یکی از موثرترین ترکیبات کودی برای افزایش میزان تولید و رشد محصولات کشاورزی نیترات منیزیم Magnesium Nitrate است.

شکل ظاهری این ترکیب، جامد بلوری سفید میباشد. این کود حاوی نیترات و منیزیم بوده و کاملا محلول در آب میباشد.  از جمله تاثیر گذار ترین ترکیبات کودی برای زیاد شدن مقدار تولید کردن و رشد محصولات کشاورزی, کود نیترات منیزیم (magnesium Nitrate Fertilizer) میباشد. از جمله مزایای این ماده واکنش بسیار سریع در درون گیاه مخصوصا در زمان محلولپاشی است. همچنین نیترات منیزیم دارای توانایی به کار رفتن در همه ی انواع کشت های زراعی ، باغی و گلخانه میباشد.

منیزیم عنصری پویا و تنها عنصر فلزی در کلروفیل است که نقش قابل توجهی در گسترش سطح برگ، افزایش فتوسنتز و در نتیجه افزایش عملکرد گیاه خواهد داشت. نیتریت منیزیم دارای توانایی بسیاری برای استفاده در سیستم آبیاری و محلول پاشی بوده است. در حالت کلی نیترات موجود در کود باعث جذب بهتر منیزیم میشود. برای از بین  رفتن سریع و به موقع کمبود نیتروژن و منیزیم در گیاهان بسیار استفاده  میشود. به صورت کامل این کود خشک است و زمانیکه در آب حل میشود، هیچ گونه  باقیمانده ای از خود به جای نمی گذارد. این کود در تمام سیستم های آبیاری  قابل مصرف بوده و بدون سولفات، کلر و سدیم می­باشد.

از ویژگی های نیترات منیزیم:

 • این ماده دارای دمای جوش 330 درجه سانتی گراد میباشد 
 • این ماده دارای جرم مولی ۱۴۸/۳۰ گرم بر مول میباشد.
 • محلول در آب و به رنگ سفید مایل به زرد و فرم پولک شکل
 • بدون هیچگونه سدیم و کلر و همچنین بقیه عنصر های مضر برای گیاه 
 • پایداری بالا در برابر سفت شدن محصول در برابر رطوبت به دلیل شکل 
 • قابل اختلاط با اغلب کودهای محلول در آب
 • خاص و منحصر بفرد بودن کود

لازم به گفتن این نکته است که این محصول شیمیایی با زیاد شدن مقدار اسید آمینه و پروتئین‌های گیاه و منیزیم و همچنین به علت بالا رفتن و استفاده ی کلروفیل منجر به غذاسازی و در نتیجه رشد و نمو گیاه می‌گردد. وجود نسبت بالای ازت نیتراتی میزان جذب کاتیون ها مانند  K+ و Mg2+وCa2+ را افزایش می­دهد. نیترات موجود در کود در تمام مراحل رشد به­ویژه دمای سرد در دسترس گیاهان می­باشد. در نتیجه باعث بهبود بخشیدن به نیترات موجود در کود جذب منیزیم میشود.

کاربردهای منیزیم نیترات :

 • به صورت وسیعی در صنعت کشاورزی به اسم کود شیمیایی و همینطور برای جلوگیری کردن و بهترشدن منیزیم در گیاهان
 • کاربرد بسیاری در صنعت نساجی و سرامیک سازی
 • در بیشتر صنایع فلزی به اسم یک عامل پاک کننده
 • در ذخیره انرژی گرمایی

لازم به دقت است که کمبود منیزیم باعث کم شدن مقدار کلروفیل میگردد­ و هنگامیکه این ترکیب در زندگی گیاه نباشد باعث مختل شدن آن میشود. به علت بالا رفتن مقدار اسید آمینه و همچنین پروتئین‌های گیاه و منیزیم و همینطور به علت زیاد شدن کارایی کلروفیل، افزایش غذاسازی و در نهایت رشد و نمو گیاه میباشد.

نکته ایمنی

لازم است که حتما در هنگام مصرف کود منیزیم نیترات به دو روش محلولپاشی و آب آبیاری عمل بفرمایید.

اسپیناس شیمی

مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی

شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

 • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...