مرکاپتو بنزو تری آزول-MBT

Mercaptobenzothiazole

از {{model.count}}
محصول مورد نظر موجود نمی‌باشد.

بنزو تری ازول دارای فرمول C6H5N3 بوده و به نسبت مقدار اسیدیته محیط به سه   شکل متفاوت ازجمله پروتونه شده BTAH2+، یا BTAH و یا BTA− میباشد.

این ترکیب در نتیجه ی واکنش ارتوفنلین دی آمین با  سدیم نیتریت و استیک اسید به وجود می آید. بنزو تری ازول یکی از دسته ی ترکیبات  هتروسیکلیک است که همراه با سه اتم نیتروژن میباشد. همینطور این ماده محلول در آب بوده است و به آسانی دارای قابل تجزیه نمیباشد.

در زمینه شیمی دارویی این ترکیب بسیار دارای کاربرد میباشد .  بنزو تری ازول از جمله مواد شیمیایی است که به عنوان یک لیگاند برای تشکیل شدن کمپلکس استفاده میشود.  بنزو تری آزول دارای مقاومت بسیار بالایی در برابر حرارت و اکسیداسیون  دارد.جالب است بدانید که این ماده یک اسید ضعیفی بوده و در محلول های پایه با فلزات متفاوت تولید نمک میکند و نمک سدیم در نتیجه از آن به نام یک محصول تجاری شناسایی شده است. این ترکیب شیمیایی در محلول های اسیدی و در حضور آهن تبدیل به بنزوتیازول میگردد. دقت فرمایید این ترکیب شیمیایی اگر در تماس با اسید یا بخارهای اسیدی باشد بخار سمی ترکیبات سولفور باعث تولید موادی همچون هیدروژن سولفید و کربن سولفید می شود.

ویژگیهای این ترکیب شیمیایی:

  • حاوی جرم مولکولی 13/119 گرم برمول می باشد.
  • این ترکیب شیمیایی دارای شکل ظاهری پودر سفید رنگ بوده است.
  • چگالی این ترکیب 36/1 گرم برسانتی مترمکعب است.

بنزو تری ازول در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار از جمله صنایع دارویی، پزشکی، تصفیه.....کاربرد زیادی دارد. 

کاربرد بنزو تری آزول MBT:

  • این  ترکیب شیمیایی یک بازدارنده خوردگی و جلوگیری از زنگ زدگی میباشد و تاثیر  فوق العاده ای در مس و آلیاژهای مس و همینطوراز نیکل، فولاد، کادمیوم و آهن خاکستری بسیار عالی میتواند باعث محافظت از این ماده ها میشود.
  • مرکاپتو بنزو تی آزول از سال 1940 به عنوان شتاب دهنده پایه جوش حرارتی در واکنش crosslinking لاستیک ها استفاده می شود.
  • کم شدن زمان جوش حرارتی و فرایند از نظر اقتصادی به صرفه میشود.
  • برای حفاری ها از بنزو تری آزول در تصفیه آب صنعتی و در روان کننده ها بسیار کاربرد دارد.
  • در شیمی دارویی از این  ترکیب شیمیایی و مشتقات آن استفاده بسیاری می شوند از جمله  اینکه در مقابل تعداد زیادی  از آنتی بیوتیک ها وعوامل درمانی منجر به مقاومت میگردد.
  • این ماده در صنعت مواد لاستیکی همچون تایر و تیوپ های ماشین، دستکش، زیرپوش های لاستیکی، کفش های لاستیکی، و ... نقش ویژه ای دارد.

عوارض مصرف این ماده

در مطالعات شدید مصرف خوراکی بنزوتریازول حاوی سمیت میانگین برای موش ها و  خوکچه هندی میباشد و همچنین دارای سمیت پوستی کمی برای خرگوش ها بوده. قابل توجه است که قرار گیری در معرض  یکبار استنشاق از سمیت میانگین در تا زیاد در موش های صحرایی بر روی نای و ریه ها  موثر میباشد.

همچنین یک گزارش محدود نشان داده که بنزوتریازول منجر به مرگ  جنین و تغییرات تخمدان در موش صحرایی شده است. همینطور در مطالعات خوراکی طولانی مدت بر روی موش ها نشان داده است که اثرات سلولی در طیف گسترده ای از  اندام ها اگرچه دارای شواهد قطعی در مورد سرطان زایی نمیباشد. لازم به گفتن است که بنزوتریازول در آزمایش  های باکتریایی بسیار جهش زا است.

اسپیناس شیمی
مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی
شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.


دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...