کلرور سدیم یا همان سدیم کلرید (Sodium Chloride) که در فارسی به آن نمک گفته می‌شود و فرمول شیمیایی آن NACL است، یک ترکیب یونی است.

کلرور سدیم را می توان آن را به صورت خالص از هالیت معدنی به دست آورد. کلرور سدیم یونی است که در آن یون‌های سدیم و کلراید با نسب 1:1 وجود دارند. واکنش بین سدیم و کلراید این واکنش همراه با تولید گرما و نور انجام می‌گیرد. در بیشتر اوقات به  آن نمک خوراکی، نمک معمولی و هالیت (سنگ معدن نمک معمولی) میگویند. و به عبارتی می توان آن را جزو مواد اولیه غذایی به حساب آورد.

اهمیت کلرور سدیم

یکی از فراوان ترین مواد معدنی درکره ی زمین میباشد. آب دریا منبع اصلی این نمک است. از ویژگیهای سدیم کلرید میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • به آسانی در آب حل شده و در مایعات دیگر تا حدودی محلول یا نامحلول میباشد.
 • سدیم کلرید محلول در آب به دلیل وجود یون‌های متحرک رسانای مناسبی برای جریان الکتریسته هستند.
 • این ترکیب دارای کریستال‌هایی با رنگ سفید و بدون بوهستند.
 • همچنین این ماده دارای طعم و مزه میباشد.
 • این ماده دارای دمای 801 درجه سانتی گراد و نقطه جوش 1465 درجه سانتی گراد میباشد.

تبخیر آب دریا یکی از فرآیندهای اصلی تولید نمک میباشد که در بعضی کشورها مانند هند استفاده میشود. بلورهای به دست آمده معمولا دارای ناخالصی‌هایی از جمله: سولفات کلسیم، سولفات سدیم و غیره می‌باشد. سدیم کلرید وقتی که اتم سدیم وقتی با اتم کلر در تعامل قرار می‌گیرد این اتفاق وقتی می‌افتد که اتم سدیم یک الکترون به اتم کلر بدهد و باعث می‌شود سدیم مقداری مثبت و کلر مقداری منفی شود. همانگونه که میدانیم بارهای مخالف، جذب همدیگر می‌شوند، در نتیجه این یون‌های سدیم جذب یون‌های کلراید می‌شوند و پیوند یونی بین آن‌ها ایجاد می‌شود، که نتیجه آن کریستال‌های نمکی است که خواص آن متفاوت از عناصر اصلی (کلراید و سدیم) است.

کاربرد کلرور سدیم

کلرید سدیم دارای کاربرد بسیارگسترده ای میباشد از جمله:

 • علاوه بر استفاده های خانگی از نمک، این ماده به طور مستقیم یا غیرمستقیم در تولید مواد شیمیایی وهمچنین برای ذوب کردن یخ بیشترین استفاده را دارد.
 • کلر در PVC، ضدعفونی کننده‌ها و حلال‌های شیمیایی می‌باشد.
 • این ماده به طور وسیع در نگهدارنده مواد غذایی و طمع دهنده در صنعت مواد غذایی
 • در کشورهای سردسیر برای جلوگیری از یخ زدن جاده‌ها، پل‌ها و غیره
 • هیدروکسید ‌سدیم صنایع را قادر به تولید کاغذ، صابون و آلومینیوم می‌کند.
 • کلرید‌سدیم در تولید کربنات‌سدیم و کلرید‌کلسیم
 • در فرایندهای صنعتی برای تولید سولفات‌سدیم و اسید‌هیدروکلریک
 • در اکتشاف نفت و گاز برای افزایش چگالی مایع حفاری به دلیل غلبه بر فشار بالای گاز در پایین چاه
 • بیمارستان ها از یک محلول وریدی برای تأمین آب و نمک به بیماران برای کاهش کم آبی بدن
 • افزایش عمل‌آمدن بتن در روکش‌های سیمانی،
 • در منسوجات و رنگرزی برای جداسازی آلاینده‌های آلی
 • شستن رسوبات رنگدانه و نیز ترکیب کردن با رنگ‌ها برای روشن کردن آنها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از مصرف های خانگی ، میتوانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • برای تمیز کردن  قابلمه ها
 • درجلوگیری از کپک زدن مواد
 • پاک کردن لکه ها و چربی ها

قابل توجه است که نمک به عنوان سدیم کلرید شناخته می شود ، توسط سازمان غذا و دارو به عنوان یک ماده  بی خطر شناخته می شود. این ماده به طور معمول در غذاها یا برای مصارف دیگر استفاده می شود. باید به این نکته توجه داشت که مصرف زیاد نمک موجب افزایش فشار خون می شود.

اسپیناس شیمی
مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی،
لوریل گلوکوزاید
شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

تفاوت کلرور سدیم با کلرید سدیم

آشنایی با تفاوت کلرور سدیم با کلرید سدیم به شما کمک می‌کند تا استفاده صحیحی از این دو ماده شیمیایی داشته باشید. شاید گاهی دو ماده شاید تا حدودی اسمی مشابه یکدیگر هستند اما شاید از نظر نوع ترکیبات و عملکرد با یکدیگر تفاوت دارند. کلرید سدیم یا همان سدیم کلرید فرمول شیمیایی است که با نام نمک نیز شناخته می‌شود.

 در واقع این ترکیب یونی از نسبت معادل سدیم و کلر به وجود میاید. به طور کلی کلرید سدیم خود اصلی‌ترین ماده تشکیل دهنده نمک طعام می‌باشد که باعث شوری نیز خواهد شد. دلیل اصلی شوری آب اقیانوس نیز به سبب وجود کلرید سدیم است که از واکنش بین فلز سدیم و گاز کلر تشکیل می‌شود. البته این واکنش با تولید گرما و نور نیز همراه خواهد بود. کلرور سدیم همان سدیم کلرید است. پس سدیم کلرید را با نام‌های دیگری نظیر کلرید سدیم یا کلرور سدیم نیز می‌شناسند.

به صورت خالص از حالیت معدنی آن را تهیه می‌کنند. این دو ماده دارای یک ترکیب شیمیایی اما با نام‌های متفاوتی هستند که برای کاربردهای مختلفی از آن استفاده می‌شود. سدیم کلرید حلال در آب بوده و به راحتی در آب حل می‌شود اما قدرت انحلال آن ممکن است، در برخی از مایعات کمی ضعیف باشد. 

کلرید سدیم کریستال‌هایی به رنگ سفید و بدون بو است که طعم و مزه خاصی نیز دارد. این ماده در دمای ۱۴۶۵ درجه سانتیگراد به جوش می‌آید و دمای آن ۸۰۱ درجه سانتیگراد است. برای ضدعفونی کننده و حلال‌های شیمیایی نقش مهمی دارد حتی به عنوان یک نوع نگهدارنده مواد غذایی و یک نوع طعم دهنده در صنعت مواد غذایی شناخته می‌شود. برای جلوگیری از یخ زدن در مناطق سردسیر نیز از آن استفاده می‌کنند. شستن رسوبات رنگدانه از دیگر کاربردهای سدیم کلرات است.

سدیم کلرید اسید است یا باز

سدیم کلرید همان نمک است که به عنوان یک ترکیب یونی با نسبت یک به یک از سدیم و کلر تشکیل می‌شود. اگر روی کیسه‌های نمک را مشاهده کنید نام سدیم کلرید را می‌بینید که ترکیب اصلی تشکیل دهنده نمک طعام می‌باشد. در این ترکیبات هر یون مثبت را شش یون منفی احاطه می‌کنند. این ترکیب شیمیایی دارای حجم مولی ۵۸.۴۴ گرم بر مول است؛ همچنین در دمای ۱۴۶۵ درجه سانتیگراد به جوش می‌آید.

 چگالی سدیم کلراید ۲.۱۶ گرم بر سانتی‌متر مکعب است و در دمای ۸۰۱ درجه سانتیگراد ذوب می‌شود. سدیم کلرید در آب، آمونیاک، اتانول، متانول و حتی گلیسیرین حل می‌شود؛ اما قدرت انحلال آن در آب چند برابر بیشتر است. یکی از سوالات مهم کاربران در رابطه با این ماده اسید یا باز بودن آن می‌باشد. در واقع کاربران می‌خواهند بدانند سدیم کلرید اسید است یا باز؟

کلرید سدیم را یون‌های کاتیونی سدیم و آنیون‌های کلرید تشکیل می‌دهند. این ماده بار خنثی دارد و از نظر اسیدیته خنثی می‌باشد و با این حساب یک نوع نمک به شمار می‌رود. در واقع نمک از ترکیب اسید و باز به وجود می‌آید که حاصل این واکنش نمک است. در واقع نسبت اسید و باز در نمک برابر می‌باشد و به همین سبب نه خاصیت اسیدی و نه خاصیت بازی دارد.

 ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی این ماده به نوع اسید و بازهای آن بستگی دارد و گاهی نمک به وجود آمده در آب خاصیت اسیدی یا بازی دارد. اگر نمک به وجود آمده متشکل از اسید قوی و یک باز ضعیف باشد، پس خاصیت اسیدی خواهد داشت. به عنوان مثال، نمک آلومینیوم نیترات در آب باعث تولید اسید قوی نیتریک اسید و باز ضعیف آلومینیوم هیدروکسید می‌شود.

کلرور

امروزه در آزمایشگاه‌ها، صنعت تولید مواد غذایی، دارویی، شیمیایی و غیره از هزاران ماده و ترکیبات شیمیایی مختلفی استفاده می‌شود. کلرور یک نوع ماده شیمیایی است که خود از ترکیب کلر با یک عنصر شبه فلز یا خواه فلز به وجود می‌آید. این ماده نیز خود با ترکیب دیگر مواد شیمیایی می‌تواند ترکیبات قوی‌تر یا مختلف دیگری را به وجود بیاورد. کلرور سدیم یکی از پرکاربردترین و مهم‌ترین کلرورهایی است که در طبیعت به فراوانی یافت می‌شود.

 کلرورهای فلزات از املاح اسید کلریدریک هستند. معمولا این ترکیبات جامد می‌باشند؛ اما در آب قدرت انحلال بسیار بالایی دارند. اما کلرورهای سرب و نقره در آب حل نمی‌شود. به طور کلی کلرورهای فلزات کاربردی‌ترین و مهم‌ترین کلرورهای محسوب می‌شوند که بیشترین کاربرد را نیز دارند. کلرور رنگ بر یک نوع کلرور دیگری است که از مخلوط کلرول و هیپوکلوریت‌ها به دست می‌آید. البته این نسبت کلرور و هیپوکلرید مساوی می‌باشد و با نام‌ کلرور رنگ بر آن را می‌شناسند.

آب ژاول یکی از مهم‌ترین انواع کلرورهایی است که جدا از خاصیت رنگ زدایی، خاصیت گند‌زدایی نیز دارد. در واقع از کلرورهای رنگ‌زدا به منظور ضدعفونی کردن آب‌های آشامیدنی نیز استفاده می‌شود. بد نیست بدانید، تمامی ترکیبات و مواد شیمیایی هر یک بر اساس نوع ترکیبات عمکرد مفیدی دارند. گاهی ترکیب این ماده در کنار دیگر مواد و ترکیبات شیمیایی می‌تواند یک ترکیب و ماده قوی‌تر با خاصیت قابل توجه دیگری را خلق کند. همین کلرورها با ترکیب هیپوکلرید باعث تشکیل یک رنگ زدا خواهند شد؛ یا ترکیب آن با دیگر مواد باعث تشکیل یک ترکیب شیمیایی با خواص مختلف می‌گردد.

دیدگاه خود را بنویسید

 • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...