آب اکسیژنه 35 درصد و 50 درصد را باعنوان هیدروژن پراکسید میشناسند. این محلولها یک مایع شفاف آبی رنگ هستند که هرچه درجه خلوص آنها کمترشود بی رنگ تر میشوند. هیدروژن پرکسید در دمای اتاق همراه با طعم تلخ میباشد. تفاوت پراکسید هیدروژن این است که یک عدد اتم اکسیژن کمتر از مولکول آب را دارد.

ویژگی های آب اکسیژنه

ازجمله ویژگی هیدروژن پراکسید میتوان به این مورد که آب اکسیژنه دارای نقطه جوش 2/150 درجه سانتی گراد و آب اکسیژنه 50 درصد مانند دیگر خلوص این ماده دارای وزن مولکولی 014/34 گرم بر سانتی متر مکعب میباشد. آب آکسیژن دارای فرمول H2O2 بوده و دارای کاربرد صنعتی و کاربرد خوراکی گسترده ای دارد باهم نگاهی به این کاربرد ها بیندازیم.

 • از جمله مصارف خانگی هیدرژن پراکسید به عنوان سفید کننده پارچه و همینطوربه عنوان سفید کننده درصنعت آرایشی کاربرد ویژه ای دارد. به طور کلی این ماده از مواد اولیه آرایشی و بهداشتی است.
 • این ترکیب شیمیایی برای بهترعمل کردن ظرفشویی میتوانید استفاده کنید. لازم است که چند قطره از هیدروژن پراکسید را به محلول ظرفشویی بیافزایید همچنین اضافه کردن این محلول باعث درخشان کردن و تمیز شدن ظروف و ماشین ظرفشویی میشود.
 • درحال حاضردر بیشترخانه ها برای نظافت منزل ازجمله: نظافت حمام، سرویس بهداشتی و غیره آب اکسیژنه کاربرد وسیعی دارد.
 • همچنین از هیدروژن پراکسید در درمان بوی بد و ورم دندان استفاده میشود. زمانیکه قسمتی از دهان شما دچار ورم شده میباشد دهان خود را در حدود 30 ثانیه با محلول آب اکسیژنه و آب بشورید و حتما در آخر حتما دهان خود را با آب خالی آبکشی کنید.
 • در زمان باغبانی و رسیدگی گیاه شما میتوانین از محلول H2O2 برای جلوگیری کردن از ریشه ها استفاده کنید. و در مواد اولیه کود و سم کشاورزی نیز کاربرد دارد.
 • همینطوراز این محلول برای رشد گیاهان استفاده میشود به این صورت که اگر میخواهید گیاه و سبزی در مدت زمان کوتاهی رشد چشمگیری داشته باشد باید در ابتدا دانه را به مدت زمان ۲۰ دقیقه در داخل محلول آب اکسیژنه قرار دهید و سپس آن را بکارید.


همانطورکه گفته شد این ماده درصنعت کاربرد دارد و گرید صنعتی این ترکیب جدا ازگرید خوراکی میباشد. گرید صنعتی این ماده دارای فلزات سنگین بسیار خطرناک و بسیاری مواد مضر و تثبیت کننده هایی است که می توانند به طور دائمی باعث اختلال در بافت های چربی بدن انسان میشود.

کاربرد هیدروژن پراکسید صنعتی

 • از کاربرهای صنعتی هیدروژن پروکسید 35 و 50 درصد میتوان به استفاده در تصفیه خانه به عنوان یک ضد عفونی کننده قوی اشاره کرد.
 • این ماده بدلیل داشتن ویژگی اکسیداسیون قوی میتوان از این ترکیب شیمیایی درصنعت پزشکی در از بین بردن جرم گوش و به عنوان یک ضد عفونی کننده قوی برای جراحی درپاکسازی زخم های کوچک و بریدگی ها و همچنین پاک کنندگی سلول ها مرده پوست، باعث توقف خونریزی می شود ازجهتی شستشوی محل زخم با آب اکسیژنه به از بین رفتن درد هم کمک می کند.
 • هیدروژن پراکسید در صنعت پوشاک برای حذف رنگ یا بی رنگ کردن پنبه و پشم گوسفند، کنف و کتان، ابریشم، عاج، کاغذ، روغن، واکس، صابون،  پر و غیره استفاده میشود.
 • ببشترین استفاده آب اکسیژنه درصنعت تولید کاغذ و همینطوردر پالپ کاغذ  میباشد.
 • هیدروژن پروکسید ها در صنعت داروسازی در داروی هموستاتیک و حذف کننده پاتوژن ها و همینطوردرآزمایشگاه ها برای آزمایش های علمی و تحقیقاتی کاربرد دارند.
 • از کاربردهای مهم این ترکیب در صنعت میتوان به عنوان یک اکسیداسیون درسوخت موشک اشاره کرد.

                                                          

نکات ایمنی لازم برای هیدروژن پراکسید

 • این ترکیب بسیارمفید باید دور از نورخورشید ، باران و رطوبت و هرگونه گرد و غبار قرارگیرد.
 • این نرکیب در گالن های 65 کیلوگرمی به فروش میرسد.
 • این ترکیبات را دراکثر اوقات به دلیل جلوگیری کردن از تجزیه حتما درظروف تیره رنگ نگهداری کنید.

خرید هیدروژن پراکسید

این ماده را میتوانید از فروشگاه اینترنتی اسپیناس شیمی سفارش دهید. همانطورکه میدانید امروزه با افزایش قیمت ها مواد شیمیایی هم افزایش پیدا کرده است همچنین برای اطلاع از قیمت هیدروژن اکسید های 35 و 50 درصد میتوانید با مراجعه به سایت از قیمت این محصول آگاهی پیدا کنید تمامی محصولات این سایت در کمترین زمان ممکن به تمام نقاط کشورارسال میشود.

تفاوت آب اکسیژنه خوراکی و صنعتی

قبل از اینکه به تفاوت آب اکسیژنه خوراکی و صنعتی بپردازیم، ابتدا باید بدانیم آب اکسیژنه چیست؟ آب اکسیژنه یک مایع شفاف بی‌رنگ است که در دمای اتاق طعم آن تلخ می‌باشد. این آب تقریباً مشابه آب معمولی است اما یک اتم اکسیژن اضافی در ساختار خود دارد و به سبب وجود یک اتم اضافی با نام آب اکسیژنه شناخته می‌شود. 

این آب را با نام هیدروژن پراکسید نیز می‌شناسند که خاصیت اکسید کننده بسیار قوی دارد به همین سبب به عنوان یک عامل سفید کننده بسیار قدرتمند از آن استفاده می‌کنند. 

این آب‌ها در گریدهای خوراکی و صنعتی تولید می‌شوند که در صنایع مختلف از آن استفاده می‌شود. گریدهای صنعتی را به عنوان سوخت موشک می‌توان استفاده کرد اما گریدهای غذایی آن که ۳۵ و ۵۰ درصد هستند و برای تولید مواد غذایی به کار می‌روند. 

البته گریدهای آزمایشگاهی این آب اکسیژنه نیز هم اکنون در بازار وجود دارد و برای تولید محصولات تترایک از این آب اکسیژن استفاده می‌شود. هزینه تولید گریدهای صنعتی در مقایسه با گریدهای خوراکی بسیار مقرون به صرفه‌تر است. این گریدها تحت تاثیر نور خورشید معمولاً به عسل و آب تشکیل می‌شوند.

 در واقع نوعی ضدعفونی کننده و رنگ‌بر نیز خواهند بود. در گریدهای صنعتی همان فلزات سنگین و خطرناک هستند اما در گریدهای خوراکی هیچ خطری ندارند. مهم‌ترین تفاوت آب اکسیژن خوراکی و صنعتی در غلظت آنها است، غلظت گریدهای خوراکی در دو نوع آب اکسیژن خوراکی ۳۵ و ۵۰ درصد می‌باشد. 

این گریدهای صنعتی که حاوی فلزات سنگین هستند، به صورت دائم در بافت چربی بدن انسان باعث ایجاد اختلال می‌شوند؛ اما در صورتی که گریدهای خوراکی چنین مشکلاتی را به وجود نمی‌آورند.

طرز تهیه آب اکسیژنه در منزل

همانگونه که اشاره شد، آب اکسیژن یک مایع شفافی است که در گرید‌های آزمایشگاهی، خوراکی و صنعتی آن را مورد استفاده قرار می‌دهند. هر یک از این گریدها با توجه به مشخصات خود نوع کاربردهای متفاوتی نیز دارند. البته گریدهای خوراکی را تنها برای خوراکی می‌توان استفاده نمود.

 هرگز گریدهای صنعتی و آزمایشگاهی مناسب مصارف خوراکی نیستند؛ چرا که باعث ایجاد اختلال می‌شوند. قطعاً شما هم دوست دارید با طرز تهیه آب اکسیژنه در منزل آشنا باشید، از این رو بایستی چند نکته مهم را به خاطر بسپارید. برای تهیه آب اکسیژنه باید از سولفوریک اسید ۴، باریوم پراکسید و آب استفاده کنید. 

اما در روش دیگر با یخ، سدیم هیدروکسید، سدیم پراکسید، فسفات، فسفوریک اسید و سدیم دی هیدروژن استفاده نمایید. در روش دیگری نیز می‌توانید از سدیم پروکسید و فسفوریک اسید جهت ساخت آب اکسیژن استفاده کنید.

بسیاری از افراد آب اکسیژنه را از ترکیب کپسول گاز ‏co۲ و باریوم پروکسید به دست می‌آورند. شما نیز می‌توانید با خرید یخ، ریومپراکسی، باریوم کربنات و سولفوریک اسید ۲۰ اقدام به تهیه آب اکسیژنه کنید.

 توجه داشته باشید که از این ترکیب شیمیایی را برای تمیز کردن ماشین ظرفشویی نیز می‌توانید استفاده نمایید و حتی برای روشن کردن لکه‌های زیر بغل لباس نیز کاربرد دارد. امروزه برای پرورش قارچ نیز از آن استفاده می‌کنند؛ البته گریدهای خوراکی آن در دهانشویه نیز استفاده می‌شود.

 معمولاً گرید‌های صنعتی به عنوان سفید کننده، در روغن گیاهی و حیوانی، سفید کننده در لباسشویی و گریدهای خوراکی را حتی برای مراکز کنترل بیماری نیز می‌توان مورد استفاده قرار داد. گریدهای صنعتی در صنعت موشک سازی کاربرد بسیار زیادی خواهند داشت.

 به عنوان ضدعفونی کننده تخته گوشت، در آب استخر، ضدعفونی کننده سبزیجات، آب اکسیژنه کشاورزی، برای نگهداری میوه و سبزیجات و همچنین از بین بردن لکه نیز از آن استفاده می‌کنند.

طرز تهیه آب اکسیژنه ۳ درصد

اکسیژنه یک نوع آب مخصوص برای کاربردهای خاص است. این آب اکسیژن در درصد‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این اکسید کننده قوی به عنوان یک سفید کننده و ضدعفونی کننده نقش مهمی ایفا می‌کند. قطعا می‌خواهید در رابطه با طرز تهیه آب اکسیژن ۳ درصد آشنا شوید.

 این آب اکسیژنه غیر قابل اشتعال است و خاصیت اکسید کنندگی بالایی دارد. در اثر برخورد نور و گرما تجزیه می‌شود، به همین منظور در داخل ظروف تیره رنگ آنها را باید نگهداری کرد. از آنجایی که آب اکسیژنه نوعی اسید ضعیف محسوب می‌شود، باعث تشکیل نمک‌های هیدروپراکسیدی و فلزی خواهد شد.

 در واقع واکنش آب اکسیژنه با بوراکس باعث تشکیل پربورات می‌گردد. اگر می‌خواهید با طرز تهیه آب اکسیژنه سه درصد آشنا شوید، باید بدانید که این نوع آب اکسیژن چه کاربردی نیز دارد.

این آب اکسیژنه با غلظت سه درصد برای مصارف خانگی و تمیز کردن یا ضدعفونی کردن مورد استفاده قرار می‌گیرد. حتی برای شستشوی میوه و سبزیجات نیز از آن استفاده می‌کنند. 

می‌توانید با توجه به خاصیت لکه زدایی، برای پاک کردن سطوح سرامیکی نیز از آن استفاده نمایید. بد نیست بدانید پروکسی هیدروژن طی فرآیند اتو اکسیداسیون آنتراکینون به دست می‌آید. در واقع این ماده از مشتقات آنتراکیون محسوب می‌شود که حامل واکنش است. در نتیجه هیدروژن پراکسید خام توسط این فرآیند استخراج شده و فرایند خالص آن نیز صورت می‌گیرد. 

پس از اضافه کردن تثبیت کننده استاندارد آن را به عنوان یک ماده مایع با خاصیت لکه زدایی، سفید کنندگی و ضدعفونی کنندگی روانه بازار می‌کنند.