پتاسیم هیدروکسید با فرمول شیمیاییKOH نشان داده می شود و با نام های  هیدروکسید پتاسیم، پتاس، پتاسیم کاستیک، پتاس سوزآور و پتاسیم پرک هم  شناخته می شود.

این ترکیب دارای جرم مولی 1056/56 است و چگالی آن044/2 gr/cm3، دمای ذوب و جوش این ترکیب به ترتیب برابر 360 درجه ی سانتیگراد و 1327 درجه ی سانتی گراد میباشد. همچنین این ترکیب در دمای 25 درجه ی سانتی گراد دارای انحلال پذیری 121 gr/100ml در آب  و در تماس با هوا چسبناک میشود، پتاس دارای مقدار متغیری از آب است و انحلالش در آب بسیار گرما زا میباشد.

از ویژگی های هیدرکسید پتاسیم میتوان به چند مورد اشاره کرد: 

کرد این ترکیب قابلیت اشتعال ندارد ازهدروکسید پتاسیم، جامدی بی بو، سفید و ناهمواراست. همچنین ترکیبی سفید رنگ با قدرت بازی بسیار بالا میباشد.این ترکیب اغلب محلول درآب است.

این ترکیب در الکل و گلیسرول محلول و دراتر و آمونیاک نا محلول است. همچنین هیدروکسید پتاسیم نم گیر است، به این معناست که رطوبت را در مجاورت با هوا جذب کرده و تشکیل محلولی را می دهد که گرفتن دوباره آب از آن بسیار دشوار است. این ماده در تماس با دست به راحتی آب شده و دست را چرب و تولید صابون می کند.

کاربردهای هیدروکسید پتاسیم چیست ؟

کاربردهای زیادی در صنعت دارد و مهمترین کاربرد آن خنثی سازی میباشد. هیدروکسید پتاسیم در تولید مواد مختلفی مانند صابون های مایع ، لوسیون ها ، شامپوها ، اسپری موها و پاک کننده های دندان مصنوعی استفاده می شود.

پتاس در ترکیبات صنعتی مانند پاک کننده های جاده ها ، پاک کننده های اجاق گاز و در دترجنت های غیر فسفاته و همینطورپاک کننده های لوله ها و زهکشی ها مورد استفاده قرار می گیرد.

پتاس در پزشکی و دامپزشکی برای تولید دارو کاربرد بسیاری دارد. در دامپزشکی از این ماده برای جلوگیری از رشد شاخ گوساله ها استفاده می شود.

نکات ایمنی قابل توجه درهیدروکسید پتاسیم

  • در صورت آتش سوزی از هر ماده خاموش کننده، میشود استفاده کرد. همچنین هیدروکسید پتاسیم غیر قابل اشتعال بوده ولی در صورت تماس با آب یا رطوبت باعث اشتعال، مواد قابل اشتعال میشود. مواد قابل اشتعال از مجاورت با آن دور شوند.
  • در صورت تماس هیدروکسید پتاسیم با فلزاتی چون آلومینیوم، روی و قلع گاز قابل اشتعال تولید میکند. 
  • این ترکیب باعث سوزش، تحریک شدید و نابینایی میشود. در این صورت به مدت 1 ساعت چشم مصدوم را شسته و از سرم نمکین استفاده شود و به پزشک مراجعه شود.
  • این مواد را نباید داخل فاضلاب ریخته بریزید. و باید با مواد خنثی مانند شن یا خاک مخلوط کنید.

بسته بندی و نگه داری این ترکیب به اینصورت است که باید در محلی خشک و خنک با تهویه و دور از حرارت نگه ‌داری شود. از ضربه خوردن ظروف نگهداری آن جلو گیری شود. 

اسپیناس شیمی

مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی

شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.


دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...