مونو اتانول آمین  Monoethanolamine یک ترکیب شیمیایی آلی است که با نام ۲-آمینو اتانول یا به اختصار به صورت MEA شناخته می شود. ساختار مولکولی آن به صورت HOCH2CH2NH2 است. این ترکیب شیمیایی دارای خصلت الکل ها و آمین ها را داشته به همین علت با هر دو  گروه واکنش می دهد. این محصولات به جهت آمین آلکیل های واسطه کار می کنند و برای تشکیل نمک ها و صابون ها با اسید ها وارد واکنش می شوند. این دسته  از مواد به شکل الکل، آب دوست بوده و می شود استریزه بشوند.

یک آمین بسیارکاربردی اولیه بوده است و پرقدرت ترین آمین در بین سایرین میباشد. فرمول شیمیایی آن C2H7NO و محلول در آب است. MEA دارای یک ترکیب پایدار بوده است و در نبود سایر مواد شیمیایی، در دمای زیاد تا نقطه جوش معمولی هیچ گونه تخریب یا تجزیه ای به وجود نمی آید. این ترکیب شیمیایی با هیدروژن سولفید و کربن دی اکسید واکنش می دهد. 

برای تولید کردن مونو اتانول آمین، حتما دو ماده شیمیایی آمونیاک و اتیلن دی  اکسید (در حالت محلول آبی) را در کنار یکدیگر قرار دهید، تا با همدیگر  واکنش شیمیایی دهند. قابل توجه است که محصولات به وجود آمده از این واکنش مونو اتانول آمین و تری اتانول آمین و دی اتانول آمین میباشد. میتوانید با استکیومتری مقدار هر کدام از این آمین ها را تنظیم و کنترل فرمایید.

ویژگی این ماده در جدول آمده است:

فرمول شیمیایی
C2H7NO
جرم مولکولی
61/08
حلالیت در آب
محلول در آب
دانسیته (20 درجه سانتیگراد)
06/1 گرم بر سانتی متر مکعب
 
نقطه جوش
170°C
نقطه انجماد
10/5°C
ساختار شیمیایی
ساختار مولکولی مونو اتانول آمین

در تصفیه کننده های آمین محلول های MEA در آب به جهت مایع شستشوی جریان گاز کاربرد دارد. برای نمونه:  برای پاک کردن دی  اکسید کربن (CO2) و سولفید هیدروژن (H2S) از مونواتانول آمین، از جریان  های مختلف گاز بکار میرود. برای مثال: گاز دودکش و گاز طبیعی ترش.  مونو اتانول آمین باعث یونیزاسیون ترکیبات اسیدی محلول می شود و آن ها را قطبی و  قابل حل تر میکند.

از جمله مزیت های مونواتانول آمین میتوان به این موارد اشاره کرد:

  • دارای زیست تخریب پذیری بوده است.
  • این ترکیب شیمیایی دارای خاصیت سمی برای موجودات آبزی کوچک میباشد.
  • دارای توانایی واکنش پذیری بالا است.

بعضی از مواقع اتانول امین به جهت قلیایی سازی آب در چرخه های بخار نیروگاه ها، از  جمله اینکه نیروگاه های هسته ای با راکتورهای آب زیر فشار بکار میرود. همچنین برای کنترل و تنظیم کردن خوردگی این  قلیایی سازی اجزای فلزی صورت میگیرد. ETA (یا همان آمین آلی شبیه شده؛ برای مثال، مورفولین) به همین دلیل هم انتخاب می شود، که در مولدهای بخار (دیگ های بخار) و شکاف به دلیل نوسانات آن جمع نمی شود،  بلکه در همه ی چرخه بخار به طور نسبی یکسان پخش می شود. در چنین استفاده ای، ETA  یکی از عنصرهای اصلی به اصطلاح “تصفیه کامل فرار” آب (AVT) میباشد.

اسپیناس شیمی
مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی
شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.
برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...