نیترات سدیم (Sodium nitrate)  یا شوره شیلی با فرمول شیمیایی NaNO3 و نمک نیترات معدنی سدیم است که به عنوان کود استفاده می شود.

این ماده یک ترکیب کاربردی در گرید های مختلف صنعتی ، خوراکی و آزمایشگاهی می ‌باشد و دردو نوع نیترات سدیم صنعتی  نیترات سدیم آزمایشگاهی وجود دارد. . در واکنش های متفاوت در مقیاس های صنعتی برای تولید کودها ، پیروتکنیک ها و بمب های دود ، شیشه و سفال و به عنوان ماده نگهدارنده به ویژه برای گوشت مورد استفاده قرار می گیرد. از ویژگی های این ماده به میتوان به موارد زیر اشاره کرد:


 • پودر سفید یا کریستال بی‌رنگ با بویی شیرین بصورت توده‌ای و یا لایه‌ای همراه با آهک یافت می‌شود زیرا محلول در آب هستند. این ترکیب جاذب الرطوب میباشد.
 • به دلیل قیمت مناسب نیترات سدیم، دسترسی آسان به آنیون نیترات (NO3−)  میباشد.
 • همچنین می ‌توان گفت که این ترکیب شیمیایی حلالیت بسیار قابل توجهی درهیدرازین  و آمونیاک دارد. 
 • نیترات سدیم قابل حل شدن در الکل می باشد و در پیریدین به مقدار بسیار کم محلول است و دراستون کاملا نامحلول است.
 • سدیم نیترات غیر قابل احتراق میباشد ولی سوختن مواد قابل احتراق را سریع می کند. اگر مقادیر زیادی از این ماده در آتش سوزی درگیر باشد ممکن است انفجار ایجاد شود.
 • از دیگر مزایایی که دررابطه با این ترکیب شیمیایی بسیار حائز اهمیت می باشد ، می توان به نقطه ذوب و جوش این ترکیب که هر دو 308 درجه سانتی گراد میباشد، اشاره کرد.

 از اصلی ترین کاربردهای نیترات سدیم می توان به کاربرد این ترکیب شیمیایی در کودهای شیمیایی اشاره کرد. به طوری که می ‌توان گفت که سدیم نیترات نوعی منبع نیتروژن می باشد که از الزامات رشد گیاهان محسوب می شود . به همین دیل از نیترات سدیم و کلسیم نیترات در تولید و ساخت انواع کودهای کشاورزی استفاده می ‌کنند . چرا که باعث افزایش رشد گیاهان و بهبود عملکرد گیاهان می ‌شود .در پزشکی، نیترات سدیم برای درمان نارسایی قلبی و بیماری های از این قبیل و همینطور کاهش فشار خون استفاده می شود. از نیترات سدیم و سولفات سدیم در صنایع شیشه سازی استفاده میشود. همچنین از نیترات سدیم به عنوان یک ماده افزودنی یاد می شود که اغلب برای نگهداری از انواع گوشت ها همچون گوشت قرمز ، گوشت مرغ و ماهی استفاده می ‌شود . همچنین این ماده افزودنی توانایی تثبیت کنندگی رنگ مواد غذایی را دارد .

نیترات سدیم از جمله مواد سمی می باشد که می تواند برای انسان خطراتی را ایجاد کند . چند مورد از نکات ایمنی لازم در برخورد با سدیم نیترات:

 • در هنگامی که با چشم برخورد داشته باشد ، می بایست چشم فرد را با آب ولرم شست و شو دهید و سپس به مراکز درمانی مراجعه کنید .
 • اگر نیترات سدیم در تماس پوست قرار گیرد، ممکن است باعث سوختگی و قرمزی پوست شود . در صورت بروز چنین اتفاقی سریعا لباس فرد را از بدن وی جدا کرد ، سپس با آب فراوان پوست را شست و شو دهید و سریع به پزشک مراجعه کنید.
 • همچنین تنفس مقادیر زیادی از گازهای صاعد شده از این ترکیب شیمیایی، می ‌تواند تنفس فرد را مختل سازد و آسیب های جدی به دستگاه تنفسی فرد وارد کند . در صورتی که فرد نیترات سدیم را تنفس کند، سریع فرد را به مراکز پزشکی منتقل کنید .
 • اگر فرد نیترات سدیم را ببلعد، او را به سرعت به بیمارستان انتقال دهید و در این مدت به او اجازه ندهید که استفراغ کند .

اسپیناس شیمی
مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی


شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

 • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...