مونو آمونیوم فسفات MAP ترکیبی است که به صورت صنعتی کاربرد های زیادی دارد و در نقش کود نیز می تواند کمبود عناصری مانند نیتروژن و فسفر را در خاک جبران کند.

امروزه این ترکیب شیمیایی از دو ماده متداول مورد استفاده در صنعت کود تشکیل شده و دارای بالاترین مقدار فسفر نسبت به انواع دیگر کود جامد است. به دلیل  محتویات بالای فسفر در این کود، یک کود فسفره شمرده می شود. نقش MAP به عنوان یک کود برای بالا بردن رشد گیاه و به وجود آورنده سلامتی گیاه به کار میرود.

خوب است بدانید که، مونو آمونیوم فسفات (Monoammonium phosphate) که به شکل مختصر به آن MAP گفته می شود، که به طور معمول با فرمول شیمیایی NH4H2PO4 شناخته شده است. این ترکیب دارای حلالیت بالا در آب بوده و در خاک  مرطوب سریع حل میگردد. توجه فرمایید که بهترین زمان مصرف آن بهار و پاییز میباشد.
قابل توجه است که، مقدار P2O5 در کود های این ترکیب با وجود داشتن خلوص بسیار زیاد چیزی در حدود 61 درصد بوده است. این ماده دارای مقدار اسیدیته ی ملایم بوده که از آزاد سازی NH3 به هوا جلوگیری کرده و همینطور آلودگی های زیست محیطی کمی را باخود به دنبال دارد. میتوان گفت فرآیند تولیدکردن این ترکیب شیمیایی پر استفاده بوده و با یک روش معمولی، نسبت  یک به یک آمونیاک (NH3) و اسید فسفریک (H3PO4) با هم واکنش میدهد و باعث تولید کردن گرانول  یا پودر مونوآمونیوم فسفات می شود.

ویژگی های این ماده شیمیایی:

جرم مولکولی
این ماده دارای جرم مولکولی 025/115 گرم بر مول میباشد.
شکل ظاهری
این ترکیب شیمیایی به صورت پودر و یا کریستال های سفید رنگ است.
بو
مونو آمونیوم فسفات بدون بو میباشد.
نقطه ذوب
این ماده دارای نقطه ذوب 190 درجه سانتیگراد است.
  • کاربرد:
    همانطور که بالاتر گفتیم این ماده در صنعت کشاورزی به عنوان کودهای شیمیایی مورد کاربرد بسیاری میباشد و یکی از کودهای بسیار مهم در این صنعت است. به دلیل انحلال پذیری مونو آمونیوم فسفات در آب بوده در صورت وجود رطوبت مناسب در خاک به سرعت حل می‌شود و باعث تقویت کردن رشد گیاه می‌گردد.
  • با افزایش مواد آلی میزان فسفر در خاک بالا  می­رود که این امر از طریق معدنی شدن شکل آلی آن و جذب آهن تو مواد آلی  جهت جلوگیری از واکنش با ترکیبات فسفاته صورت می ­گیرد.
  • در حال حاضر این ماده شیمیایی به صورت خالص به عنوان افزودنی غذای حیوانات مورد کاربرد قرار میگیرد.
  • جالب توجه است که از کریستال های این ماده شیمیایی دارای خاصیت دوگانه میباشد، در صنعت اپتیک هم به صورت گسترده ای نقش مهمی دارد.

مونو آمونیوم فسفات با دی آمونیوم فسفات یک تفاوت های مهم داشته اند که قالب جامد و مایع بودن آن ها است. به صورتی که کود مونو آمونیوم فسفات در قالب یک محلول جامد تولید می گردد و کود دی آمونیوم فسفات به شکل مایع و انحلال پذیر در آب میباشد. قابل توجه است که کشور چین بزرگترین صادر کننده، تولید کننده  و مصرف کننده ی این ترکیب محسوب میگردد.

نکات ایمنی

توجه نمایید که این ماده شیمیایی باعث تحریک شدن پوست و چشم‌ها را در اثر تماس میشود. این ماده شیمیایی به آمونیاک و اسید فسفریک تجزیه می‌گردند.

اسپیناس شیمی

مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی

شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...