جالب توجه است که کلر ( یا همان هیپو کلریت کلسیم یا  پرکلرین) ماده ای میباشد که سفید رنگ بوده دارای خاصیت گندزدایی که برای ضدعفونی آب ـ ظروف ـ سبزی و میوه ـ حمام و توالت و محلهای آلوده استفاده می شود.

ازجمله کاربرد های کلرنیرو عبارت است: از  ضد عفونی کننده ی آب های آشامیدنی و استخر ها، سفید کننده ها، محیط های بیمارستانی و تولید کردن آب ژاول است. کلر ایرانی نیرو با نام شیمیایی هیپو کلریت کلسیم دارای فرمول شیمیایی Ca(ClO)۲ ، از خانواده ی نمک اسید هیپو کلرو میباشد.

کلر نیرو برای ضد عفونی کردن، سفید کردن پارچه و کاغذ، شستشو و ضد عفونی  میوه و سبزیجات، ظروف آشپزخانه و سرویس های بهداشتی مورد کاربرد قرار می  گیرد.

از جمله ویژگیهای این ماده میتوان موارد زیر را نام برد:

 • این ماده دارای وزن مولکولی ۹۸/۱۴۲ گرم بر مول میباشد.
 •  شکل ظاهری آن پودری سفید رنگ با بویی تند و زننده میباشد.
 • این ترکیب شیمیایی به آسانی در آب حل می شود و با حلال های قطبی دیگر نیز وارد واکنش می شود . 
 • این ماده دارای چگالی توده ای ۸/۰ گرم بر سانتیمتر مکعب هست .
 • قبل از ذوب شدن این ترکیب در دمای ۱۸۰ درجه ی ساتیگراد تجزیه می شود و باعث آزاد شدن اکسیژن و کلر می شود .
 •  در دمای بیشتر از ۵۰ درجه ی سانتیگراد ناپایدار بوده و کلر فعال آن به سرعت تجزیه می شود .

جالب است بدانید که پودر کلر به دو صورت باعث گند زدایی و ضد عفونی آب می شود که عبارتند از:

 • باعث تجزیه کردن میکروارگانیسم با اکسیداسیون و پاره کردن سلول می شود.
 • در فعالیت سلول با نفوذ به داخل سلول اختلال ایجاد می کند.

توصیه می گردد که اگر ممکن است سعی کنید تا خرید مواد شیمیایی از تهران انجام شود. چرا که

 • بیشتر شرکت های واردکننده کلر ایرانی نیروکلر در تهران مستقر می باشند.
 • به دلیل اینکه خرید کلر ایرانی نیرو کلر در بیشتر استان ها و شهرستان ها در اکثر موارد از روش چندین واسطه صورت میگیرد، خرید در تهران می تواند از لحاظ قیمت مقرون به صرفه تر و ارزان تر باشد.
 • از آنجایی که در تهران به تامین کننده اصلی کالا نزدیک تر هستید و بیشتر انبارهای اصلی مواد شیمیایی در شهر تهران قرار دارند، احتمال اصالت و مرغوبیت کالا نیز افزایش می یابد.

نکات ایمنی

این ماده در هنگام بلعیده شدن باعث به وجود آمدن زخم در دهان ، گلو ، مری و شکم  می شود . از جمله حالات این اتفاق ، سخت شدن عمل بلع ، داشتن عطش ، اسهال ، استفراغ و حالت  تهوع ،  صدمات زیاد ، حالت اغما و مرگ می باشد . اگر برای شما همچین مشکلی به وجود آمد توصیه میگردد در حالت بیهوش بودن فرد چیزی به فرد مصدوم خورانده نشود .  در صورتیکه مصدوم هوشیار باشد بهتر می باشد دهان او با آب شستشو داده بشود اما مجبور به  استفراغ نشود . در این وضعیت حتما به پزشک مراجعه گردد .

در صورتیکه  استنشاق گاز های مضر به وجود آمده از این ترکیب شیمیایی، دستگاه تنفسی باعث سوختگی شده و  به ریه آسیب جدی وارد می شود . اگر این آسیب به حدی عمیق باشد در نهایت باعث مرگ میگردد . در صورت پیدایش این چنین مشکلی باید فرد منتقل شود به هوای آزاد و  اگر مشکلی در تنفس داشت حتما از اکسیژن استفاده بشود .  در هر حالتی مراجعه کردن به پزشک ضرورت دارد  .

اسپیناس شیمی

مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی

شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

 • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...