در کود های این ترکیب با وجود داشتن خلوص بسیار زیاد چیزی در حدود 61 درصد بوده است. این ماده دارای مقدار اسیدیته ی ملایم بوده که از آزاد سازی NH3 به هوا جلوگیری کرده و همینطور آلودگی های زیست محیطی کمی را باخود به دنبال دارد. میتوان گفت فرآیند تولیدکردن این ترکیب شیمیایی پر استفاده بوده و با یک روش معمولی، نسبت  یک به یک آمونیاک (NH3) و اسید فسفریک (H3PO4) با هم واکنش میدهد و باعث تولید کردن گرانول  یا پودر مونوآمونیوم فسفات می شود.

خرید مونو آمونیوم فسفات

اکنون برای خرید مونو آمونیوم فسفات یک فرصت ویژه و یک روش استثنایی پیش رو دارید. اسپیناس شیمی به صورت ۲۴ ساعته پاسخگوی نیاز شما کاربران عزیز است. پس برای دسترسی به کیفیت عالی و مقرون به صرفه‌ترین قیمت مونو آمونیوم فسفات می‌توانید از این مجموعه خرید خود را انجام دهید. قبل از ثبت سفارش خرید این محصول بهتر نیست در رابطه با آن اطلاعات کامل‌تری کسب کنید؟

مونو آمونیوم فسفات یکی از مواد شیمیایی منحصر به فرد است که با ترکیب آمونیاک و اسید فسفوریک به تولید می‌رسد. این ماده شیمیایی در گرید صنعتی کاربرد بسیار فراوانی دارد. کاربرد اصلی این ماده بیشتر در صنعت کشاورزی برای تولید کود شیمیایی می‌باشد. 

در این ترکیب شیمیایی درصد بالایی از فسفر وجود دارد و به همین سبب آن را با نام یک کود فسفره می‌شناسند. این کودهای فسفره برای تقویت گیاهان و سلامتی رشد آنها اهمیت بسیار زیادی دارند. قدرت حلالیت این ماده در آب بسیار زیاد است و حتی در خاک‌های مرطوب سریعا حل می‌شود. در صنعت کشاورزی برای تقویت گیاهان بیشتر در فصل بهار و پاییز از آن استفاده می‌کنند.

این ماده شیمیایی به صورت پودری و کریستال‌های سفید رنگ تولید می‌شود. این ماده را با نام آمونیوم فسفات مونو بیسیک نیز می‌شناسند.

خواص فیزیکی و شیمیایی این ماده را فراموش نکنید. این ماده با جرم مولی ۱۱۵.۰۲۵ گرم بر مول است. شکل ظاهری پودری و کریستالی دارد و همچنین بدون بو می‌باشد. نقطه ذوب این ماده در دمای ۱۰۹۰ درجه سانتیگراد است. 

این ترکیبات شیمیایی دارای ph بین ۴ تا ۵ هستند. حلالیت آنها در اتانول کم اما در آب قدرت حلالیت آنها بسیار زیاد می‌باشد. البته این حلالیت در دمای ۲۵ درجه سانتیگراد است. معمولاً هر ۴۰ گرم از این ترکیبات شیمیایی در ۱۰۰ گرم آب به راحتی حل می‌شود. از طرفی آلودگی‌های زیست محیطی بسیار کمی نیز ایجاد می‌کنند.

قیمت مونو آمونیوم فسفات

بررسی راهنمای خرید مونو آمونیوم فسفات به شما کمک می‌کند تا یک ترکیب شیمیایی خاص را بخرید. اما همان گونه که بررسی مشخصات و کاربرد این ترکیبات شیمیایی اهمیت دارد؛ باید در رابطه با پارامترهای تاثیرگذار روی قیمت مونو آمونیوم فسفات نیز بررسی‌های انجام شود.

روش تولید این ترکیب شیمیایی را به خاطر داشته باشید. چرا که این روش تولید اصلی‌ترین پارامتر تعیین قیمت آن به شمار می‌رود. از روش‌های متفاوتی برای انجام واکنش تولید این ماده استفاده می‌کنند. با توجه به این روش‌های تولیدی ماده حاصل شده قیمت متفاوتی خواهد داشت.

ویژگی‌های شاخصی چون قدرت حلالیت بالا در آب و خاک‌های مرطوب باعث می‌شود تا قیمت آن تحت تاثیر قرار بگیرد. چه بسا اینکه برای سلامت و رشد گیاهان نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند.

کاربرد این ماده تنها برای تولید کودهای فسفاته نیست بلکه حتی به عنوان افزودنی غذای حیوانات، در صنعت اپتیک و غیره نیز از آن استفاده می‌کنند. از این رو در گریدهای مختلفی به تولید می‌رسد که همین مسئله باعث تعیین قیمت آن می‌شود.

مصرف جهانی این مواد شیمیایی نیز قیمت را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهند. با توجه به اینکه یک نوع کود موثر برای رشد گیاه هستند پس مصرف جهانیان به شدت تحت تاثیر قرار دارد و همین مسئله باعث افزایش قیمت ماده می‌شود. در واقع این عرضه و تقاضای بازار است که بیش از هر پارامتر دیگری قیمت آن را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

 همانگونه که مستحضرید، صنعت کشاورزی به عنوان یکی از صنایع تامین کننده بسیاری از نیازهای غذایی ما انسان‌ها محسوب می‌شود. از این رو برای بهبود رشد و کیفیت بسیاری از گیاهان و محصولات کشاورزی این کودها حائز اهمیت هستند. پس حجم خرید مونو آمونیوم فسفات به سبب تولید کودهای فسفاته افزایش یافته و همین مسئله قیمت آن را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

ویژگی های مونوآمونیوم فسفات

جرم مولکولی
این ماده دارای جرم مولکولی 025/115 گرم بر مول میباشد.
شکل ظاهری
این ترکیب شیمیایی به صورت پودر و یا کریستال های سفید رنگ است.
بو
مونو آمونیوم فسفات بدون بو میباشد.
نقطه ذوب
این ماده دارای نقطه ذوب 190 درجه سانتیگراد است.

کاربرد مونوآمونیوم فسفات

همانطور که بالاتر گفتیم این ماده در صنعت کشاورزی به عنوان کودهای شیمیایی مورد کاربرد بسیاری میباشد و یکی از کودهای بسیار مهم در این صنعت است. به دلیل انحلال پذیری مونو آمونیوم فسفات در آب بوده در صورت وجود رطوبت مناسب در خاک به سرعت حل می‌شود و باعث تقویت کردن رشد گیاه می‌گردد.

  • با افزایش مواد آلی میزان فسفر در خاک بالا  می­رود که این امر از طریق معدنی شدن شکل آلی آن و جذب آهن تو مواد آلی  جهت جلوگیری از واکنش با ترکیبات فسفاته صورت می ­گیرد.
  • در حال حاضر این ماده شیمیایی به صورت خالص به عنوان افزودنی غذای حیوانات مورد کاربرد قرار میگیرد.
  • جالب توجه است که از کریستال های این ماده شیمیایی دارای خاصیت دوگانه میباشد، در صنعت اپتیک هم به صورت گسترده ای نقش مهمی دارد.

مونو آمونیوم فسفات با دی آمونیوم فسفات یک تفاوت های مهم داشته اند که قالب جامد و مایع بودن آن ها است. به صورتی که کود مونو آمونیوم فسفات در قالب یک محلول جامد تولید می گردد و کود دی آمونیوم فسفات به شکل مایع و انحلال پذیر در آب میباشد. قابل توجه است که کشور چین بزرگترین صادر کننده، تولید کننده  و مصرف کننده ی این ترکیب محسوب میگردد.

نکات ایمنی مونوآمونیوم فسفات

توجه نمایید که این ماده شیمیایی باعث تحریک شدن پوست و چشم‌ها را در اثر تماس میشود. این ماده شیمیایی به آمونیاک و اسید فسفریک تجزیه می‌گردند.

اسپیناس شیمی

مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی

شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...