هیدرازین 55 درصد (Hydrazine) یک ترکیب شیمیایی معدنی بوده دارای فرمول مولکولی H6N2O میباشد و یک مایع بسیار سمی و خطرناک است.

این ترکیب شیمیایی ساختاری رزونانسی هیدرژن پراکسید دارد و شامل دو مولکول آمونیاک میباشد. بسیاری از سیستم های کاتالیزور مختلف برای تجزیه هیدرازین وجود دارد.هیدرازین  مولکولی متشکل از دو اتم نیتروژن و چهار اتم هیدروژن است. 

جالب است بدانید که هیدرازین مولکولی از دو اتم نیتروژن پیوندی منفرد و تنها و از چهار اتم هیدروژن محیطی تشکیل شده است . این ماده دارای خاصیت کاهندگی این ماده آنقدر قوی میباشد که می تواند باعث یک انفجار بشود. در زندگی روزمره ما هیدرازین 55 درصد میتواند مقدار بسیار بالایی تأثیر گذار باشد.

ویژگیهای این ماده شامل موارد زیر میباشد:

 جرم مولی این ماده ی شیمیایی  04/32 گرم برمول است.

دانسیته این ترکیب شیمیایی  1/03 گرم بر میلی لیتر میباشد.

نقطه ذوب این ماده -7/51 درجه سانتی گراد میباشد.

نقطه جوش این ترکیب شیمیایی  120/1 درجه سانتی گراد هست.

این ترکیب شیمیایی در پوشاک، سوخت ها، صنایع غذایی تاثیر بسزایی دارد فرآیند کتازین ، فرآیند و پراکسیدفرآیند راشیگ

کاربرد های این ماده:

  • این ماده به عنوان سوخت های فسیلی و نیروگاه های هسته ای وجود دارد.
  • هیدرازین در بسیار از واکنش‌های تشکیل مواد آلی به ویژه در ساخت دارو تا، رنگ کردن بافت پارچه‌ای و عکس‌برداری استفاده دارد. 
  • این ماده در صنعت دارو کاربرد داشته همینطور در داروهای روانپزشکی به عنوان داروهای ضد افسردگی استفاده میشود همچنین مشتقات این ماده به دلیل داروهای ضد افسردگی سه حلقه‌ای محدود میباشد.
  • جالب توجه است یکی از کاربرد های زیاد هیدرازین هیدرات در ساختن عامل کف‌زا مثل آزودی‌کربن‌آمید هست.
  • این ماده برای قارچ‌کش‌ها و علف‌کش‌ها و همینطور تنظیم‌کننده‌های رشد گیاه مورد استفاده
  •  قرار می‌گیرند.
  • این ماده ذارای یک ماهیت انفجاری بوده و باعث میشود تا سدیم آزید به دست آمده از آن در تولید ایربگ خودرو ها استفاده بشود.

از جمله نکات ایمنی این ترکیب شیمیایی این بوده که: بسیار مهم است که این ترکیب شیمیایی سمی بوده و تماس با پوست باعث آلرژی می شود و قابل توجه است که در زمان استفاده کردن از این ماده از لوازم محافظتی همچون دستکش ، عینک، ماسک و روپوش حتما استفاده کنید. دقت کنید این ماده قابل اشتعال بوده همچنین لازم به ذکر این نکته است که ممکن بوده در زمان برخورد با بقیه اکسید کننده ها آتش بگیرد این ماده در صورت حرارت دیدن هم می تواند باعث آزاد سازی گاز های سمی اکسید نیتروژن می شود.

بسته بندی این ماده به این صورت است که باید در بشکه‌های محکم دربسته باشد و در جو خنثی حفظ و نگهداری شود. بشکه‌ها باید در محیطی نگهداری شود که مجهز به سیستم تهویه ، دارای فاضلاب ایمن ، دور از تابش مستقیم نور  خورشید و دیگر منابع انرژی باشد. لازم است از وجود فلزات ، اکسیدهای فلزی ،  مواد متخلخل در این محل دوری کنید و باید هیدرازین  را برای جلوگری از جرقه‌های الکتریکی ناشی از  الکتریسیته ساکن ، مخازن نگهداری به زمین انتقال پیدا کرد.

هیدرازین آبدار و محلول‌های آبی آن طبق مقررات بین المللی موجود حتما در  مخزن فلزی با پوشش داخلی پلی اتیلنی ، قوطی‌های پلاستیک یا مخازن استیل ضد  زنگ حمل بشوند.

اسپیناس شیمی

مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی

شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...