پیروکتون اولامین(Piroctone olamine) این ماده یکی از معروفترین ضد شوره بوده است که حاوی فرمول C16H30N2O3 میباشد.

جالب است بدانید پیروکتون اولامین نام تجاری Octopirox ترکیبی بوده که بعضی از اوقات در درمان عفونت‌های قارچی به کار می رود. پیروکتون اولامین نمک  اتانولامین مشتق اسید هیدروکسامیک پیروکتون بوده است و همینطور پیروکتون اولامین یا INN به عنوان پیروتون  اتانولامین هم شناسایی می‌شود. این ماده همچنین از مواد اولیه آرایشی بهداشتی است.

بیشتر اوقات این ماده در شامپوی ضد شوره به عنوان یک جایگزینی برای ترکیب روی پیریتون کاربرد دارد. از لحاظ  ساختاری شبیه سیکلوپیروکس و پیریتیون می باشد، دارای یک گروه پیریدین جایگزین شده (پیریدینیوم) است که باعث مهار شدن سنتز ارگوسترول می شود. این ماده در ترکیب شدن با بقیه ی مواد به عنوان یک بخشی از شامپو به صورت مؤثری میزان شوره سر را کم می کند و در حالتیکه نرم‌کنندگی مو را نیز باخود به همراه می دارد.

شامپو های حاوی مواد ضد شوره به اختصار ZPT نوشته میشود. پیروکتون  اولامین بعنوان یک نمک اتانولامین مشتق شده است از اسید هیدروکسامیک پیروکتون  بوده و همچنین  شامپو ضد شوره پیروکتون اولامین هگور دارای عامل های ضد قارچ  می باشند و برای کنترل کردن شوره بسیار کاربرد دارد. این ماده دارای ویژگیهایی ازجمله:

  • جرم مولی 421/298 گرم برمول میباشد.
  •  پیروکتون اولامین به شکل پودر سفید رنگ است.
  • این ماده دارای تنظیم کننده‌ی PH پوست کف سر است.

همانطور که میدانید شوره سر یک بیماری پوستی مزمن بوده و باعث پیداشدن عوارضی همچون پوسته پوسته شدن و گاهی خارش و قرمزی است. این ماده باعنوان عنوان پیروتون اتانولامین نیز شناسایی میشوند. کرم های ضد شوره دارای کمپلکس زنیک پریتون هستند.

کاربرد پیروکتون اولامین

  • این ترکیب شیمیایی در صنایع آرایشی و بهداشتی کاربرد وسیعی می شود. از جمله اینکه: این ماده ضد شوره و خارش وهمینطوردارای خواص ضد قارچی میباشد که باعث میشود شیوع مالاسزیا گلوبوزا را کنترل کند.
  • این ماده باعث تقویت رشد مو را شده و قطر مو را زیاد می کند و باعث کم کردن ریزش مو را می شود.
  • اپیروکتون اولامین یک درمان ثابت میباشد که برای کاهش ریزش مو بوده به باعث کاهش ریزش مو میشود.

قابل توجه است که پیروکتون اولامین حاوی خاصیت های ضد قارچی می باشد. که آن را برای کنترل کردن دلیل اصلی شوره سر، قارچی که به طور معمول بکار میرود به اسم  Malassezia  globosa ایده‌آل می‌کند. این قارچ در حالت طبیعی در پوست  سر همه افراد دیده می‌شود، اما بعضی از افراد حساس به مواد شیمیایی تولید شده می باشند. در نتیجه پوست تحریک می‌گردد و بدن با ریختن سریع پوست واکنش شدید نشان داده و  سعی می‌کند مواد تحریک کننده را از بین ببرد و باعث پوسته پوسته شدن میگردد.  دقت داشته باشید متوقف کردن این روند، کلید جلوگیری کردن از شوره سر بوده است. همچنین در موارد شدید متوجه التهاب، قرمز شدن و پیدایش لکه‌های خارش‌دار هم خواهید شد. برای مقابله کردن با شوره سر لازم است از شامپوی ضد شوره دارای پیروکتون اولامین استفاده بفرمایید.

اسپیناس شیمی

مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی، اسانس، روغن اسکوالن ، اسید سیتریک آبدار

شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...