دی اتیلن گلایکول-DEG

Diethylene glycol

از {{model.count}}
محصول مورد نظر موجود نمی‌باشد.

دی اتیلن گلایکول یا DEG چیست ؟DEG محلول در آب ، الکل ، اتر ، استون و اتیلن گلایکول می باشد. به طور وسیعی این ماده هم همچون هم خانواده های خود به عنوان یک حلال صنعتی موردکاربردقرارمیگیرند.

.توجه داشته باشید که این ماده نسبت به EG دارای وزن مولکولی بالاتری بوده و همچنین دارای قدرت فراریت کمتری میباشد. در نتیجه کاربرد‌های متفاوتی دراد. قابل توجه است که دی اتیلن گلیکول، از نظر ویژگی بسیار مشابه MEG (مونو اتیلن گلیکول) میباشد. 

این ماده بیشتر در صنایع دهیدراته کردن گاز و رنگ و رزین مورد استفاده قرار می‌گیردنحوه تهیه و تولید دی اتیلن گلایکول :DEG عموما از هیدرولیز جزئی اتیلن اکسید تهیه می‌شود ، با توجه به شرایط احتمال دارد که مقدارهای متفاوتی از دی اتیلن گلایکول یا انواع دیگری از خانواده گلیکول‌ها تولید می شود. دی اتیلن گلایکول محصول حاصل دو اتیلن می‌باشد که با پیوندی اتری به هم متصل شده‌اند.
کاربردهای دی اتیلن گلایکول :

به طور مستقیم در تولید رزین‌های پلی استری ، پلی اروتان‌ها و پلاستیزرهای اشباع و غیر اشباع کاربرد دارند ، هم چنین به عنوان بلوک‌های ساختاری برخی سنتزهای آلی مانند مورفین و 1و4 دیوکزان استفاده می‌شود.

از دیگر کاربردهای عمده این ماده ، استفاده به عنوان حلال برخی مواد از قبیل نیتروسلولزها ، رزین‌ها ، رنگ‌ها ، روغن‌ها و سایر ترکیبات آلی می‌باشد.

همینطور میتوان این ماده را به عنوان رقیق کننده تنباکو ، جوهر چاپ، چوب پنبه و چسب به کار برد.

از دیگر کاربردهای DEG استفاده در روان کننده‌ها ، سوخت پخت و پز ، نوارهای کاغذ دیواری و مایع ترمز می‌باشد. در محصولات مراقبت شخصی مانند کرم پوست و لوسیون‌ها ، دئودورانت‌ها نیز از این ماده استفاده می‌شود.از محلول‌های رقیق این محلول به عنوان محافظت کننده‌ها استفاده می‌‌شود.

ضد یخ اتیلن گلایکول هم دارای درصدی کمی از دی اتیلن گلیکول می‌باشد.

در آب های آشامیدنی ، آب های سطحی و آب های زیر زمینی و همینطور هوای  داخلی ناشی از انتشار آن به محیط زیست دی اتیلن گلیکول تولید شده و استفاده از آن شناسایی  شده میباشند. وقتی دی اتیلن گلیکول در خاک یا آب انتشار پیدا میکند، بسیار متحرک  است. رسوبات و جذب به خاک بسیار کم میباشد. این ماده احتمال ندارد که فرار مهم باشد.

خطرات دی اتیلن گلایکول

جالب توجه است که یکی از مشخصات و ویژگی‌های دی اتیلن گلایکول میتوان به سمی بودن آن اشاره کرد. در سال 1937 برای اولین بار سمیت DEG کشف شد ولی اطلاعات موجود جهت اثر دهی آن بر روی انسان بسیار محدود و ناکافی بود. برخی محققان تخمین زده اند کمترین دز سمی برای این ماده برای انسان  0.14 میلی گرم در کیلوگرم وزن بدن است و همینطور از یک طرف دیگر عدد بین 1 تا 1.63 گرم بر کیلوگرم وزن بدن را کشنده میگویند. با توجه به این مورد حق ندارند شرکت‌ها و کارخانجات دارویی و صنایع غذایی از این ماده در محصولات و فرایند خود استفاده کنند.

اسپیناس شیمی
مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی
شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.
برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...