پروپیلن کربنات یک حلال قطبی شفاف و بی بو با نقطه جوش بالا (‎242°C‎) می باشد. این ترکیب آلی با فرمول شیمیایی C4H6O3 یک کربنات استر حلقوی است که از پروپیلن گلایکول به دست می آید.

این ماده به عنوان کربنات پروپیلن یک ترکیب حلقوی شناسایی میشود و یک استر کربنات بوده که از پروپیلن گلیکول ساخته میشود. همانطور که میدانید پروپیلن گلیکول یک ترکیب مصنوعی است و یک نوعی از  الکل کوچک و کاملا محلول در  آب بوده است که همچنین یک ترکیب شیمیایی معمول در محصولات آرایشی و مراقبت شخصی میباشد و از  مشتق شده فرآیند هیدراتاسیون پروپیلن اکسید است که نتیجه ی فرآورده‌های نفت خام میباشد. 

پروپیلن کربنات یک ترکیب ارگانیک بوده که یک حلال آپروتیک شفاف بوده و بدون بو است ، این ماده دارای قطبیت میباشد و میتوان گفت که یک ترکیب غیر خورنده و پایدار حساب میشود این ماده دارای دمای جوش و فلش بالایی بوده است. ویژگی های پروپیلن کربنات سبب کاربرد این ترکیب در  صنعت های بسیاری ازجمله  مواد آرایشی و بهداشتی، الکترونیک، دارویی و بازیافت مواد مصرفی  کاربرد دارد.

کاربردها

  • تولیدکردن مواد چسبنده
  • در تمیز کردن سطوح رنگ آمیزی شده میباشد.
  • به عنوان یک ماده اولیه در محصولات آرایشی و بهداشتی و دارویی استفاده می شود.
  • در تولید کردن مواد پلاستیکی برای کاهش ویسکوزیته ترکیبات و افزایش خاصیت الاستیک شدن کاربرد دارد.
  • در حلال برای زدودن گاز کربن دی اکسید از گاز طبیعی استفاده می شود.
  • یکی از نقش های مهم این ترکیب در فرمولاسیون مواد آرایشی و محصولات مراقبت پوستی میباشد.
  • در کود صنعتی استفاده می شود.
  • در باتری های لیتیومی بکار می رود.
  • جالب توجه است یکی از کاربردهای بسیار مهم پروپیلن کربنات به عنوان لاک پاک کن ها میباشد همانطور که میدانید لاک ها که به طور وسیعی برای تزئین کردن و رنگ  کردن ناخن مورد کاربرد  قرار می گیرند و این ترکیبات دارای مواد شیمیایی متفاوتی میباشند. 

پروپیلن کربنات را می شود با 100% اقتصاد اتمی با واکنش بین اپوکسید پروپیلن و دی اکسید کربن را تهیه کرد. تهیه کردن راحت این ترکیب شیمیایی و از یک منبع  مقدار کربن زیاد ، اقتصادی و تجدیدپذیر تشکیل شده همچون CO2، این فرآیند را تبدیل کرده به یکی از  بهترین مسیرها برای تهیه PC امیباشد. 


خواص فیزیکی و شیمیایی

 شکل و حالت فیزیکی
مایع بی رنگ
 نقطه ذوب
-48/8 ºC
 نقطه جوش
242 ºC
 دانسیته
1/204 g/cm3
 ضریب شکست (n20/D)
1/4189
 نقطه اشتعال
132 ºC
 حلالیت در آب
محلول در آب
 شماره CAS
108-32-7

این ترکیب شیمیایی به عنوان حلال قطبی و استخراج کننده استفاده می شود. استخراج پتاسیم، سدیم و یا دیگر فلزات قلیایی به وسیله الکترولیز کلرید این فلزات و یا سایر نمک های محلول در پروپیلن کربنات انجام می شود.

نکته قابل توجه اینست پروپیلن کربنات (PC) به اسم یک افزودنی غیر مستقیم غذایی به تایید در اداره غذا و دارو رسیده است همچنین PC  به اسم یک فرآورده جانبی از اکسید پروپیلن، کربنات پلی پروپیلن و دی اکسید کربن به مصرف میرسد.

اسپیناس شیمی
مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی

شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...