گوگرد چیست و خواص آنگوگرد در زبان انگلیسی Sulphur نام دارد و از زمان‌های  باستان شناخته شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد. رنگ آن زرد کمرنگ بوده و  بسیار سبک و نرم است.

گل گوگردی تشکیل شده از یک نوع رس غنی شده از مواد معدنی میباشد. در زمانیکه این عنصر شیمیایی با هیدروژن ترکیب میشود، یک بوی شبیه به بوی تخم‌مرغ فاسد دارد. در حال حاضر گوگرد با شعله آبی رنگ می‌سوزد و منجر به ساطع شدن یک بوی عجیبی از خود میشود. میتوان گفت این ماده به شکل نامحلول در آب بوده ولی در دی‌سولفید کربن (سولفور دو کربن) حل می گردد. به صورت عمده گوگرد در همه ی حالت‌های فیزیکی همچون مایع، جامد و گاز وجود دارد، که به صورت کامل ارتباط بین آن‌ها هنوز درک نشده ‌است.
عنصر گوگرد در طبیعت به صورت طبیعی و خالص، یا به صورت ترکیبات سولفید و سولفات همراه با دیگر عناصر فلزی و نافلزی پیدا می‌شود. بنا به سیستم تبلور، این نوع گوگرد به صورت گوگرد آلفا (رومبیک یا اکتاهدرال) گوگرد بتا (مونوکلینیک یا منشوری)، گوگرد گاما (پلاستیک) و گوگرد بی‌شکل (کلوئیدی) می‌باشد. مهم‌ترین کانی‌های حاوی گوگرد پیریت، مارکاسیت، پیروتیت، کالکوپیریت، کالکوزیت، کوولیت، بورنیت، اسفالریت، انیدریت، ژیپس و… است.

ویژگی های این ماده شیمیایی

این ماده بیشتر ائقات به شکل پودر مصرف میشود.
گل گوگرد پودری نزدیک به رنگ زرد میباشد.
پودر های این ترکیب کاربردی دارای قدرت جذب بسیار بالایی بوده است.
به صورت کلی این ماده خالص ترین نوع سولفور میباشد.

جالب است بدانید که، گل گوگردی به طور معمول در سالهای ابتدایی قرن بیستم، به صورت گسترده‌ برای اهداف کشاورزی استفاده بسیاری میشود. همچنین میتوان گفت عنصر گوگرد به صورت ترکیبات مختلف در کانسارهای بسیاری وجود دارد:


کانسارهای گوگرد آزاد: در طبیعت پیدا شده و براساس خاستگاه، به چهار گروه تقسیم‌بندی می‌گردند.


 • کانسارهایی با خاستگاه زیستی: بیشتر اوقات باکتری‌ها در به وجود آمدن آن‌ها نقش اساسی داشته و تعداد زیاد از آنها رسوبی هستند.
 • کانسارهایی با خاستگاه آتشفشانی: در مجاورت چشمه‌های جوشان، در سنگ‌های آسمانی و همچنین آتش‌فشان‌ها و مخروطهای آتشفشانی  یا به صورت رگه‌های گوگردی در داخل سنگ‌های آتشفشانی
 • کانسارهایی با خاستگاه اکسیداسیون و احیا: تعداد زیادی از این ذخایر کوچک بوده و در نتیجه باعث پرشدن شکاف‌های سنگ‌ها میشود.
 • کانسارهایی با خاستگاه گرمابی: از واکنش های شیمیایی بین هیدروکربن‌ها و انیدریت در حرارت و فشار بالا این کانسارها به وجود می آید.

کاربرد های گل گوگردی

 • بعضی از مواقع از گل‌ گوگردی برای درمان کردن انواع بوته‌های رز به صورت مشابه استفاده می‌گردد.
 • جالبه توجه که این محصول کاربردی دارای خاصیت ضدعفونی‌کنندگی داشته است. به همین علت میتوان برای بسیاری از کشاورزان از این گل، برای ضدعفونی کردن و پاک کنندگی محصولاتی همچون زردآلو یا  انگور استفاده می‌گردد.
 • در اغلب کشت گیاهانی همچون: رازک و برای مبارزه یا جلوگیری از اکثر قارچی  ناشی از کپک‌هایی که می‌توانند محصولات را از بین ببرند، نقش مهمی دارد.
 • گل گوگردی یک محصول عالی برای پوست‌های چرب، لکه‌دار و آسیب‌دیده میباشد.
 • همچنین این محصولدکه در ساخت آن‌ها از گل گوگرد به کار میرود، می‌توان به ماسک‌های صورت، خوشبوکننده‌های بدن، شامپوها، لایه‌برداره بوده باشد.

نکات ایمنی

 • قابل توجه است که در هنگام کار با این ماده حتما از ماسک، دستکش و عینک استفاده کنید.
 • این ماده را از هرگونه دما و شعله دور نگهدارید.

اسپیناس شیمی

مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی

شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

 • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...