هیدروکسی پروپیل متیل سلولز-HPMC

hydroxypropyl methylcellulose

از {{model.count}}
محصول مورد نظر موجود نمی‌باشد.

هیدروکسی پروپیل متیل سلولز-HPMC یک پودر بی بو و بی مزه است، این ماده سفید تا کمی مایل به زرد، فیبری یا دانه ای، با جریان آزاد بوده که پلیمر طبیعی سلولزمیباشد.

این ترکیب شیمیایی به صورت مایع، دارای ویسکوزیته بالایی بوده و بعضی اوقات در تولیدات های چشم پزشکی به عنوان یک اشک مصنوعی بوده و برای برطرف کردن خشکی چشم استفاده می شود. HPMC در صنعت های متفاوت استغاده های مختلفی دارد. از این ترکیب شیمیایی می توان به عنوان یک پوشش در صنعت داروسازی نیز استفاده کرد.

هیدروکسی پروپیل متیل سلولز با عنوان هیپروملوز نیز شناخته شده است. این ماده یک پلیمر سلولزی اصلاح شده شیمیایی بوده است. قابل توجه است که این ترکیب برای مصرف بی خطر بوده و به صورت شیمیایی از روش اصلاح سلولز ساخته می شود. سلولز یک پلیمر طبیعی بوده که از زنجیره ‌ها یا ساختارهای بلندی ساخته شده است.

ازجمله ویژگیهای این ماده میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • دمای تغییر رنگ این ماده بین ۱۹۰-۲۰۰ درجه سانتی گراد متغیر بوده است.
  • این ترکیب دارای دمای کربنیزاسیون بین دمای ۲۸۰-۳۰۰ درجه سانتی گراد کربنیزه می باشد.
  •  HPMC دارای اندازه ذرات از ۴۰ تا ۶۰ مش متغیر میباشد. توجه فرمایید نرخ عبور ۱۰۰ مش بیشتر از ۹۸.۵٪ است در حالی که نرخ عبور ۸۰ مش ۱۰۰٪ میباشد.
  •  این ماده دارای حلالیت در آب بوده و همچنین حلال های دیگر همچون پروپانول، اتانول و غیره بسیار محلول هست. اما حلالیت این ترکیب شیمیایی با ویسکوزیته قابل تغییر است و هر چه ویسکوزیته کمتر باشد، حلالیت بیشتر بوده و بالعکس.

کاربرد اصلی هیدروکسی پروپیل متیل سلولز-HPMC

HPMC به حالت گسترده در مصالح ساختمانی ، پوشش ها ، سرامیک ، رزین های مصنوعی ،   مواد غذایی ، کشاورزی ، نساجی ، دارو ، مواد آرایشی ، دخانیات و بقیه صنایع کاربرد دارد.

در حالت کلی HPMC را می توان به صورت زیر تقسیم بندی کرد:

  • در ساختمان
  • در مواد غذایی
  • در صنعت دارویی
  • این ترکیب شیمیایی به دلیل داشتن حلالیت بالای خود در آب و حلال های آلی، به  عنوان یک پخش کننده، تثبیت کننده و همچنین غلیظ کننده در صنعت جوهر کاربرد دارد.
  •  از هیدروکسی پروپیل متیل سلولز به عنوان ژل موضعی بکار میرود و یک راه جدید برای تحویل دارو از راه پوست میباشد.

جالب توجه است که مواد اولیه اصلی هیدروکسی پروپیل متیل سلولز-HPMC از پنبه تصفیه شده ، متیل کلراید ، اکسید پروپیلن ، سود سوز آور ، اسید ، تولوئن ، ایزوپروپانول تشکیل شده است.

از جمله نکات ایمن اینست که بیشتر اوقات به عنوان یک تغلیظ دهنده و امولسیون کننده  می باشد و در صنایع غذایی بکار میرود . طبق آزمایشات که بر روی موش ها صورت گرفته است ، با زیاد شدن غلظت آن در  موش ها به حدود 20 الی 30 درصد، هیچگونه اثر سمی ای بر روی موش ها دیده  نشده است. بنابراین سازمان غذا و داروی آمریکا براساس تحقیقات صورت گرفته مصرف این ترکیب را  برای انسان نیز بی خطر اعلام کرده است.

قابل توجه است که HPMC را می توان در ساخت چندین محصول پخته شده، پرکننده، فوم و پوشش بکار میرود. این ماده یک جایگزین بسیار عالی برای جایگزین کردن گلوتن در محصولات پخته شده بدون گلوتن که در ترکیب با CMC بوده است.

اسپیناس شیمی

مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی

شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.


دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...