کلرآکوافیت (Aquafit) تولید شده ی کشور هند بوده است. ترکیبی ضد عفونی کننده با نام هیپوکلریت کلسیم می باشد، که در صنایع گوناگون ازجمله ضد عفونی و گندزدایی آب آشامیدنی، کارخانه تولید کردن مواد نوشیدنی، ضد عفونی سرویس های بهداشتی، ضد عفونی آب استخرها و ... استفاده می شود.

کلرآکوافیت به عنوان یک ماده ی شیمیایی گندزدا و یک اکسید کننده قوی می باشد، که به آسانی باکتری ها و ویروس های موجود در آب را حذف می کند. حالت این ماده ضد عفونی کننده به شکل پودری می باشد، که به آسانی  در آب حل می شود. کلرآکوافیت ۷۰ %، دارای PH معادل ۸/۱۰ بوده است که منجر میگردد  PH آب در طیف بهینه ۲/۷ تا ۶/۷ قرار بگیرد.

ماده اصلی تشکیل دهنده ی کلسیم هیپوکلریت، کلر آکوافیت است که در بازار به کلر  هندی شناخته شده است در اصل یک ترکیب معدنی میباشد دارای فرمول شیمیایی  Ca(ClO)2  این ماده در اصل ماده اصلی فعال ترکیبات و  محصولات تجاری نظیر پودر های سفید کننده، پودر کلر، آهک کلر دار شده است  که بیشتر اوقات در تصفیه آب و یا به عنوان عوامل سفید کننده کاربرد دارد.

چگونه از پودر کلرآکوافیت در زمان راه اندازی استخر استفاده می شود؟

در صورت استفاده از پودر کلر برای اولین بار در ضد عفونی استخر، توصیه می شود به ازای هر ۱۰۰۰۰ لیتر آب استخر، ۶۰ گرم پودر کلر به آب اضافه شود. بعد از ۳۰ دقیقه کلر به صورت یکنواخت در آب استخر پخش می شود و می توانید میزان کلر آزاد باقیمانده را اندازه گیری کنید.

آنالیز کلر آکوافیت :

Passing touch bss-100 mesh
Stability loss
Moisture
CA (OCL)2
۱٫۳۷ %
۶٫۴۳ %
۸٫۶۸ %
۷۰٫۳۶ %

مزیت های کلرآکوافیت
1- این ماده همانطور که گفته شد ضد عفونی کننده و اکسید کننده قوی میباشد.
2- حالت گرانول یا پودری آن به آسانی در آب حل می شود.
3- بدون ایجاد هیچ گونه عوامل آلوده کننده بعد از استفاده
4- قابلیت تخریب کلرامین
5- باعث رشد سریع در مراحل کلر زنی به این دلیل که پایدار سازی نشده است.
6- در صورت اضافه شدن عوامل اسیدی به آب دارای خاصیت قلیایی برای ثابت نگه داشتن PH آب استخر می شود.
7- این ترکیب دارای کلسیم بوده که باعث نگهداری از تجهیزات در مقابل زنگ زدگی می شود.

قابل ذکر است که کلر آکوافیت دارای خلوص ۷۰ درصد بوده و همچنین کلر نیرو کلر و کلر پارس ۶۵ درصد  می باشند. از جمله پرکلرین های هندی موجود در بازار ایران شامل :  آکوافیت، آکولایت و آکواسیف می باشد. که با کیفیت ترین و شناخته شده ترین آن ها به صورت پرکلرین آکوافیت ( aquafit  )می باشد.

خطرات این ترکیب شیمیایی

  • آکوافیت کلر بیشتراوقات بوی کلر بسیار شدیدی می دهد اما مقدار بوی معیار بسیار مناسبی برای یافتن غلظت مناسب این ماده برای مصرف نمیباشد. این ماده اشتعال زا نمی باشد ولی در حالتی که در کنار مواد قابل انفجار قرار بگیرد دارای نقش یک اکسید کننده را به خود  می گیرد و میتواند باعث واکنش های ناخواسته بشود. اضافه بر این با آمونیاک، آمین ها و سولفید های آلی هم واکنش انفجاری می دهد.
  • یکی از نکات مهم اینست که این دو ماده نباید با هم مخلوط بشوند. در صورت مخلوط شدن گاز سمی کلر Cl2 تولید می شود. که باعث آسیب به ریه ها می گردد. در نتیجه فقط یکی از این ترکیبات کاربرد دارد.

اسپیناس شیمی

مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی

شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.


دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...