کربنات سدیم در صنعت یکی از پرکاربردترین مواد به حساب می‌آید. این ماده که با نام دیگری چون «سودا اش» شناخته می‌شود، نمک دو سدیمی از اسیدکربنیک با املاح قلیایی است در صنایع گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کربنات سدیم  که فرمول شیمیایی آن برابر با Na2CO3 است. از نظر ساختار شیمیایی و ترکیب هیچ تفاوتی با کربنات سدیم ندارد. و تنها به سبب بعضی از ویژگی‌های فیزیکی که برای این نوع در نظر گرفته شده است، شاهد استفاده از آن در صنایع گوناگون خواهیم بود

انواع کربنات سدیم

دو نوع کربنات سدیم وجود دارد:

  • کربنات سدیم سنگین
  • کربنات سدیم سبک

هر کدام از این دو نوع کربنات سدیم سبک و سنگین یا سودا اش کاربردهای خاص و ویژه خود را دارند. این تفاوت کاربرد نشئت گرفته از چگالی و اندازه ذرات این ماده است.

خواص کربنات سدیم سنگین موجب شده است تا حدود ۵۰ درصد مصرف کربنات سدیم در تولید شیشه و فرآورده های مرتبط با آن متمرکز شود. قیمت کربنات سدیم سنگین نیز از گرید سبک این ماده متفاوت است. این ماده اغلب در تولید شیشه، کاشی، سرامیک، لعاب و به عنوان عامل ذوب سیلیس در دماهای کمتر مورد استفاده قرار می گیرد. کشور ما ایران، در زمینه تولید انواع کربنات سدیم به طور گسترده ای فعالیت داشته و کربنات سدیم سنگین مورد نیاز صنایع را تامین می کند. ایران حتی به عنوان یک صادر کننده کربنات سدیم نیز شناخه می شود.

کربنات سدیم سنگین:

کربنات سدیم سنگین عموماً در صنایع شیشه سازی به کار گرفته می‌شود؛ به این علت که ذرات این نوع از سودا اش بزرگ‌تر هستند و احتمال پخش شدن در حین حمل و نقل و گرفتن گرد و خاک را به حداقل رسانده‌اند.

اسپیناس شیمی
مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی
شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...