مونو اتانول آمین  Monoethanolamine یک ترکیب شیمیایی آلی است که با نام ۲-آمینو اتانول یا به اختصار به صورت MEA شناخته می شود. ساختار مولکولی آن به صورت HOCH2CH2NH2 است. این ترکیب شیمیایی دارای خصلت الکل ها و آمین ها را داشته به همین علت با هر دو  گروه واکنش می دهد. این محصولات به جهت آمین آلکیل های واسطه کار می کنند و برای تشکیل نمک ها و صابون ها با اسید ها وارد واکنش می شوند. این دسته  از مواد به شکل الکل، آب دوست بوده و می شود استریزه بشوند.

یک آمین بسیارکاربردی اولیه بوده است و پرقدرت ترین آمین در بین سایرین میباشد. فرمول شیمیایی آن C2H7NO و محلول در آب است. MEA دارای یک ترکیب پایدار بوده است و در نبود سایر مواد شیمیایی، در دمای زیاد تا نقطه جوش معمولی هیچ گونه تخریب یا تجزیه ای به وجود نمی آید. این ترکیب شیمیایی با هیدروژن سولفید و کربن دی اکسید واکنش می دهد.

برای تولید کردن مونو اتانول آمین، حتما دو ماده شیمیایی آمونیاک و اتیلن دی  اکسید (در حالت محلول آبی) را در کنار یکدیگر قرار دهید، تا با همدیگر  واکنش شیمیایی دهند. قابل توجه است که محصولات به وجود آمده از این واکنش مونو اتانول آمین و تری اتانول آمین و دی اتانول آمین میباشد. میتوانید با استکیومتری مقدار هر کدام از این آمین ها را تنظیم و کنترل فرمایید.

خرید مونو اتانول آمین

اگر قصد خرید مونو اتانول آمین را دارید بهتر است بدانید که این ماده نوعی ترکیب شیمیایی آلی است که دو بخش الکلی و آمینی دارد، یعنی یک قسمت آن آمین اولیه است و قسمت دیگر آن الکل اولیه.

مونو اتانول آمین مایع بی رنگ، چسبناک است و بویی مشابه با بوی آمونیاک دارد. امروزه از مونو اتانول آمین جهت کارهای مختلفی مانند تولید شوینده ها، جلا، امولسیون کننده، بازدارنده خوردگی، داروها، له عنوان واسطه های شیمیایی و غیره استفاده می شود. اما اگر قصد خرید مونو اتانول آمین را دارید باید بدانید که موارد ذکر شده تنها بخشی از کاربردهای مونو اتانول آمین است و این ماده شیمیایی بسیار پرکاربرد در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد و امروزه بسیاری از مراکز تولیدی و شرکت ها جهت تامین کردن مواد اولیه محصولات خود به خرید مونو اتانول آمین نیازمند هستند که معمولاً نیز خرید عمده مونو اتانول آمین در این زمینه صورت می‌ گیرد.

قیمت مونو اتانول آمین

اگر قصد دارید با قیمت مناسب اتانول آمین آشنا شوید، بهتر از بدانید که عوامل و موارد متعددی همواره جهت تعیین قیمت آن موثر و مفید هستند. با توجه به همین عوامل است که قیمت مونو اتانول آمین ممکن است افزایش یا کاهش یابد. از جمله این موارد می‌ توان برند تولید کننده آن را نام برد. همه ما می دانیم که امروزه بسیاری از برندهای مناشناخته و غیر معتبر اقدام به تولید برخی از محصولات شیمیایی مانند مونو اتانول آمین می کنند که نمی توان برای کیفیت و مرغوبیت محصولات این شرکت ها و برندها اطمینان کرد و از آن جایی که خرید مونو اتانول آمین به عنوان یکی از مواد اولیه برخی از محصولات انجام می شود، پیشنهاد می کنیم هیچ گاه به علت قیمت ارزان این محصولات آن ها را خریداری نکنید.

 چون در این صورت محصولات تولیدی نیز کیفیت خوبی نخواهند داشت. اگر قصد خرید عمده آن را داشته باشید قطعاً با قیمت های ارزان تری این کار را انجام خواهید داد. این ماده مهم و اساسی را از مکان‌ هایی مانند شرکت اسپیناس شیمی تهیه کنید. شرکت اسپیناس شبمی می‌ تواند به هر میزانی که نیاز داشته باشید مونو اتانول آمین را برای شما تامین کند. این شرکت بزرگ تامین کننده عمده مواد شیمیایی مانند استیک، متانول، هیدرازین ۵۵ درصد، مونو اتانول آمین، تری اتانول آمین، آب اکسیژنه ۳۵ درصد، دی اتانول آمین، آب اکسیژنه ۵۰ درصد، اسید فسفریک خوراکی، پروپیلن گلیکول و غیره می باشد. بنابراین شما می توانید با خیال راحت خرید مونو اتانول امین را نیز از این شرکت بزرگ انجام دهید بدون آن که محدودیت در مقدار داشته باشید.

ویژگی مونو اتانول آمین

ویژگی این ماده در جدول آمده است:

فرمول شیمیایی
C2H7NO
جرم مولکولی
61/08
حلالیت در آب
محلول در آب
دانسیته (20 درجه سانتیگراد)
06/1 گرم بر سانتی متر مکعب
 

نقطه جوش
170°C
نقطه انجماد
10/5°C
ساختار شیمیایی
ساختار مولکولی مونو اتانول آمین

در تصفیه کننده های آمین محلول های MEA در آب به جهت مایع شستشوی جریان گاز کاربرد دارد. برای نمونه:  برای پاک کردن دی  اکسید کربن (CO2) و سولفید هیدروژن (H2S) از مونواتانول آمین، از جریان  های مختلف گاز بکار میرود. برای مثال: گاز دودکش و گاز طبیعی ترش.  مونو اتانول آمین باعث یونیزاسیون ترکیبات اسیدی محلول می شود و آن ها را قطبی و  قابل حل تر میکند.

کاربرد مونو اتانول آمین

از جمله مزیت های مونواتانول آمین میتوان به این موارد اشاره کرد:

  • دارای زیست تخریب پذیری بوده است.
  • این ترکیب شیمیایی دارای خاصیت سمی برای موجودات آبزی کوچکمیباشد.
  • دارای توانایی واکنش پذیری بالا است.

بعضی از مواقع اتانول امین به جهت قلیایی سازی آب در چرخه های بخار نیروگاه ها، از  جمله اینکه نیروگاه های هسته ای با راکتورهای آب زیر فشار بکار میرود. همچنین برای کنترل و تنظیم کردن خوردگی این  قلیایی سازی اجزای فلزی صورت میگیرد. ETA (یا همان آمین آلی شبیه شده؛ برای مثال، مورفولین) به همین دلیل هم انتخاب می شود، که در مولدهای بخار (دیگ های بخار) و شکاف به دلیل نوسانات آن جمع نمی شود،  بلکه در همه ی چرخه بخار به طور نسبی یکسان پخش می شود. در چنین استفاده ای، ETA  یکی از عنصرهای اصلی به اصطلاح “تصفیه کامل فرار” آب (AVT) میباشد.

اسپیناس شیمی
مرجع فروش
مواد اولیه شیمیایی ، بوتیل گلایکول ، اسید فسفوریک خوراکی
شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.
برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...