مونوسدیم گلوتامات

Monosodium glutamate

از {{model.count}}
محصول مورد نظر موجود نمی‌باشد.

مونو سدیم گلوتامیک دارای فرمول شیمیایی C5H8NaNO4· H2O میباشد این ماده یک نمک سدیمی اسید گلوتامیک میباشد.

 این ماده به وسیله ی استاد شیمی دانشگاه توکیو ، Kikunae Ikeda  در سال 1908 کشف شده است همچنین مخفف این ماده MSG میباشد. این ماده مشتق گلوتامات اسید آمینه یا اسید گلوتامیک میباشد. این ماده ازجمله فراوان ترین اسیدهای آمینه در طبیعت میباشد.

این ماده به راحتی در آب حل می گردد اما در اتانول و اتر نامحلول اس همچنین MSG  پایدارترین نمک از اسید گلوتامیک به دست می آید ایم ماده باعث میشود که داری بهترین وجه طعم “اومامی” در محصولات غذایی میباشد.

ویژگیهای مونو سدیم گاوتامیک به شرح زیر میباشد:

  • این ماده دارای وزن مولکولی 112/169 گرم برمول است.
  • این ترکیب شیمیایی دارای شکل ظاهری پودر کریستالی و سفید رنگ میباشد.
  • PH مونو سدیم گاوتامیک 7 و خنثی میباشد.
  • نقطه ذوب این ماده 232 درجه سانتی گراد است.
  • دانسیته این ترکیب شیمیایی برابر 62/1 گرم برسانتی مترمکعب است.

مونو سدیم گلوتامات به صورت طبیعی  در بسیاری از محصولات پروتئینی از جمله سس سویا، نخود، پنیر، قارچ و گوشت وجود دارد همچنین این ماده به تنهایی و همینطور با انواع اسید های آمینه و به فرم پروتئین پیدا میشود.

کاربرد ها این ماده:

  • این ماده در صنایع غذایی کاربردی ویژه دارد از جمله اینکه برای افزایش طعم دهی از این ماده استفاده میشود و همینطور در بسیاری از سوپ ها، سس ها (مخصوصا سس سویا) ترشی ها به مقادیر بالایی گلوتامات به صورت مازاد برای افزایش طعم دهی اضافه می گردد. 
  • همچنین میتوان گفت از این ماده افزودنی در پخت و پز آسیایی بسیار زیاد استفاده میشود و در غذاهای مختلف تولید شده به شکل صنعتی در غرب کاربرد دارد.
  • از این ماده در صنایع دارویی برای درمان کم کاری کبد و همینطور دربیماری‌های ذهنی و عقب ماندگی بسیار مفید میباشد و در داروهای مربوطه، کاربرد دارد.

ازجمله نکات ایمنی مونوسدیم گلوتامیک اینست که در زمان  استفاده از این ماده لازم است که از دستکش، عینک و ماسک استفاده کنید و در زمانیکه این ماده با پوست بدنتان تماس برقرار کرد حتما آن ناحیه را با آب شست و شو دهید همچنین این ترکیب غیر قابل اشتعال است. 

اسپیناس شیمی

مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی

شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.


دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...