دی متیل فرمامید دارای فرمول شیمیایی HCON(CH₃)₂ بوده است و یک مایع شفاف که به عنوان یکی از حلال های رایج در شیمی می باشد.

این ماده یکی از پر استفاده ترین حلال های شیمیایی در صنعت می باشد این ترکیب  یک مایع شفاف و بی رنگ با بوی آمونیاک یا ماهی مانند بوده.  این  حلال دارای خاصیت دی  الکتریکی بالایی بوده است و خاصیت های فوق العاده خود بسیار جذاب می باشد.

دی متیل فرمامید در مقابل بازها و اسیدهای قوی دارای پایداری نمی باشد و در آب به هرنسبتی قابلیت امتزاج دارد و میتوان گفت این ماده یک حلال قطبی آپروتیک همراه با نقطه جوش بالا می باشد.

این ترکیب کاربردی را به عنوان یک حلال آپروتیک هم معروف بوده است و از این  حلال در آزمایش های شیمی و استفاده های دیگری که نیازمند یک حلال  قدرتمند است بسیار زیاد  مورد کاربرد قرار می گیرد. میتوان گفت این ماده دارای حلالیت بسیار بالای پلی اکریلونیتریل در  DMF که همراه با اختلاط پذیری خوب DMF در آببوده است باعث می شوده که DMF را به حلال بهتری برای تولید  الیاف اکریلیک تبدیل بشود. همینطور چرخش الاستومرهای پایه پلی یورتان از  محلول های مبتنی بر DMF انجام می شود.

مشخصه های کلی دی متیل فرمامید

فرمول مولکولیC3H7NO

جرم مولی (g.mol−1)
۷۳٫۰۹
شکل ظاهری
Colourless transparent liquid
بوی
Ichthyal ammoniacal
چگالی (mg.mL-1)
948
دمای ذوب
−۶۰٫۵ درجه سلسیوس؛ −۷۶٫۸ درجه فارنهایت؛ ۲۱۲٫۷ کلوین
انحلال‌پذیری در آب
Miscible
log P
-0.829
فشار بخار
516 Pa
UV-vis (λmax)
270 nm
Absorbance
1.00
ضریب شکست (nD)
1.4305 (at 20 °C)
گرانروی
0.92 mPa s (at 20 °C)

دی ام اف (DMF)  برای بار اول توسط آلبرت ورلی در سال 1893 در فرانسه کشف شد. تولید این ماده ی تجاری به این صورت بود که از مخلوط دی متیل آمین هیدروژن کلراید و پتاسیم  فرمات به وجود آورد. روش های مختلف تولید کردن دی متیل فرمآمید عبارتند از :

  • از ترکیب کردن متیل فرمات و دی متیل آمین  همچنین از واکنش دادن دی متیل آمین با مونوکسید کربن به دست می آید.
  • در این روش می‌توانید از دی اکسید کربن فوق بحرانی با استفاده از  کاتالیزورهای مبتنی بر روتنیم این ترکیب شیمیایی را تولید کرد. البته قابل توجه می باشد که این روش امروزه به صورت غیر عملی می باشد.

نکات ایمنی 

  • دقت فرمایید که این ماده به شدت با اسید سولفوریک غلیظ و بخارات اسید نیتریک واکنش داده و بعضی مواقع باعث می شود که به انفجار منجر می شود. این ترکیب شیمیایی در آب و اکثر ترکیببات آلی حل می شود و به صورت گسترده این خاصیت باعث شده است به عنوان یک حلال در واکنش های  شیمیایی مورد کاربرد قرار بگیرد.
  • قابل توجه است که اگر در مدت کوتاهی در معرض دی متیل فرم آمید قرار گیرید منجر به آسیب دیدن کبد در حیوانات و انسان ها می شود. و دارای عوارض شدیدی ازجمله: حالت تهوع،شکم درد، استفراغ و زردی می باشد و این ماده در تقسیم بندی جزء دسته مواد سرطان زا قرار نمیگیرد.
  • همچنین در هنگام کار با این ماده دستکش، ماسک و عینک آزمایشگاهی زا فراموش نکنید. سعی کنید محیطی که با این ماده کار می کنید دارای تهویه باشد.

اسپیناس شیمی

مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی

شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.


دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...